Yenisehir.com -

Yazık oldu Yenişehir’e…

T a y f u n S ı r m a n
T a y f u n S ı r m a n
 • 11.06.2016

kaymakam vali rahmi köse

Yenişehir tarihinin en sahipsiz yıllarını yaşıyor.

AKP’nin yıllardır yönettiği Yenişehir’de deyim yerindeyse tam bir kaos hakim. Recep Altepe’nin yakın arkadaşı sıfatıyla Yenişehir Belediyesi’nin başına getirilen Süleyman Çelik, tüm topu Büyükşehir’e atarak 2 yılını geride bıraktı. Bursa’ya hayrı dokunmaya Altepe’nin ise Yenişehir’e bir hayrı dokunacak gibi durmuyor. Nitekim Altepe’nin de tıpkı Tayyip Erdoğan gibi saray tutkusu depreşmiş olacak ki, adına ‘Saray’ dedikleri yeni belediye binasının en manzaralı odasına kuruluverdi.

2014 yerel seçimleri öncesi Vizyon Projeler ve Sosyal projeler olmak üzere ikiye ayrıdığı toplam 71 projenin sözünü veren Çelik’in gerçekleştirdiği projelerin sayısı 1 elin parmaklarını geçmiş değil.  Süleyman Çelik şu anda Kaymakam ve devlet erkanıyla köyleri ziyaret ederek sözde ‘sıkıntı ve eksikleri’ tespitle meşgul. Sıkıntı ve eksiklerin nasıl giderileceği konusunda ise ortada somut bir durum yok.

Süleyman Çelik’in her ortamda ezberden okuduğu vaatleri ise artık karın doyurmuyor. Halk ortaya konmuş elle tutulur bir icraat istiyor.

Belediyeciliği parke taş döşemekten ibaret sanan Çelik, Yenişehir’e tarihinin en karanlık günlerini yaşatırken, bundan rahatsızlık bile duymuyor.

Herkesin ayrı telden çaldığı bir yerel iktidarın Yenişehir’e faydalı olabilmesi mümkün mü? Her ay komedi dizisi tadında geçen belediye meclis toplantılarında ise Yenişehir’in nasıl talihsiz bir şehir hale geldiğini görmek mümkün. Süleyman Çelik’in her meclis toplantısında masal anlatır gibi saatler süren sunumlarını dinleyip de sabırla o koltuklarda oturmak büyük maharet istiyor açıkçası.

***

Kaymakam Bey ise her fırsatta mevsimlik tarım işçilerinin çadırlarına nasıl düzen getirdiğini anlatmakla meşgul. Geçmişte Yenişehir’de yaşadığımız toplumsal olaylara farklı bir gözle ve sığ bir bakış açısıyla bakıyor.  Az önce de sözünü ettiğim gibi Süleyman Çelik’le köy gezileri yapıyor, sözüm ona köyleri tanıyıp sıkıntıları dinliyor.

Yenişehir’de yasa dışı eğitim kurumları, sübyan medreseleri açarak diploma veren ve ufacık çocukların beyinlerini yıkayanlara ses çıkarılmıyor. ENSAR adı verilen vakıfta yaşananlar daha hafızalarımızdaki tazeleğini korurken benzer skandalların Yenişehir’de patlamayacağının garantisini kim verebilir?

Konuyla ilgili gerekli uyarıyı Kaymakam Rahmi Köse’ye Facebook hesabı üzerinden özel mesajla yapmış ve karşılığında kendisi tarafından ‘Engellenmiş’ biri olarak içim rahat. Ancak iyi niyetle yapılmış bir uyarıya karşılık Köse’nin sergilediği yakışıksız tutum, kendisinin toplumun sıkıntılarını tespit etme ve çözüm getirme konusundaki samimiyetini sorgulamama yetiyor. Kaymakamlık ve Milli Eğitim Müdürlüğü kaçak eğitim kurumlarında ortaya çıkacak skandalların sorumluluğunu şimdiden alıyor ve ‘bizi uyarmana ihtiyacımız yok’ diyorlarsa kendilerinin bileceği iş…

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI
 1. Gökaş dedi ki:

  1871’de kurulmuş Yenişehir belediyesi.Benim görüşüme göre Yenişehir’e vizyonu olan,cevval hiç bir Başkan gelmemiş.Yenişehir’de şehircilik ve Belediyecilik adına yapılmış hiçbir eser yok.Gelmiş geçmiş başarısız Başkanların en başında da son Başkan B.Hamdi Cingil olsa gerek.İktidar partisinden seçilmiş bir Belediye Başkanının 12 yıldan daha uzun bir süre ele avuca gelir hiçbir eser bırakmaması,bırakın eseri,Belediye hizmetlerinin en başında gelen temizlik konusunda bile köylerden aşağı kalır yanı olmaması,Yenişehir adına çok acı bir talihsizliktir.Açık olarak söyleyeyim Belediye Başkanlığı konusunda hiç mi ama hiç umudum yok.Seçimlerden sonra altıncı ay böyle mi olmalı?

