Dolar 33,0582
Euro 36,0960
Altın 2.570,30
BİST 11.064,85
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bursa 34°C
Parçalı Bulutlu
Bursa
34°C
Parçalı Bulutlu
Sal 34°C
Çar 35°C
Per 35°C
Cum 34°C

Trafik için acil eylem planı

Sorun ilk kez resmi bir kurum tarafından ele alınıp değerlendirildi.

Trafik için acil eylem planı
8 Kasım 2010 22:39
A+
A-

İlçe Emniyet Müdürlüğü, Yenişehir’in trafik sorunlarını çıkardı ve çözüm önerilerini sıraladı. Sorun ilk kez resmi bir kurum tarafından ele alınıp değerlendirildi. Hazırlanan kapsamlı raporun İlçe Trafik Komisyonu’nda ele alınması bekleniyor.
Titiz bir çalışmanın sonucunda hazırlanan raporun giriş bölümünde, “Ülkemizdeki önemli sorunların başında trafik gelmektedir.” denildi ve çözüm: altyapı, eğitim, suçla orantılı bir ceza sistemi ve yoğun teknoloji desteği sağlanmış denetim hizmetleri olarak belirtildi.
Raporda, Yenişehir`de motorlu araç sayısının 14 bin olduğu, bunun ilçedeki trafik sorununu ön plana çıkardığı ve bu nedenle şehir merkezinde araç trafiğinin daha düzenli olarak yapılması için bu raporun hazırlandığı belirtildi ve bu yılın ilk 9 ayında 4 bin 514 aracın kontrol edildiğini, bin 694 araca ceza yazıldığı ve 344 aracın trafikten men edildiği bildirdi.
Fotoğraflarla desteklenen raporda, ilçede birçok eksiklikler tespit edilmiş ve trafiğin daha güvenli hale gelebilmesi için bu eksiklerin en kısa sürede giderilmesi gerektiği belirtilmiş.

İşte Ana Hatlarıyla Yenişehir’in Trafik Raporu:

İlçemizde bulunan okul ve yaya geçidi levhalarının bulunduğu noktalardaki çizgilerin silik.
Bu noktalar şunlar:
Bursa Caddesi Endüstri Meslek Lisesi Okul Geçidi, KOÇ ilköğretim yanı Giriş ve Çıkış Okul Geçidi, Stadyum kavşağı Okul Geçidi, Heykel Kavşağı 4 yönünde bulunan Yaya Geçitleri, Biberpazarı yolu Yaya Geçidi, Yüksekokul önü Okul Geçidi, Güldeste Caddesi yanında buluna Yaya Geçidi, Askerlik Şubesi Önü Okul Geçidi, Bulvar Kavşağı Yay Geçidi, Emniyet Müdürlüğü önü Yaya Geçidi, Aydoğdubey Kavşağı Okul Geçidi ve Adnan MENDERES Caddesi Okul Geçidi
Trafik Levhaları yetersiz
> Yenişehir İlçe Sınır Tabelası ilçe yönü geçildikten sonra İlçe Trafik Komisyonu Kararı gereği 50 Km Hız Tahdit Levhası ve Organize Sanayi Girişi Okul, şehir merkezi çıkışı istikametinde levha yok.
> Jandarma Komutanlığı Girişinde Bulunan köprünün dar olması nedeniyle öğrenci geçişleri tehlike arz ediyor, alternatif yaya geçişi yapılmalı.
> Stat kavşağına yaklaşırken Ağır Taşıtları Çevre Yoluna yönlendiren levhaların yetersiz. Bu nedenle araçlar Şehir Merkezini kullanıyor.
> Stadyum Kavşağına İnegöl istikametinden gelişte Bursa Yönüne dönüş Yön ve Bilgi Levhalarının yerinin uygun değil, ayrıca kavşağa yaklaşırken daha önceden Bilgi Levhası yok.
> Bursa Caddesi üzerinde İlçe Trafik Komisyonu kararı gereği 30Km Hız tahdidi var ama levhası yok.
> Alican Caddesi üzerinde İlçe Trafik Komisyonu kararı gereği Park Yapılmaz ama levhası eksik.
> Değirmen Kavşağında, her yönden gelişte Kavşak İşaret levhası yok. Değirmen Kavşağında Meydana gelen kazaların önüne geçilebilmesi ve Trafik akışının daha düzenli olabilmesi için Trafik Işıklı Sinyalizasyon sisteminin kurulmasının uygun olur.
> Şehir içi Halk Minibüslerinin Santral Parkta bulunan Kooperatiflerine ait otoparkta bekleme yaptıktan sonra sırası gelen aracın Süleyman Paşa Kavşağından dönüş yapmak suretiyle Cumhuriyet caddesini takiben seyir etmelerinin uygun olur.
> Sağır Osman Sokak üzerinde Trafik akışında aksamalar ve hatalı park sorunu yaşanmaktadır. Bu sokakta, Baba Sultan parkı istikametine tek Yön yapılarak aynı istikamete sol tarafa Park Yasağı uygulaması yapılması uygun olur.
> Atatürk Caddesinden Palabıyık Sokağı takiben Beyler sokağına TEK YÖN olduğundan Tapu Sicil Müdürlüğü’nün solundaki Süpürtülü Sokağın dar olması nedeniyle araçların manevra yapamamaktadır. Tapu Sicil Müdürlüğü yanında bulunan Taşıt Giremez levhasının Beyler Sokağı Girişine konulduğunda, Trafik akışının daha düzenli olacağı düşünülmektedir.
> İtimat Süt Fabrikası önünden Bilecik Işıklı Kavşak arasında bulunan Sağlı sollu banketlerin çok dar olması nedeniyle yayların yürümekte güçlük çekmekte ve kazalara sebebiyet vermektedir.
İnegöl Caddesi üzerinde Şehir Merkezi istikametinde bulunan Kamyon ve TIR Güzergah levhası standart değil.
> İnegöl Caddesi üzerinde Şehir Merkezi istikametinde bulunan köprü dar. Uzun araçların manevra yapamıyor.
> İnegöl Çevre yolu kavşağında bulunan Bursa – Bilecik – İznik Yönlendirme levhalarının standart dışı.
> Hükümet Konağından İnegöl istikametine sağlı sollu park olduğundan Trafik akışı yavaşlıyor. İnegöl istikametine sağ tarafa Park Yasağı uygulanması uygun olur.
> İlçe Trafik Komisyon kararı gereği İznik Caddesi üzerinde Gidiş ve geliş yönünde 50 Km hız Tahdit levhası ile Askerlik Şubesi önünde bulunan okul geçidi levhası eksik.
> İznik Caddesi ile Adnan MENDERES Caddesinin kesiştiği kavşakta ve gerisinde Bursa- Bilecik –İnegöl Yön levhalarının sürücüler tarafından net görülmüyor.
> İnegöl çevre yolu Şişecam istikametine Bilecik – İznik Levhalarının standart değil ve yön levhası yok.
İlçe Emniyet Müdürlüğü tarafından hazırlanan raporda trafik akışı sorunu ile ilgili alternatif çözüm yolları da önerildi.
