Dolar 19,4946
Euro 21,5027
Altın 1.277,54
BİST 4.413,12
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bursa 25°C
Az Bulutlu
Bursa
25°C
Az Bulutlu
Cum 21°C
Cts 22°C
Paz 24°C
Pts 26°C

CİNGİL, SINIRSIZ YETKİLİ Mİ?

CİNGİL, SINIRSIZ YETKİLİ Mİ?
Ekim 11, 2012 1:18 pm | Son Güncellenme: Ekim 11, 2012 2:27 pm
A+
A-

Meclis Üyesi Vedat Aşık, 1 Ekim’de gerçekleştirilen ve Belediye Başkanı Bülent Hamdi Cingil’in sinirli tavırları ve muhalefete söz hakkı tanımayan yaklaşımları nedeniyle tepki çektiği meclis toplantısının peşini bırakmıyor. Vedat Aşık, Bülent Hamdi Cingil’in son olarak yerel bir gazetede yer alan açıklamalarına tepki gösterdi.

Tek gündem maddesiyle toplanan ve sadece “İtfaiye pompasından verilecek suyun ücreti”nin görüşüldüğü Ekim ayı meclis toplantısında Cingil ile muhalefet  meclis üyeleri arasında gergin anlar yaşanmıştı. AKP’li Başkan, MHP’li Mesut Bedel’in sorduğu bir soruyu agresif bir şekilde geçiştirmişti. Cingil ayrıca MHP’li Vedat Aşık’ın kent müzesiyle ilgili sorduğu soruyu, “Kent müzesi projesinin belediyeyle alakası yok” şeklinde yanıtlaması da tepki çekmişti.

Bülent Hamdi Cingil meclis toplantılarında sınırsız yetki sahibi mi?

Gergin geçen ve yalnızca 5 dakika süren meclis toplantısının hemen ardından yerel bir gazeteye demeç veren Cingil, “Öğrenemediler gitti, bu zamana kadar öğrenemediler, bundan sonra da öğreneceklerine ilişkin bir işaret istiyorum. Sorun muhalif üyelerin agresifliğinden oldu, tahakkuk şefini dinlemek yerine kendi aralarında konuştular…” şeklinde ifadeler kullanırken “Belediye Meclisi Çalışma Yönetmeliği”nin 11 ve 12’inci maddelerinden örnekler vererek, bundan sonra yönetmelikleri işleteceğini belirtti.

Cingil’in yaratmak istediği “Sınırsız yetki” algısı

Ancak Cingil’in, söz konusu maddelerden kırpmalar yaparak, işine gelen kısımlarını vurgulaması ve yasaların meclis toplantılarında kendisine sınırsız yetki veriyormuş şeklinde bir algı yaratmaya çalışması üzerinde dikkatle durmak gerek. Ve de Cingil’in yaratmaya çalıştığı “sınırsız yetki” algısının gazetelerde süzgeçten geçirilmeksizin yer bulması da manidar.

Cingil, yönetmelik maddesini işine geldiği gibi yorumluyor

Örneğin Cingil, 11’inci maddeyi kaynak göstererek “Meclisteki konuşmalar başkana hitaben yapılır. Başkan her zaman söz hakkına sahiptir” şeklindeki paragrafı örnek gösterirken, yukarıda ifade ettiğimiz algıyı yaratmaya ve meclis toplantılarında sınırsız kontrol ve sınırsız söz hakkına sahip olduğunu anlatmaya çalışıyor. Ancak, MHP Meclis Üyesi Vedat Aşık gazetemize yaptığı açıklamada bunun böyle olmadığını söylüyor ve Cingil’in vurguladığı paragrafın 11’inci maddenin sadece ufak bir bölümü olduğunu ifade ediyor.

11 ve 12’inci maddenin tamamı aslında nasıl? 

 Belediye Meclisi Çalışma Yönetmeliği  – Madde 11 – Başkanlık divanı yerini aldıktan sonra başkan yoklama yaptırır; toplantı yeter sayısının olduğu anlaşıldığı takdirde birleşimi açar. Gündeme geçilmeden bir önceki birleşimde alınan kararlara ilişkin tutanakta maddi hata bulunması durumunda, hata meclis kararı ile düzeltilerek başkanlık divanınca imzalanır.

