Dolar 32,5496
Euro 34,8923
Altın 2.431,36
BİST 9.645,02
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bursa 29°C
Az Bulutlu
Bursa
29°C
Az Bulutlu
Çar 25°C
Per 21°C
Cum 23°C
Cts 20°C

TEST MERKEZİ NİMET DEĞİL, FELAKET…

TEST MERKEZİ NİMET DEĞİL, FELAKET…
27 Kasım 2012 12:23
A+
A-

Türk Standardları Enstitüsü (TSE) tarafından Yenişehir’de kurulması öngörülen otomotiv test merkezi, önce çevre köylerinde sonra da tüm Yenişehir’de endişe yarattı. 

Vatandaş, bunun, nimet değil felaket olduğunu düşünüyor. Yenişehir Ziraat Odası Başkanı Sadi Aktaş, gelimlerden rahatsız. CHP Bursa Milletvekili ve Milli Savunma Komisyonu Üyesi Turhan Tayan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a mektup göndererek, Bursa’da kurulması planlanan Oto test merkezi’ ile ilgili endişe ve itirazlarını iletti. Bursa çevre örgütleri ile sivil toplum kuruluşları da konunun takipçisi olduklarını belirttiler.

Yenişehir kamuoyunda da hafta boyunca bu konu tartışıldı. Hazineye ait meralar üzerine yapılacağı duyurulan tesisin Yenişehir’de tarıma vereceği zararlardan çok 3 bin dönümlük tarım arazinin bu tür bir tesise açılmasını tartıştı.

Tesisi, bulunmaz hint kumaşı gibi lanse etmeye çalışanlara da tepki gösteren vatandaşlar, bu insanların kime hizmet ettiklerini sorguluyor. Binlerce işçi çalışacağı haberlerine de itibar etmeyen vatandaşlar bunun yalan ve aldatmacadan ibaret olduğunu belirtiyor ve “Doğru olması halinde bile hiç düşünülmemesi gereken bir yatırım” olarak nitelendiriyorlar.

Hafta içinde hemen her ortamda konuşulan bu konunun neden Yenişehir’in başına musallat edildiği ise anlaşılamadı. Türkiye’nin en önemli ovalarından biri olan Yenişehir ovasında böylesi bir tesisin kurulması izin vermenin ovanın tüm özelliğini bozacağı konuşuldu.

Geçmiş dönemde, yapımı Yenişehir kamuoyunun tepkisi ile önlenen,  atık arıtma tesisi ile çimento fabrikası, bu yapılmak istenen ile kıyaslandığında daha masum kalacağını belirttiler.

Karacaali ve Karaköy tedirgin

Otomotiv Test Merkezi adı altında cazip gösterilmek istenen tesis Karaköy Muhtarlığı’nın kullanımındaki 937 dönüm arazi ile Karacaali Muhtarlığı’nın kullanımındaki bin 392 dönümlük mera arazisini betonla kaplayacak. Geçimini hayvancılıkla sağlayan köylüler söz konusu arazilerin elden çıkartılması durumunda, geçim kaynaklarını kaybedecekler.

Köylüler imza topladı

Karaköy’den 60 hane, Karacaali’den 120 hane söz konusu tesisin köylerine ait mera arazisine kurulmasına karşı çıkarken, toplanan imzalar İl Tarım Müdürlüğüne verildi.  Birinci sınıf tarım arazisi diye barınak bile yaptırmıyorlar Karaköy’de hayvancılıkla uğraşan köylüler, ilginç bir çelikiye işaret ediyor: “Hayvanlarımızın barınması için yaptığımız kurulukların altına, bölgenin birinci sınıf tarım arazisi olduğu gerekçesiyle beton bile döktürmüyorlar. Ancak, binlerce dönüm araziye beton dökülecek, tarım ve hayvancılıkla uğraşmamız engelleniyor”

Söz konusu bölge Boğazköy sulama projesi kapsamında

Bölge’nin Boğazköy Barajı Sulama Projesi kapsamında sulanması planlanıyordu. Ancak mera arazisi birden bire beton kaplama projesi kapsamına alındı. Tarım ve mera arazilerinin bu kadar kolay feda edilmesinin ardından sulama projelerinin ne işe yarayacağı merak ediliyor. Ayrıca her iki köyün, mera arazisinin yeşillendirilmesi amacıyla araziye tohum ektikleri ve masraf yaptıkları öğrenildi.

Yenişehir Ziraat Odası Başkanı Aktaş: Başka bir merkeze alınmalı

Korunuyla ilgili bilgisine başvurduğumuz Yenişehir ziraat Odası Başkanı, Sadi Aktaş, yapılmak istenen iş karşısında hayretler içinde kaldığını, akıl almaz olduğunu söyledi ve “ Odamız üyesi 13 bin üreticimiz var. Kendi ölçeklerinde hayvancılık yapıyorlar. Bizim üyelerimizin yüksek ölçekli, yüksek maliyetli mekânlarda hayvan yetiştirme şansları yok. Bu nedenle bu meralar üreticimiz için çok önemli. Bizim hayvanlarımız yılın 8,9 ayında dışarıda otlar. Bu tesis nedeniyle yaklaşık 3 bin dönüm meranın işe yaramaz hale sokulmasına aklım ermiyor. Hangi akla hizmettir bilinmez ama ben bu kararın yeniden gözden geçirileceğine inanıyorum. Biz Oda olarak üreticimizin aleyhine olan her konuda, üreticimizin yanında olacağız ve derdimizi anlatmaya çalışacağız” dedi ve yatırımın başka bir merkeze kaydırılması gerektiğini belirtti.

