Dolar 32,2387
Euro 34,9677
Altın 2.428,17
BİST 10.481,30
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bursa 28°C
Hafif Yağmurlu
Bursa
28°C
Hafif Yağmurlu
Cum 30°C
Cts 32°C
Paz 33°C
Pts 32°C

MHP’DEN, AKP’Lİ CİNGİL’E SERT İSTİFA ÇAĞRISI

MHP’DEN, AKP’Lİ CİNGİL’E SERT İSTİFA ÇAĞRISI
4 Ekim 2012 13:46
A+
A-

Hafta başında gerçekleşen meclis toplantısında sinirli tavırlarıyla tepki çeken AKP’li Başkana MHP’den sert mesaj…

Yenişehir Belediye Meclisi’nin ekim ayı toplantısında AKP’li Belediye Başkanı Bülent Hamdi Cingil’in, MHP’li meclis üyelerini terslemesi ve azarlar gibi konuşması karşısında MHP grubu tepki göstermiş ve salonu terk etmişti.

Tek gündem maddesiyle toplanan ve “İtfaiye Pompasından Verilecek Suyun Ücreti”nin Görüşüldüğü Ekim ayı toplantısı sadece 5 dakika sürmüş, AKP’li Başkan MHP’li Mesut Bedel’in sorduğu bir soruyu agresif bir şekilde geçiştirmişti. Cingil ayrıca MHP’li Vedat Aşık’ın kent müzesiyle ilgili sorduğu soruya, kent müzesi projesinin belediyeyle alakası yok demesi de sinirleri gerdi.

Vedat Aşık, geçtiğimiz eylül ayında yapılan bir önceki meclis toplantısına ilişkin olarak da Cingil’in sorulara baştan savma ve yetersiz cevaplar verdiğini söylemiş, Cingil ise haberimizde geçen baştan savma ve yetersiz şeklindeki ifadelerin Aşık’a ait olmadığını, habere sonradan eklendiğini iddia etmişti. Bunun karşısında açıklama yapan Aşık, söz konusu ifadenin kendisine ait olduğunu söyleyerek Cingil’i köşeye sıkıştırmıştı.

Hafta başında yapılan gergin meclis oturumuyla ilgili MHP’den Cingil’i istifaya davet eden sert bir açıklama geldi. Cingil’in tavırlarının Şeyh Edebali’nin nasihatında üzerinde durulan  “Öfke, geçimsizlik, iradesizlik, haksız yorum ve nefis” tanımlarıyla bire bir örtüştüğünü üzülerek gördük” denilirken, Yenişehir’e zaman kaybettirmeden bir an önce istifa etmesi mesajı verildi.

MHP Yenişehir İlçe Başkanlığı’nın yaptığı açıklamanın tam metni şöyle;

                             Her fırsatta belirttiğimiz gibi; 2009 yılının Mart ayında gerçekleşen yerel seçimlerden bu yana halkımızdan almış olduğumuz muhalefet yetkisine dayanarak Belediye Başkanı’nın göremediği, atladığı, eksik yaptığı işleri tespit edip uyarmak ve ilçemiz adına faydalı neticeler alma çabasında olmuştur MHP meclis üyeleri. Kamuoyunun da dikkatini çeken bu çabalarımız bu güne kadar olumlu sonuçları beraberinde getirmiş ve takdir toplamıştır. 

 01.10.2012 tarihinde saat 14.30‘da yapılan Ekim 2012 – BELEDİYE MECLİS TOPLANTISI’na da ilçemizin daha yaşanabilir bir yer olması amacına hizmet etmek için partimiz ve Belediye Meclis Üyelerimiz ile yaptığımız araştırma ve değerlendirmeler neticesinde hazırlıklı bir şekilde katıldık. Yaptığımız hazırlıkta bir gündem maddesi teklifi ve sekiz sözlü soru önergesi mevcuttu. Son meclis toplantılarında olduğu gibi aklımıza takılan hususlar ile halkımızın bize ilettiği şikayet ve duyumları en yetkili kişiye yani Yenişehir Belediye Başkanı Bülent Hamdi Cingil’e sormayı ve halkımız adına en güzeli, en doğruyu bulma uğraşısı içinde olacaktık.

                            Geçtiğimiz ay gerçekleşen Eylül-2012 meclis toplantısında Bülent Hamdi Cingil’e “Kent Müzesi ile alakalı bir çalışmamız var mıdır?” şeklindeki soru önergemize “BÖYLE BİR DÜŞÜNCEMİZ VE ÇALIŞMAMIZ YOK” şeklinde cevap almıştık. Bunun üzerine ilçemize bir müze kazandırmak adına araştırma, maliyet hesaplama,  kısacası çalışma yapmak üzere belediye başkanının uygun göreceği ve muhtemelen “Kültür Sanat Komisyonu’na” görev verilecek olan gündem maddesi teklifinde bulunduk.  Ancak bu duygu ve düşüncelerle hazırlanıp gittiğimiz meclis toplantısında karşımızda ne yazık ki agresif bir tavır sergileyen, sinirli ve aceleci bir başkan bulduk.  Meclis Başkanlığı makamına yakışmayacak bir üslupla karşılaştık. Başkan Cingil’in bu tavır ve hareketleri yüz yıllardır Türk devlet adamlarının örnek aldığı Şeyh Edebali’nin Osman Gazi’ye verdiği meşhur nasihatını akıllarımıza getirdi. Cingil’in tavırlarının Şeyh Edebali’nin nasihatında üzerinde durulan  “Öfke, geçimsizlik, iradesizlik, haksız yorum ve nefis” tanımlarıyla bire bir örtüştüğünü üzülerek gördük. Başkan Cingil, uygunsuz bir üslupla Kent Müzesi gibi bir projenin belediye meclisinin çalışma alanı içinde olmadığını ifade ederken, MHP grubunun ısrarla bu konuyu gündeme getirmesinden duyduğu rahatsızlığı açıkça ortaya koydu.

