Dolar 19,4946
Euro 21,5027
Altın 1.277,54
BİST 4.413,12
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bursa 25°C
Hafif Yağmurlu
Bursa
25°C
Hafif Yağmurlu
Per 22°C
Cum 24°C
Cts 25°C
Paz 26°C

YTSO İLE BELEDİYE MAHKEMELİK OLUYOR

YTSO İLE BELEDİYE MAHKEMELİK OLUYOR
Kasım 5, 2011 3:39 pm | Son Güncellenme: Kasım 5, 2011 6:49 pm
A+
A-

Yenişehir Ticaret ve Sanayi Odası (YTSO) tarafından yaptırılan sosyal tesisin Yenişehir Belediyesi tarafından önce mühürlenmesi ve ardından geçen 20 günlük süre sonunda sözleşmesinin iptal edilerek bir anlamda belediye tarafından el koyulmasını YTSO yargıya taşıyacak.

YTSO’nun, Yap-İşlet-Devret modeliyle 10 yıllığına kullanmak üzere İznik Yolu üzerindeki belediyeye ait park üzerinde başladığı proje Belediye tarafından 8 farklı aykırılık bulunduğu gerekçesiyle durdurulmuş ve YTSO’ya gönderilen tebliğgatta 20 günlük süre içinde aykırılıkların düzeltilmesi istenmişti. Yenişehir Belediye Başkanı Bülent Hamdi Cingil Kasım ayı belediye meclis toplantısında söz konusu sürenin dolduğu ve YTSO tarafından Yap-İşlet-Devret modeliyle belediye arazisine kurulan sosyal tesisin sözleşmesinin fesh edildiğini açıklamıştı. Cingil ayrıca, YTSO Meclis Başkanı Süleyman Çelik ve YTSO Başkanı Halil Büyükkardeşler’i hem YSTO meclis üyelerine, hem kamuoyuna, hem de basına yanlış bilgi vermekle suçlamış bunu “Hem ayıp, hem günah” sözleriyle ifade etmişti. Çelik ve Büyükkardeşler’in yasa tanımaz bir tavır içerisinde olduklarını ve kimseyi takmayan bir tutum takındıklarını ifade eden Cingil “Bana oy versin ya da vermesin haksız olan hiçbir talebi karşılamam” şeklinde konuşmuştu.

Halil Büyükkardeşler: “Cingil’in açıklamaları gerçeği yansıtmıyor”

Cingil’in açıklamalarına yanıt veren Halil Büyükkardeşler Belediye Başkanı Bülent Hamdi Cingil’in açıklamalarının gerçeği yansıtmadığını ve YTSO’nun bu haksız uygulama ve iddialar karşısında gerekli hukuki süreci başlattığını duyurdu. Büyükkardeşler’in, Cingil’in iddialarına madde madde yanıt verdiği açıklaması şöyle;

Belediye iddia edildiğinin aksine bize projedeki aykırılıkların neler olduğunu bildirmedi

Yenişehir Ticaret ve Sanayi Odası yasalar ve sözleşme kurallarına uygun olarak inşaat proje ve yapım için ihaleye çıkmıştır. İhaleyi kazanan firmalarca her şey kurallara uygun olarak yapılmıştır. 30.09.2011 tarihli yazı ile belediye inşaatı ruhsata aykırılıklar içerdiğini belirtmiş ve aykırılıkların giderilmesini istemiştir. Tarafımızca Yenişehir Belediyesi’ne 21.10.2011 tarihli yazı ile cevap verilmiş ve projede aykırılık bulunmadığı, buna rağmen aykırılık olduğu düşünülüyorsa, bunların bildirilmesi istenmiştir. Bu yazımıza belediyeden gelen 26.10.2011 tarihli cevabi yazıyla; projeye aykırılıkların madde madde, bizzat tarafımızca tespit edilip düzeltmemiz istenmiştir. Ancak belediyenin yazısına cevap yazılarak, iddia edilen projeye aykırılıkların tespiti görevinin Belediye’ye ait olduğu hatırlatılmıştır. Projeye aykırı olduğu iddia edilen hususların belirlenip tarafımıza bildirilmesi talep edilmiştir. Yenişehir Ticaret ve Sanayi Odası Belediye imar işleri müdürlüğü ya da yapı denetim firması değildir. İnşaatı denetleyecek ve eksikleri belirleyecek olan belediye ve yapı denetim kuruluşudur. Bu nedenle Yenişehir Belediyesi’nce inşaatın hangi unsurlarının projeye aykırı olduğu ve neler yapılması gerektiği bu güne kadar tarafımıza bildirilmiş değildir. Odamızın yetki ve görevleri kanunlarca belirlenmiş olup, bu yetki ve görevlerin dışına çıkılması mümkün değildir.

