Dolar 32,4238
Euro 34,4423
Altın 2.488,20
BİST 9.679,80
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bursa 25°C
Az Bulutlu
Bursa
25°C
Az Bulutlu
Çar 23°C
Per 20°C
Cum 16°C
Cts 18°C

‘YEŞİL HOCA’ ADLI KİTAP OKURLARIYLA BULUŞTU

‘YEŞİL HOCA’ ADLI KİTAP OKURLARIYLA BULUŞTU
4 Ekim 2011 00:00
A+
A-

Gazeteci – Yazar, Ali Bilgiç tarafından hazırlanan ve Muhammed Necati Simavi’yi anlatan kitap geçen hafta Sinanpaşa Külliyesi’nde okurlarıyla buluştu.

Yenişehir Merkez ve Köylerini Güzelleştirme Derneği’nin 3 nolu yayını olarak çıkan kitap basına ve davetlilere tanıtıldı.
Törende konuşan bilgiç, kitabın hazırlık sürecini anlattı ve kaymakam Samet Erçoşkun’a teşekkür etti. İmzalı ilk kitabı Bilgiç’ten alan Kaymakam Erçoşkun’a ise yaptığı kısa konuşmada, “ Yenişehir’i Yenişehir’e geldiğimde tanıdım. Oysa Yenişehir’in tarihi ve kültürel geçmişi her yerdeki herkes tarafından bilinmeliydi. Bu ve benzer çalışmalarla bunu yapmaya çalışıyoruz. Yaptığımız katkı, bu doku üzerinde birikmiş tozu silmekten ibaret.” Dedi ve verdiği katkılar nedeniyle Ali Bilgiç’e teşekkür etti.
Törende konuşan bir diğer isim ise Terziler Köyü’nden Boncuk Hoca lakaplı İsmail Boncuk’tu. Yeşil Hoca’nın 10 yıl süreyle hizmetinde bulunmuş ve torunuyla evlenmiş olan Boncuk, Yeşil Hoca ile ilgili yaptığı konuşmasında insan olmanın önemine değindi ve tarikat denilince herkesin aklına kötü örnekler geldiğini ve bu algının yanlış olduğunu söyledi.

Kaymakam Samet Ercoşkun’un kitap için yazdığı önsöz ile Ali Bilgiç’in tanıtım sırasında yaptığı konuşma;

Kaymakam Samet Ercoşkun’un kitap için yazdığı önsöz;

OMUZ VERMEYE DEVAM EDİN!

Görev yapmaktan büyük keyif aldığım, bereketli Yenişehir topraklarında, her geçen gün daha yüksek oranda görev tatmini duyduğumu öncelikle paylaşmak istiyorum. Böylesine bereketli topraklarda görev yapmak beni hem heyecanlandırıyor, hem de bir parça burukluğa sevk ediyor. Bir parça içim burkuluyor. Zira bu kıymetleri ancak Yenişehir’e geldikten sonra fark ediyorsun. Gönül isterdi ki, bu değerleriyle Yenişehir ülke gündeminde hak ettiği yeri işgal etsin. Daha fazla kamuoyu gündemine gelmiş olsun. Bu sorunun ‘neden’ ve ‘niçin ’ini bir kenara bırakarak, kendi payıma bu bereketten nasıl istifade edebilirim sorusunun cevabını kovalıyorum. Niyetin hayırlı olması, akıbetin de hayırlı ve güzel olmasını sonuçlandırdığı gibi; benim de karşıma Yenişehir adına güzel işlere imza atma potansiyeline sahip, çok kıymetli şahsiyetler çıkıverdi. Bu işe omuz veren kıymetlerle birlikte, bazı güzel işlere vesile olmak, bendeki burukluğun yerini gurunun alması gibi bir sonuç doğurdu. Hâlâ yapılacak çok şey olmasına rağmen; Yenişehir’i karşılıksız seven, hesabi değil hasbi kimselerle birlikte suyun mecrasını bulmasına yardımcı olduğumuzun örneklerini görüyor ve gelecek adına heyecan duyuyorum. Bizi izlemeye devam edin derken, kısa zaman içinde üçüncü kitaba sahip olacağımızı düşünmemiştim doğrusu. Başta söylediğimiz gibi bereketli bir beldede iseniz, az bir gayretle güzel sonuçlar alıyorsunuz. Kendisini tanımaktan onur duyduğum, değerli insan Ali Bilgiç; daha önce editörlüğünü yaptığı iki kitabın yanında, şimdi kendi çabasıyla ortaya koyduğu yeni bir kitaba imza atıyor. Yenişehir’in önemli değerlerinden olan Muhammed Necati Simavi veya halk arasındaki ifadesiyle Yeşil Hoca adına basılan elinizdeki bu eser benim için başka bir anlam daha ifade ediyor. Çünkü Yeşil Hoca aslen Simavlıdır. Daha önce görev yaparken keyif aldığım Simav’dan yetişen ve şimdiki görev yerim olan Yenişehir’de uzun yıllar hizmet veren bir şahsiyetin adına basılan esere şahitlik etmek, benim için ayrı bir güzelliktir. Bundan sonraki aşamada yapılması gereken; bu vesilelerle iki ilçe arasında bir dostluk köprüsünün kurulmasıdır. Kültürün gizemli etkisi, zamanla bu sonucu da bizlere hediye edecektir diye düşünüyorum. Çalışmayı hiçbir beklentisi olmaksızın bizimle paylaşan Ali Bilgiç’e şükran duygularımı ifade etmeyi bir borç biliyorum. Kendinden fazlasıyla istifade etmek, daha çok eserini sizlerle paylaşmak üzere sabırsızlanıyorum. Eserin yazımından basımına kadar geçen safhada emek veren herkese, kitabın basımını sahiplenen Yenişehir İlçesi Merkez ve Köylerini Güzelleştirme Derneği’nin değerli başkan ve yönetim kurulu üyelerine teşekkür ediyorum. Bu çalışmaların ilçemizde kamuoyu oluşturmaya başladığını görüyor olmanın sevinciyle, beklenti çıtamızı biraz daha yükseltiyoruz. Omuz vermeye devam edin, çoğu gitti azı kaldı. Eserin ilçemize ve yayın dünyasına hayırlar getirmesini diliyor ve saygılar sunuyorum. Sevgiyle kalın. Muhabbetle kalın…

