Dolar 32,5864
Euro 34,8068
Altın 2.504,97
BİST 9.693,46
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bursa 16°C
Hafif Yağmurlu
Bursa
16°C
Hafif Yağmurlu
Cts 21°C
Paz 22°C
Pts 26°C
Sal 26°C

“YENİŞEHİR TİCARET ODASI SİYASETİN OYUNCAĞI OLDU”

“YENİŞEHİR TİCARET ODASI SİYASETİN OYUNCAĞI OLDU”
19 Aralık 2011 23:45
A+
A-

Yenişehir Ticaret ve Sanayi Odası’nın eski başkanı Memiş Oral önemli açıklamalarda bulundu. Memiş Oral mevcut yönetimin umut tacirliği yaparak seçimi kazandığını dile getirirken “Yenişehir Ticaret ve Sanayi Odası hiçbir dönemde bu kadar acze düşürülmemiş ve siyasetin elinde oyuncak yapılmamıştır” dedi.

 

Yenişehir Ticaret ve Sanayi Odası; Yenişehir ile ilgili hemen her projenin altında imzası olan bir sivil toplum kuruluşu. Düzenli olarak toplanabilen, konuşan, tartışan ama mutlaka sonuçlar üreten ve yapan bir örgüt olarak tanınmış. Bu özellikler onun genel karakteri olmuş. Ne yapılabilir sorusunu sürekli sorgulayan bir üye ve yönetim yapısı var.
Gün gelmiş, öncü olmuş, gün gelmiş katılımcı ama her defasında Yenişehir için düşünülen bir projenin dışında kalmayı düşünmemiş bir sivil toplum kuruluşu.
Hiçbir döneminde yaptıkları nedeniyle sorgulanmamış, güvenilirliği tartışılmamış bu örgütlenmenin son üç yılını ve son zamanlarda yaşadığı sıkıntıları, yaşamının 18 yılını bünye içinde geçiren ve üç dönem başkanlığını yapan bir isim olan Memiş Oral ile konuştuk.
Memiş Oral, 2009 yılı ocak ayında Oda’nın yaptıklarını yeterli bulmayan ve daha fazlası için bir ekip oluşturarak Oda yönetimine aday olan, Yenilikçi, Değişimci Genç Dinamikler Grubu’nun TSO yönetimini değerlendirdi.
Oral, yapıyı biliyor, tanıyor. Ticaret Odası çabalarıyla Yenişehir`e kazandırılan hemen her projenin içinde olmuş. Hepimizin bildiği bu çalışmaların her biri Yenişehir`in bir ihtiyacını karşılıyor.

Yaptıklarımızı Anlatamadık

Kendi döneminde yapılanları anlatırken “Biz yaptıklarımızı, üyelerimizle Yenişehir kamuoyu ile paylaşamadık. Yenişehir Ticaret Odası tarafından gerçekleştirilen yatırımları anlatamadık” Diyor ve 2009 yılı başında yapılan seçimleri kaybetmelerinin en önemli nedeni olarak bunu gördüğünü söylüyor.
Memiş Oral, son yapılan genel kurul sonuçların değerlendirirken farklı noktalara da dikkat çekiyor ve Neden kaybettiniz? Sorusuna cevapları hazır.

Ben Seçim Kaybetmedim Arkadaşlarımız Baskılara Direnemedi

“Öncelikle şunu belirteyim. Ben kendimi seçim kaybetmiş olarak görmüyorum. Benim rakibim Sedat Kara’ydı. Muhalif listenin Başkan adayıydı ve Sedat Kara kendi grubundan çıkamadı. Bu benim çalışmam sayesinde ortaya çıkmış bir sonuçtur.” Diyen oral, diğer etkenleri de şöyle sıralıyor:
İşin içine siyaset sokuldu. Minibüsçüler Kooperatifi ile Taşıyıcılar Kooperatifi baskıları göğüsleyemedi. Gerek siyasi gerekse ekonomik baskılar etkili oldu. Bütün üyelerimiz üzerinde anormal bir baskı oluşturuldu. Belediye Başkanı Bülent Hamdi Cingil, üyelerimizi bizzat aradı. Umut tacirliği yapıldı. Üyelerimizin çoğu, yeni bir yönetimle çok güzel işlerin olacağına inandırıldı. Yenişehir Ticaret Odası’nda şimdiye kadar hiçbir iş yapılmadığı izlenimi yaratıldı. Bizler de ekip olarak çalışamadık. Yapılanları anlatamadık. Bizimle yola çıkan bazı arkadaşlar baskılara dayanamadı.
Baskıların ekonomik boyutları düşünüldüğünde etkili olmasını anlamak mümkün. Oda üzerinde yapılan siyasi hesaplar da etkili oldu. Son seçimlerden sonra Oda’ya siyaset karıştı. Siyaset üstü kalmayı başarmış ve gücünü buradan almış olan Oda, son genel kuruldan sonra bu özelliğini kaybetti ve zayıfladı. Yeni yönetimin son üç yıldır bir şey yapamamasının ve yaptıklarını ağzına yüzüne bulaştırmasının temelinde siyaset ile gelen ilişkiler var. Genel kurul öncesinde kurulan siyasi ilişkiler bir süre sonra sürdürülememiş ve Yenişehir Ticaret Odası kimliğini kaybetmiştir. Orası her siyasi düşünceden iş adamını bir araya getiren bir kuruluştur. Farklı siyasetler Oda’ya güç katmıştır. Yenişehir Ticaret Odası hiçbir dönemde bu kadar acze düşürülmemiş ve siyasetin elinde oyuncak yapılmamıştır.