120 gün içinde inşaatın tamamlanmadığı iddiası gerçek dışıdır

Belediye Başkanı Bülent Hamdi Cingil’in açıklamasında belirtilen; 120 günlük süre içerisinde inşaatın tamamlanmadığı ve bu nedenle sözleşmenin fesh edildiği iddiası gerçek dışıdır. Şöyle ki; sözleşmede belirtilen 120 günlük süre; kira bedelinin başlangıç tarihidir. Bunun dışında sözleşmenin feshedileceğine ilişkin bir hüküm düzenlenmemiştir. Kaldı ki; İnşaata başlanmasından 120 gün geçtikten sonra; sözleşmede belirtilen kira bedelleri Belediye’ye yatırılmıştır. Kira ödemesi hala devam etmektedir.

İnşaatın tüm aşamaları hem belediye hem de yapı denetim firmasınca denetlenmiştir

Açıklamaya konu olan inşaatımız, başlangıcından itibaren tüm aşamalarda, gerek Belediye gerek yapı denetim firmasınca sürekli denetlenmiştir. Tüm denetlemeler sonrasında gerekli vizeleri de ruhsatımıza işlenmiştir. Buna ilişkin belgeler Odamızda mevcuttur.

Belediyeyle aramızdaki gerginliğin sebebi biz değiliz

Yenişehir Ticaret ve Sanayi Odası; Yenişehir’deki üyelerinin seçimi ile oluşan sivil toplum kuruluşudur. Yetki ve görevleri kanunlarla düzenlenmiştir. Yine Yenişehir Belediyesi yöneticileri seçimlerle belirlenen yerel kamu kuruluştur. Bu iki kurum arasındaki basına yansıyan gerginliklerin sorumlusu odamız değildir. Odamız; her gün gelişen, büyüyen ve güzelleşen ilçemize; Yenişehir’e yakışır güzel bir tesis kazandırmak amacını gütmektedir. Tesisler bittiğinde, tüm halkımızın kullanımına açık olacaktır. Ayrıca, kaliteli ve ekonomik bir hizmet sunulması hedeflenmiştir. Kaldı ki; Yenişehir Ticaret ve Sanayi Odası’nca yaptırılan tesisler için 10 yıl süre ile kira ödenecek ve 10 yılın sonunda tesisler Yenişehir Belediyesi’ne devredilecektir.

Konuyu yargıya taşıyoruz

Yerel Yönetimler Kanunu, Ticaret Odası Kanunu, Devlet İhale Kanunu, İmar Kanunu v.b. birçok kanun ve yönetmeliği ilgilendiren çok teknik konular bundan sonra yargıya taşınacaktır. Yargılama sonrasında odamızın kanun ve yönetmeliklere aykırı hiç bir uygulamasının olmadığı açıkça ortaya çıkacaktır. Bu açıklama; kamuoyunun yanlış bilgilendirilmesini önlemeye yöneliktir. Bu aşamadan sonra; Odamıza karşı yapılan haksız iddialar karşısında, gerekli hukuki yollardan çalışmaların başladığını kamuoyuna saygıyla arz ederiz.

(Yenisehir.com – Ayrıntı)

İlgili Haber
“Al birini, vur ötekine”  https://www.yenisehir.com/al-birini-vur-otekine/

Yenisehir.com
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.