 2. ekrem yaşar dinçer dedi ki:

  Teşekkürle kardeşim. iki keilime ile çok sey anlatmışsın. ANLAYANA SİVRİSİNEK SAZ, ANLAMAYANA DAVUL ZURNA AZ., diye bir ata sözümüz var,. Senin kalemine sağlık olsun.Mürekkebin daim, kalemin kılıçtan keskin olsun.

 3. ekrem yaşar dinçer dedi ki:

  Bir söz var, üzerine alınan alınsın hiç de zoruma gitmez, ÖKÜZÜN TERENE BAKTIĞI GİBİ NE BAKIYORSUN derler insanlarımız, Ağlamayan cocuga ne meme verilir ne , neyin var diye sorarlar, Eğer bu zaman kadar bütün belediye başkanları usulüne göre işler yapsalardı, masaya yeri geldiğinde ağırlığını koysaydı, bilemiyorum ama YENİŞEHİR!İMİZ bundan çok daha güzel olur du ve bu zama da yapılması gereken bir çok işimiz çok basit konuma iner ve çok rahar yapıırdı.
  BURSA BÜYÜK ŞEHİR BELEDİYESİ espiri anlayışı içinde metro istasyonlarına sütaşın reklamını alaraki metro istasyona yaklaştığın da ineğin bir tanesi çıkıyor bizim çiftliğe ne zaman tren gelecek diyor ve ekliyor tren geliyoooo. diye espirili bir şekilde bağırdığın da bütün insanlaraa bakıyorun çoğu haliyle metro ya bakıyor ve binecek kendine yer ayarlıyor.Şimdi orada olanlar ne ouyor.,))) yoksa ben mi yanlış düşünüyorun.
  Yenişehir ‘imiz de bu hızlı treni kaybet mesin.
  Yenişehir mülki amirleri, yetkilileri lütfen bu işe çok ciddi yaklaşşınlar, gerekirse yumruklarını masaya vursunlar, eger yapamazlar alicengiz oyunuyla giderse hepimiz çok bakarız arkasından TREN GEÇİYOOOO diye.

 4. AHMET ÇALIŞKAN.. dedi ki:

  GÜNÜMÜZ HIRSIZLIKLARINA , PARDON; YOLSUZLUKLARINA DIYECEKTİM…
  RAHMETLİ ÖZAL DÖNEMİNDE ONURLU BİR DEVLET BAKANI VARDI.
  ADI: İSMAİL ÖZDAĞLARDI. ADI 25 MİLYONLUK BİRYOLSUZLUĞA KARIŞTI DİYE ÖZAL İPİNİ ÇEKTİ
  VE HESABINI VERDİ SİYASETTEN ÇEKİLDİ.
  GELELİM YOLSUZLUK HIRSIZLIK DEĞİLDİR SAFSATASINA..
  BUGÜN YOLSUZLUK DAĞİLDİR DİYE FETVA VEREN
  ÜNLÜ FIKIHÇININ 1964 YILINDA BASILAN BİRKITABI VARDIR.
  FIKIHÇI: ÇİÇEĞİ BURNUN DA BİR YÜKSEK İSLAM ENSTİTÜSÜ MEZUNUDUR VE İLK MEZUNLARINDANDIR.
  ŞİMDİ SIKI DURUN :O KİTAPTA NE DER BİLİYOR MUSUNUZ???
  <>
  YANİ TÜRKÇESİ NEDİR;ÇOK AÇIK SEÇİK AYAN BEYAN AÇIK HUKUK KURALLARI VAR OLAN Bİ KONUDA YORUM YPAMASSIN HUKUK KURALINI UY GULARSIN DEMEK.
  BUGÜN TAM 50 YIL GEÇMİŞ ÜZERİNDEN..BU KİTAP HALEN KİTAPLIĞIMDA BULUN MAKTADIR.
  BE HOCAM A BE HOCAM SEN KAZAN DİYE BU KİTABINI SATINALMİŞTIM .NEDEN İSLAM HUKUKUNU GUGUKA ÇEVİRİRSİN ?!
  GÖZDEN KAÇMIŞTIR DİYE HATIRLATAYIM
  HOCA; YOLSUZLUĞUN HIRSIZLIK SAYILAMIYACAĞİ
  FETFASINI VRMİŞTİRRRR.
  EĞER KİTABIN YENİ BASKISINI YAPARSAN BU GUGUK
  HÜKMÜNÜ DEĞİŞTİR BE HOCAM
  BENİM İSLAM HUKUKUMA DOKUNMA
  GERÇEĞİ VE DOĞRUYU ARAYANLARA SELAM VE SAYGILARIMLA.
  AHMET ÇALIŞKAN / KİMYA MÜHENDİSİ.

 5. Mehmet Alptug dedi ki:

  Çamur ve çukur içinde boğulmuşsunuz, rezil olmuşsunuz konuştuğunuz konulara bakın.

 6. Emre dedi ki:

  Bu gibi sorunlara artık alışmanız lazım ne doğru ki eğitim de doğru olsun. Liselerde 5 tane kadrolu öğretmen varsa 15 tane ücretli öğretmen var ama hala atamalar olmuyor ücreti beğenmeyen okulu beğenmeyen öğretmenler de kaçıp gidiyor öğrenciler yerine sınavlara bence bakanlar girsin (Y)

 7. Anonim dedi ki:

  abartma

YORUM YAZ