Sorunsuz Bir Oda Teslim Ettik 

Teslim ettiğimiz Oda’nın hesaplarında, eski parayla 142 Milyar para vardı. Satın aldığımız ve Deniz Banka kiraya verdiğimiz yerin ise 7 milyarlık 7 senedi kalmıştı. Bu senetlerin 5 milyarlık bölümü ise gelen kira ile karşılandı.
Deniz Bank ile yapılan sözleşme bitmek üzere. Yap işlet devret yöntemiyle verdik biz orayı. Deniz Bank ile anlaşılamazsa ceketini alıp çıkacak. Her ay kira aldıkları bu yerin üst katında 200 metrekarelik yer halen Oda’nın kullanımına açık ama hiçbir şekilde değerlendirilmedi. Rüzgardan açılan camlarını bile kapatmıyor. Sanki kendi malları değil. Bir yatırım 6-7 senede kendini ödemesi gerekir. Bu bina da kredi kullanarak alınmış olmasına rağmen kendini 6 yılda ödemiştir.

Oda’yı Zarara Uğrattılar

Genel kurul öncesinde yapılacağı söylenen işlerden biz de umutlandık ama üç yılın sonunda hiçbir şey yapmadıkları ortada. Kendi yandaşlarına yardım etmek dışında hiçbir şey yapmadılar. İlk icraatlarında sınıfta kaldılar. Ticaret Odası’nı zarara uğrattılar. Bizim satın aldığımız yeri ipotek göstererek kredi almışlar. Sen şirket değilsin, şahıs değilsin. Yap, işlet, devret yöntemiyle bir işe giremezsin. Yasal olarak da giremezsin, Oda olarak da giremezsin. Kafası çalışan 14 işadamı nasıl böyle bir hata yapar anlamak mümkün değil. Bir kere insan araştırır. Söz konusu olan yerin tapusu var mı? Diye bir bakar. Sonra girişilen işi bir değerlendirin. Yapılan yer kime hizmet edecek. Yenişehir’e ve halka hizmet verecek mi? Sonuç olarak faydasız bir proje. Onun yerine bir öğrenci yurdu yapılsaydı hem eğitime katkı verilmiş olurdu hem de öğrencilere. Oda’nın kuruluş amaçlarında var bunlar.

Ben Olsam O Binayı Yıkar Teslim Ederim

Onlar nasıl çıkar bilmiyorum ama ben olsaydım ne yapardım onu söyleyeyim. Aynı hatayı ben yapsaydım ve Yenişehir Belediyesi bana bunları yapsaydı, harcanan paranın tamamını TSO kasasına cebimden koyardım. Sonrasında da birkaç kepçe ile o inşaatı yıkar ve teslim aldığım şekilde belediyeye iade ederdim.

Cingil ‘in Takıntısı Fahrettin Bilgit

Belediye Başkanı Cingil, yer konusunda söz verdi. Adayı, Ayhan Alpoğuz, esnaf odası seçimlerini kaybedince vazgeçti. Biliyorsunuz, daha önce eski itfaiye yerini verecekti. Burayı vermekten vazgeçince, kendisine şoförler Odası’nın bulunduğu yerde bulunan Belediye arazisinden 150 metrekarelik yer istendi. Bu istenen yer zaten Şoförler Odası’nın yeriydi. Biz şoförler Odası olarak okul yapılması için Belediye’ye vermiştik. Okul yapılmasından vazgeçilince burada ki 150 metrekarelik yer geri verilseydi esnaf odaları hizmet binası için yeterli olacaktı. Konuyla ilgili yapılan bütün girişimleri Cingil, geri çevirdi. Onun sıkıntısı ve takıntısı Fahrettin Bilgit. Esnaf Odası seçimlerinde istediği olmadı. Konu çok basit. Bülent Hamdi Cingil, Yenişehir’e yapılacak 1,5 milyonluk bir yatırımı engellemeye çalışıyor. Bu anlayışın Yenişehir’e hizmetle alakası yok. İtfaiye yeri olmuyorsa, Şoförler Odası’nın verdiği yeri geri versin, Esnaf Odası da her iki yeri birleştirerek hizmet binasını buraya yapsın.

Oda Seçimleri Sıkıntılı Olacak

Evet, bir yıldan az bir süre kaldı. Önümüzdeki yıl seçim yapılacak. Ben kendi adıma düşünmüyorum ama bu seçimler daha sıkıntılı geçecek. Birden fazla kişi ve grubun içinde yer almak isteyeceği bir seçim yaşanacak diye düşünüyorum. Son yapılan genel kurul yaklaşık 6 ay gecikmeli yapıldı. O nedenle seçimler, 4 yıl tamamlanmadan yapılacak.

ETİKETLER: ,
YORUMLAR

  1. abdülcabbar çabukatlar dedi ki:

    tso yonetıcılerı agalar yenısehır bızım dıye sultanlara selam vermıyonuz yap ısleteme devret bınanızın tum zararını verın cebınızden de gercekten aga oldugunuzu gorelım.

Mesaj gönder
1
Merhaba
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?