    Başkan gündeme geçilmeden önce meclise sunulacak konular varsa bildirir, meclis başkanlığına hitaben verilmiş olan dilekçeleri kabul eder ve meclise sunar.

    Üyelerin gündem dışı konuşma isteği yazılı olarak başkana bildirilir. Söz verip vermemek ve söz verildiğinde süresini ve zamanını belirlemek yetkisi başkana aittir.

    Gündem konusunda ve usul hakkında leh ve aleyhte olmak üzere birer üyeye söz verilir. Yapılacak konuşmalar en fazla on dakika ile sınırlıdır.

    Daha sonra gündem maddeleri sırası ile okunur ve görüşülür. Gündem sırasında değişiklik yapılmasına, başkan veya üyeler tarafından yapılan teklifler üzerine gündeme madde ilave edilmesine meclisçe karar verilir. Ancak ilçe ve ilk kademe belediye meclislerinden gelen kararlar ile belediyenin birimlerinden ve bağlı kuruluşlarından gelen talepler toplantı sırasında başkan tarafından gündeme eklenir.

    Görüşmelerde konuşmak için önceden başkanlıktan söz istenir. İhtisas komisyonuna ve siyasi parti gruplarına söz almada öncelik tanınır. Siyasi parti gruplarına üye sayısı en çok olandan başlamak suretiyle; üyelere söz isteme sırasına göre söz verilir. Bütçe görüşmesinde komisyon raporu okunduktan sonra üyelere söz verilir.

    Meclisteki konuşmalar başkana hitaben yapılır. Başkan her zaman söz hakkına sahiptir.

    İhtisas komisyonları ve siyasi parti grupları adına yapılacak konuşmalar 20 şer dakika, üyelerin konuşmaları ise 10 dakika ile sınırlıdır. Bütçe ve program görüşmelerinde parti grupları için bu süreler iki kat olarak uygulanır. Meclis, bu sürelerin değiştirilmesine karar verebilir. Görüşmelerin yeterli olduğu meclisçe kabul edildiği takdirde başka üyeye söz verilmez.

    Meclis toplantıları halka açıktır. Meclis başkanı veya üyelerden herhangi birinin gerekçeli teklifi üzerine kapalı oturum yapılmasına karar verilebilir. Kapalı oturumda başkan ve üyeler dışında gerektiğinde meclis kararıyla görevli bulundurulabilir.

Belediye Meclisi Çalışma Yönetmeliği  – Madde 12 – Meclis başkanı, meclis çalışmalarında düzeni sağlamakla yükümlüdür. Meclis görüşmeleri sırasında söz alan üyenin konu dışına çıkması, kişiliğe dokunur söz söylemesi, diğer üyelerin hatibin sözünü kesmesi ve meclisin düzenini bozacak davranışta bulunması yasaktır. Buna aykırı davranan üyeler, başkan tarafından uyarılır, buna rağmen davranışlarında ısrar eden üye başkanın talimatıyla görevliler tarafından meclisten çıkarılır.

    Meclis görüşmeleri sırasında sükûnetin bozulması durumunda başkan tarafından ilgililere ihtarda bulunulur. Görüşmelere devam edilemeyeceğinin anlaşılması halinde başkan oturuma ara verebileceği gibi görüşmeleri bir sonraki birleşime erteleyebilir.

“Tahrik edici, popülist, ucuz yönetim…

“Maddelerin tamamı okunduğunda anlaşılan o ki; Cingil’in yönetmelikten çıkardığı kısmi anlam geçersiz kalıyor. Vedat Aşık, durumu şöyle ifade ediyor;

“Maddeler tamamen okunduğunda anlaşılacağı üzere özellikle 11. Madde Sayın Başkanın açıklamasında olduğu kadar değildir. Siyasi parti grupları adına konuşma süresi yirmi dakika olarak belirlenmiştir. Yönetmeliğin işine gelen tarafını belirtip, tamamını söylememek siyasi etiğe ne kadar uygundur bunu kamuoyunun takdirine bırakıyorum. Ayrıca 12’inci maddede belirtilen, meclisin düzenini bozacak davranışları Sayın Başkan gösterirse ne olacak? “KİMSİN SEN” şeklinde bir hitap belediye meclisi başkanına ne kadar yakışır? Bu şekilde tahrik edici ve tribünlere oynayan, popülist ve ucuz yönetim şeklinin olduğu bir mecliste düzenden bahsetmek mümkün mü? Keşke meclisimiz yasalara, yönetmeliklere ve yıllardır oluşan siyasi teamüllerle uygun olarak yönetilse. İnanın hepimizin beklentisi bu yöndedir.”