                             Bizler de sormak istiyoruz; Bursa’da , İznik’te ve daha bir çok ilçede bulunan belediyelere ait kent müzeleri işgüzarlıktan mı yapılmıştır? Belediyeler ilçelere kent müzesi kazandırmak için çaba harcayamazlar mı? Bu noktada ilçe halkımızın dikkatini başka bir konuya daha çekmek istiyoruz; Her senenin Nisan ayında yapılan meclis toplantılarında oluşturulması mecburi olan üç komisyonun dışında altı adet daha ihtisas komisyonu oluşturulmuştur. Ne gariptir ki bu komisyonların tamamına yakını hemen hemen hiç toplantı yapmadan ve herhangi bir faaliyet göstermeden görev sürelerini tamamlamaktadır.  Çalıştırılmayacak komisyonları neden kurarsın ey başkan? Yoksa bu da göz boyama ve seçmeni kandırma yöntemlerinden biri mi? Ayrıca Kent Müzesi oluşturmak için çaba göstermek Belediye Meclisi’nin çalışma alanına girmiyorsa neler giriyor?

Kent Müzesi’nin meclisin çalışma alanı dışında olduğunu söyleyen Sayın Başkan’ın bu güne kadar basında çıkan açıklamalarından Belediye Başkanlığı makamının çalışma alanına girmeyen bir çok konuya müdahil olma ve kendini ön plana çıkarma çabalarını biliyoruz.

                     Elbette çalışma alanına girmemesine rağmen ilçemiz lehine müdahil olmaya ve çalışma yapmaya kimse itiraz etmez hatta destekler(MESS konusu hariç). Belirtmek istediğimiz belediye meclisinin çalışma alanına girmese bile ilçemiz faydasına olacak işlerin konuşulması irdelenmesinin sakıncası nedir? Acaba  on yıldan fazla bir süredir ilçemiz belediyesini bir diktatör gibi yöneten “sayın” başkanımız rahatsız mı olmuştur demokrasinin  gereği olan çok seslilikten? Rahatsız olmuşsa da bunu başka yerlerde tedavi ettirmeli ve göstermelidir. Belediye Meclisi kimsenin tekelinde değildir. İnancımız seçilen onbeş belediye meclis üyesi de halkın oyları ile oraya gönderilmiş ilçe insanın sesi olmaya çalışan kişilerdir. En azından partimiz meclis üyleri böyledir.Makamı mevkisi ne olursa olsun hiç kimsenin MHP meclis üyelerine hakaretvari ve baştansavmacı bir tutumla hitap etme hakkı yoktur.

                     M.H.P. Meclis  üyeleri ilçemiz faydasına olacak tüm işlerde dün olduğu gibi bugünde , yarında uyum içerisinde olup elinden gelen desteği vermeye devam edecektir.

                       Sonuç olarak idarecilerin yapıcı , kucaklayıcı ve birleştirici olması gerektiğini yukarıda da belirtmiştik.Son günlerde agresif,yıkıcı tutumlar içinde olduğunu gördüğümüz “sayın”belediye başkanımıza tavsiyemiz daha sakin ve akil olmasıdır; Eğer bunu başaramıyorsa YENİŞEHİR’e zaman kaybettirmeden ki buna kimsenin hakkı yoktur bir an önce İSTİFA edip ilçenin önünü açmasıdır.

 

YORUMLAR

  1. Karaoğlan dedi ki:

    akp nin sonu gelmiştir. ülkeyi savaşa sürükleyen, kendisini padişah sanan tayyip bir yanda. kendisini yenişehirin padişahı sanan cingil ve onun kafasındaki akpliler bir yanda. böyle gitmez. akp bu ülkenin başına gelmiş en büyük beladır. bu belanın yenşşehir temsilciside bülent cingildir.

  2. Karaoğlan dedi ki:

    akp nin sonu gelmiştir. ülkeyi savaşa sürükleyen, kendisini padişah sanan tayyip bir yanda. kendisini yenişehirin padişahı sanan cingil ve onun kafasındaki akpliler bir yanda. böyle gitmez. akp bu ülkenin başına gelmiş en büyük beladır. bu belanın yenşşehir temsilciside bülent cingildir.

  3. Karaoğlan dedi ki:

    akp nin sonu gelmiştir. ülkeyi savaşa sürükleyen, kendisini padişah sanan tayyip bir yanda. kendisini yenişehirin padişahı sanan cingil ve onun kafasındaki akpliler bir yanda. böyle gitmez. akp bu ülkenin başına gelmiş en büyük beladır. bu belanın yenşşehir temsilciside bülent cingildir.

Mesaj gönder
1
Merhaba
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?