Ali Bilgiç’in tanıtım sırasında yaptığı konuşma;

Sayın Kaymakamım, Değerli konuklar;
Bu mütevazi kitap tanıtım toplantısına gösterdiğiniz ilgiye sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.
Hepimiz biliyoruz ki tam 710 yıllık bir ulu kentte yaşamımızı sürüyoruz. Bu öyle bir kent ki, imparatorluğa giden ve yüzyıllar boyu hükümranlığını sürdüren bir yapının temel taşını oluşturuyor. 26 yıl süre ile bu imparatorluğa dönüşen devlet yapısının kuruluşunda başkentlik yapıyor. Osmanlı devletinin kurduğu ilk ve tek şehir olma özelliğini taşıyor. Ama ne yazık ki Yenişehir’in bu tarihsel konumu ilgisizlik sonucu göz ardı ediliyor, farkına varılmıyor veya varılmak istenmiyor. Doğaldır ki bunda Yenişehirlinin kentine sahip çıkmayışının önemli bir rolü var.
Ve nihayet bu kente bir kaymakam atanıyor. Bu göz ardı edilmişliğin halkalarını tek tek koparmak için gerek yayınlarla, gerekse içinde bulunduğunuz külliyenin restorasyonu ile bir şeyleri ortaya çıkarma, Yenişehir adından daha çok bahsettirmenin savaşımını veriyor.
Bu konuyu uzatmadan başka bir konuya değinmek istiyorum. Kentler yetiştirdikleri ile vücud bulurlar, şekillenirler. Gerek Osmanlı döneminde, gerekse Cumhuriyet döneminde Yenişehir’in yetiştirdiği değerler vardır. Sadrazamlar, ulemalar, şairler, bestekarlar yetiştiren bu kentin bu değerleri yazılı belge ve bilgilerin çok az olması nedeniyle az bilinir veya tekrar keşfedilmeyi bekler. Yeşil Hoca kitabı da böyle bir kaygıdan dolayı kısa zamanda siz okurları ile buluşmuştur. Ve bu halka ömrümüz yettikçe, yeteneğimiz ölçüsünde başka eserlerle sürecektir.
Bu yıl içinde Yenişehir belgeliği oluşturmak amacıyla Sayın Kaymakamımız Samet Ercoşkun’un himayeleri ile 3 eser bugüne kadar şekil buldu. Yakın tarihimizdeki insanları ve kurumları belgeleştiren Sayın Turgut Yüce’nin Yenişehir Belleği, genç ve yetenekli tarihçimiz Salih Erol’un büyük bir çaba ile bizlere kazandırdığı çok önemli bir eser; Hüdavendigar Vilayet Salnamelerinde Yenişehir Kazası kitabı bilgiye ve belgeye ulaşmak isteyenlerimiz için önemli bir rehber olacaktır.
Dileğim yeteneği olanların, bilgi ve belge temin edebilenlerin bunları kitaplaştırılmasıdır. Yenişehir’in var olduğunu sandığım yeteneklerinin kendi kozalarını çatlatma zamanı gelmiştir, hatta geçiyor bile.
Kitabımın önsözünde bu konu ile ilgili olarak düşündüklerimi “Kitaplaşan Değerler Unutulmaktan Kurtulur!” başlığı ile yazdım.
Bir taraftan Yenişehir Belgeliğini oluştururken, diğer taraftan korunması ve gelecek kuşaklara aktarılması diğer materyallerin de değerlendirilmesi gerekiyor. Bunun yolu da yakın yerlerde örneklerini gördüğümüz, ilgi ve merakla gezdiğimiz kent müzeleridir.
2006 yılında Yenişehir’de başlatılan bu konuda ki çalışmanın ivme kazanmasıdır. Bu oluşum Yenişehir’in tarihteki ve şimdiki kimliğinin tanınmasında artı puanlar elde etmemizi sağlayacaktır.
Sözlerimi herkese esenlik dileyerek ve özlediğimiz Yenişehir hayaline bir an önce kavuşmak dileğiyle sonlandırıyorum.
Buraya kadar teşrif etme nezaketiniz için de sonsuz şükranlarımı sunuyorum.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Mesaj gönder
1
Merhaba
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?