1.Alternatif: İnegöl istikametinden ilçemize giriş yapan, hususi oto ve kamyonet tipi taşıtların Süleymanpaşa İlköğretim Okulu önündeki kavşaktan sağa dönerek Yediyol sk istikametinden Namazgah sokak, Sinan Paşa Cami önü, Tahirağa İlköğretim okulu ile Çeşme sokak istikametini kullanarak Bilecik caddesi aracılığı ile Cumhuriyet caddesine gidebileceği,
Belirtilen alternatifte İnegöl Caddesinden Cumhuriyet caddesine ulaşacak olan araçların; yolun bakım ve onarımdan sorumlu kuruluşlarca gerekli işaret ve düzenlemeleri tesis edilirse gidiş-geliş olarak çift yönlü yolu kullanabilecekleri,
Ayrıca cumhuriyet caddesinin Bilecik istikametinde kalan sokak ve caddelere, bankalar sonundaki girişten başlayarak devam eden yolun gidişine göre sol kısmından çıkış yapan bölümlere sağa dönülmez, sola mecburi istikamet işaretlerinin verilmesinin yerinde olacağı bu alternatif ile cumhuriyet caddesinin trafik yükünün azalacak.
2.Alternatif: İnegöl istikametinden ilçemize giriş yapan hafif vasıtaların Yılmaz mahallesi içerisinden Sanayi Çarşısı içi Sanayi caddesine bağlayan ve Alpet Petrol İstasyonu Lassa Bayii ile Garaj caddesi, Değirmen Kavşağına girerek sağ güzergahtan Alican Caddesini kullanarak Cumhuriyet caddesine ulaşabilecekleri, Cumhuriyet caddesinin Bursa ilimiz tarafından bağlanan sokak ve caddelerinden sola dönülmez- sağa mecburi istikamet verilerek belirtilen güzergahta yolun bakım ve onarımdan sorumlu kuruluşlarca gerekli işaret ve düzenlemeleri tesis edilirse araçların geliş ve gidiş yapabilecekleri ve Cumhuriyet Caddesinin trafik yükünün azalacağı tahmin edilmektedir.
3.Alternatif: İnegöl istikametinden ilçemize giriş yapan tüm vasıtaların cumhuriyet caddesine ulaşmak için; Total Kavşağı girişten Bursa İline ve İlçemize stadyum kavşağından yön veren çevre yolunu itfaiye önü hazır beton sanayi, Yolören köyü yol girişi, ilçe spor salonu önünden geçen güzergahın kullanılarak stadyum kavşağından ilçeye sağ güzergahtan dönmek sureti ile rahatlıkla Cumhuriyet Caddesine ulaşabilecekleri düşünülmektedir.
Ayrıca yolun bakım ve onarımdan sorumlu kuruluşlarca gerekli işaret ve düzenlemeleri tesis edilirse araçların geliş ve gidişlerinin problem yaratmayacağı tespit edildiği, tekyön uygulanan Cumhuriyet caddesine (Bursa İli tarafında kalan kısım ) bankalar caddesi bitiminden başlayarak İnegöl caddesi, Total Petrol kavşağı güzergahına kadar bağlanan sokak ve caddelere sola dönülmez sağa mecburi yön verilmesinin yerinde olacağı görülmekte, cumhuriyet caddesinin trafik yükünün azalacağı, şeklinde Cumhuriyet caddesinin heykel kavşağından başlayan tek yön çalışması, İnegöl istikametinden gelen araçların yukarıdaki alternatif güzergahlarda trafiği kullanmaları yerinde olur.

Otopark Sorunu Trafik Akışını Olumsuz Etkiliyor

Raporda, ilçede yaşanan otopark sorununa da değinildi ve bunun trafik akışını olumsuz yönde etkilediği, vatandaşlarımızın mağdur ve şikâyetçi oldukları belirtildi. Konuyla ilgili üretilen çözümler de şu şekilde sıralandı:
1- Şehir içi Halk Minibüslerinin Santral Parkta bulunan Kooperatiflerine ait otoparkta beklemeleri,
2- Santral park içerisinde atıl vaziyette bulunan basketbol sahasının da Otopark olarak değerlendirilmesinin,
3- Eski Garaj (Kamyon Garajı) içine Ücretli otopark uygulaması ile Şehir içinde kısmen trafik yoğunluğuna neden ve dağınık şekilde duran Köy Minibüslerinin de beklemelerinin burada yapılması,
4- Hal içerisinin düzenlenerek Otopark’a dönüştürülmesi,
5- Özel Şahıslara ait Otoparkların vatandaşlarımız tarafından kullanılmasının cazip hale getirilmesi için çalışmanın yapılması,

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Mesaj gönder
1
Merhaba
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?