“Eksik beyanlar ile toplum yanlış yönlendiriliyor”

Ayrıca Cingil’in söz konusu yerel gazeteye verdiği demeçte, tahakkuk şefini dinlemediğimiz beyanatına rastlıyoruz. Burada kendi hatasını kapamak üzere muhalif meclis üyelerine, özellikle MHP’li meclis üyelerine haksız ithamlarda bulunmaktadır. Konuya ilişkin olayı kısaca özetlemek gerekirse, pompadan verilecek su fiyatının belirlenmesi aşamasında içme suyunun fiyatını sorduk. Çok basit ve net bir soru idi. Başkan tahakkuk şefine cevaplamasını söylemesine rağmen, hesap işleri müdürü cevap verdi. O an önündeki evraklarla meşgul olan ve toplantıdan kopan başkan bunun farkına varamadı ise kendi hatasıdır. Ayrıca hesap işleri müdürünün söylediği rakam ile tahakkuk şefinin söylediği rakam ayrı ayrı idi. MHP grubu olarak teklifimiz basitti, pompadan verilecek olan su fiyatının içme suyu fiyatının tam yarısı olarak belirlenmesi idi. Kargaşanın belirsizliğin kaynağı sayın başkanın idare şeklinden başkası değildir. Konunun teferruatını MHP Yenişehir İlçe Başkanlığı basın açıklamasında (https://www.yenisehir.com/mhpden-akpli-cingile-sert-istifa-cagrisi/) belirttiği için girmiyorum. Sadece eksik beyanlar ile toplumun yanlış yönlendirilmesine engel olmak ve bilgilendirmek amacıyla bu açıklamayı yapma gereği duydum.

 “5 yıldır aklınız neredeydi Sayın Başkan?”

Ayrıca aylardır gündemde olup bir türlü ihale aşamasından yapım aşamasına geçemeyen kültür sitesi , nikah salonu gibi işlerin ne zaman yapılacağını merakla beklemekteyiz. Aynı 2009 yerel seçimleri öncesi gibi ilçemizi şantiye sahasına çevirip göz boyamak amacı ile önümüzdeki yaz mı beklenmektedir? Beş yıldır aklınız nerede idi sayın başkan? Son dönemlerde yurt dışı gezileriniz azaldı galiba pek çıkmaz oldunuz ilçe dışına? Belki geçen yıllarda da böyle ilçede kalsaydınız bu hizmetler şu ana kadar tamamlanır ilçe halkının kullanımına açılırdı kim bilir…

(Ters Köşe)

Yenisehir.com
YORUMLAR

  1. yalçın ede dedi ki:

    diline ve yüreğine sağlık …bu meydan boş değil geldikleri gibi gidecekler …sütçü ilçe başkanı da önce sütün fiyatlarını yem fiyatlarını araştırsın dünya rekoru kırdığımız akaryakıt fiyatlarına baksın insanda biraz haysiyet olur

  2. yalçın ede dedi ki:

    diline ve yüreğine sağlık …bu meydan boş değil geldikleri gibi gidecekler …sütçü ilçe başkanı da önce sütün fiyatlarını yem fiyatlarını araştırsın dünya rekoru kırdığımız akaryakıt fiyatlarına baksın insanda biraz haysiyet olur

  3. yalçın ede dedi ki:

    diline ve yüreğine sağlık …bu meydan boş değil geldikleri gibi gidecekler …sütçü ilçe başkanı da önce sütün fiyatlarını yem fiyatlarını araştırsın dünya rekoru kırdığımız akaryakıt fiyatlarına baksın insanda biraz haysiyet olur