Dolar 32,1892
Euro 34,9689
Altın 2.426,70
BİST 10.481,30
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bursa 28°C
Hafif Yağmurlu
Bursa
28°C
Hafif Yağmurlu
Cum 30°C
Cts 32°C
Paz 33°C
Pts 32°C

YENİŞEHİR ADD’DEN ANLAMLI MESAJ

YENİŞEHİR ADD’DEN ANLAMLI MESAJ
12 Ekim 2011 23:19
A+
A-

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Yenişehir Şubesi, Ankara’nın Başkent oluşunun 88. yıldönümü olan 13 Ekim tarihine ilişkin bir mesaj yayınladı. ADD Yenişehir Şube Başkanı Hüseyin Şentürk imzasıyla yayınlanan mesajda “Ankara’nın başkent olması saltanat heveslilerini rahatsız ediyor” denildi. Mesajın tamamı şöyle:

Dünyada emperyalizme karşı verilmiş ve kazanılmış ilk Kurtuluş Savaşı’nın merkezi ve Cumhuriyetin ilan edildiği; Atatürk’ün “Aydınlanma Devrimi”ni başlattığı Anadolu kasabasının, çağdaş – modern Türkiye Cumhuriyetinin kalbi olacak Ankara’nın Başkent oluşunu büyük kurtarıcı, Söylevinde şöyle anlatıyor: “Efendiler Lozan Antlaşması`nın eklerinden olan düşman işgali altındaki topraklarımızı boşaltma protokolu uygulandıktan sonra yabancı işgalinden tamamen kurtulan Türkiye`nin toprak bütünlüğü fiilî olarak sağlanmıştı. Artık yeni Türkiye Devleti`nin başkentini bir kanunla tespit etmek gerekiyordu. Bütün düşünceler Yeni Türkiye`nin başkenti Anadolu`da ve Ankara şehri olarak seçme lüzumunda birleşiyordu.

Türkiye Devleti`nin başkenti Ankara şehridir

Bu seçimde coğrafî durum ve askerî strateji en büyük önemi taşıyordu. Devletin başkentini bir an önce tespit ederek içten ve dıştan gelen kararsızlıklara bir son vermek şarttı. Gerçekten de bilindiği üzere başkentin İstanbul olarak kalacağı veya Ankara olacağı konusunda öteden beri içeride ve dışarıda kararsızlıklar görülüyor basında demeçlere ve tartışmalara rastlanıyordu. Bu arada İstanbul`un yeni milletvekillerinden bazıları Refet  Paşa başta olmak üzere İstanbul`un hükûmet merkezi olarak kalması gereğini bazı örneklere dayanarak ispat etmeye çalışıyorlardı. Ankara`nın gerek iklim gerek ulaştırma araçları ve gelişme kabiliyet ve istidadı ve gerekse mevcut tessisler ve kuruluşlar bakımından hiç de uygun ve elverişli olmadığını söylüyorlar; İstanbul`un “payitaht” olması lâzımdır ve mutlaka olacaktır diyorlardı. Bu ifadeye dikkat edilirse bizim “başkent” deyimiyle kastettiğimiz anlam ile bu ifadelerdeki “payitaht” deyimini kullananların görüşleri arasında bir fark bulmamak mümkün değildir.Bundan dolayı bu konuda zaten kesinleşmiş bulunan kararımızı resmen ve kanunî yoldan ilân ettirerek”payitaht” sözünün de yeni Türkiye Devleti`nde kullanılmasına gerek kalmadığını göstermek lâzım geldi. Dışişleri Bakanı İsmet Paşa 9 Ekim 1923 tarihli tek maddelik bir kanun tasarısını Meclis`e teklif etti. Altında daha on dört kadar zatın imzası bulunan bu kanun teklifi 13 Ekim 1923 tarihinde uzun görüşme ve tartışmalardan sonra çok büyük bir çoğunlukla kabul edildi. Kabul edilen kanun maddesi şudur :”Türkiye Devleti`nin başkenti Ankara şehridir.”

Ankara’nın başkent olması saltanat heveslilerini rahatsız ediyor

Büyük kurtarıcının ifadelerinden de anlaşılacağı gibi “Başkent” ile “Payitaht” sözcüklerinin ifade ettikleri arasındaki farkı, birinin yeni ve modern Türk Devletinin merkezini; çağdaşlık yolunda ilerlemenin baş şehrini ifade etmesine karşılık, diğerinin, “saltanat” sürmeyi koca bir imparatorluğun çöküşüne, parçalanmasına ve bir milletin esaretine yeğleyen anlayışın merkezini ifade eder. Osmanlının son dönemlerinde olduğu gibi “saltanat” sürme heveslisi olanların “yeni Osmanlı” söylemleri içerisinde gündeme getirmeye çalıştıkları İstanbul’u yeniden başkent yapma heves ve istekleri de tıpkı dün olduğu gibi, bir milletin geleceğini tehlikeye atma pahasına saltanat sürmeyi yeğlemelerinden kaynaklanmaktadır. Ancak başarılı olamayacaklardır. “İlelebet yaşayacak” Türkiye Cumhuriyeti’nin başkenti ilelebet Ankara olacaktır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Mesaj gönder
1
Merhaba
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?