Tayan’dan Başbakana “ototest” mektubu

CHP Bursa Milletvekili ve Milli Savunma Komisyonu Üyesi Turhan Tayan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a mektup göndererek, Bursa’da kurulması planlanan Oto test merkezi’ ile ilgili endişe ve itirazlarını iletti. Tayan, ototest merkezinin Yenişehir’deki mera yerine başka bir yerde kurulmasını istedi.

Tayan, Bursa’nın Yenişehir İlçesi’nde Türk Standartları Enstitüsü tarafından kurulması öngörülen ve geçtiğimiz günlerde kurulacağı arazi mera alanından çıkarılarak Hazine’ye devri konusunda karar alınan ‘Ototest Merkezi’ ile ilgili Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Bursa Valisi Şahabettin Harput, BTSO Başkanı Celal Sönmez, TSE Genel Müdürlüğü ve tüm Bursa Milletvekillerine mektup gönderdi.

Mektubunda Bursa’nın Türkiye’nin en önemli otomotiv sanayi merkezi olduğunu vurgulayan ve kurulması düşünülen Oto Test Merkezinin Bursa’da tesis edilmesinin doğru ve yerinde bir karar olduğunu belirtti. Tayan mektubunda, tesisin Bursa’nın hangi bölgesinde kurulması konusunun önemli olduğunu vurgulayarak, şöyle devam etti:

“Basından öğrendiğimize göre, Bursa-Yenişehir ilçesindeki 2 bin 600 dönümlük mera bu tesis için öngörülmekte ve işlemler yapılmaktadır. Mera Komisyonu alelacele toplanarak oy çokluğu ile arazinin mera vasfını kaldırmıştır. Tarım Bakanlığının onayını takiben arazi Hazineye devredilecek ve sonrasında Türk Standartları Enstitüsü’ne tahsis edilecektir. Bahse konu arazi 1.sınıf meradır, Devlet masraf etmiş, ıslahı yapılmış bir meradır. Bu mera ve çevresi Boğazköy Barajının devam eden sulama inşaatı alanındadır. Çok nitelikli ve değerlidir. Yörenin çiftçisi, köylüsü, üreticisi, hayvan besicisinin gözü önünde büyük bir hata işlenmektedir. Bu haklı sese kulak vermek hem bilimin, hem ekonominin, hem hukukun gereğidir kanaatindeyim. Bursa’da bu tesis için başka alternatif araziler vardır.” Dedi ve Tayan, mektubunun sonundan yanlıştan dönülmesi ve daha sağlıklı bir incelemeden sonra karar alınmasını istedi.

Tayan kimlere mektup yolladı?

Tayan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Vali Şahabettin Harput, BTSO Başkanı Celal Sönmez, TSE Genel Müdürlüğü ve tüm Bursa milletvekillerine gönderdiği mektupta, konunun tekrar değerlendirilip yapılan hatadan geri dönülmesini istedi.

YORUMLAR

 1. Umut dedi ki:

  eddiğiniz gibi yeni bir bela daha. ne olacak, bizler ne yapabiliriz. bu konu herkese duyurulmalı. bu işi sisaset falan gibi görmesin kimse. burada kimin yenişehirin geleceğini düşündüğü ortaya çıkacak. herkes elinden geleni yapsın ve bu iş durdurulsun.

 2. Umut dedi ki:

  eddiğiniz gibi yeni bir bela daha. ne olacak, bizler ne yapabiliriz. bu konu herkese duyurulmalı. bu işi sisaset falan gibi görmesin kimse. burada kimin yenişehirin geleceğini düşündüğü ortaya çıkacak. herkes elinden geleni yapsın ve bu iş durdurulsun.

 3. Umut dedi ki:

  eddiğiniz gibi yeni bir bela daha. ne olacak, bizler ne yapabiliriz. bu konu herkese duyurulmalı. bu işi sisaset falan gibi görmesin kimse. burada kimin yenişehirin geleceğini düşündüğü ortaya çıkacak. herkes elinden geleni yapsın ve bu iş durdurulsun.

 4. HKC dedi ki:

  iyiyede muhalefetsiniz kötüyede muhalefetsiniz.yenişehirde hayvancılıkmı kaldıda hayvancılığın bitmesinden korkuyosunuz.bırakın Allahınızın aşkına ya bu kadarda olunmaz ki.yenişehirin kalkınmasını sizler istemiyosunuz.

 5. KURMAY YUZ dedi ki:

  HEPİMİZ YENİŞEHİRDE YAŞIYORUZ BU GÜNE KADAR O MERA DENİLEN ARAZİLERDE DİKENDEN BAŞKA BİRŞEY GÖREN VARMI MERA VASFINI KAYBETMİŞ, ÜSTELİK HAYVAN FALAN OTLATILDIĞI YOK..AYRICA YİNE MERA ARAZİSİ OLAN YAKLAŞIK 1500 DÖNÜM ARAZİNİN BU YIL KİRAYA VERİLİP AYÇİÇEĞİ EKİLDİĞİNİ BİLMİYORMUSUNUZ??KALAN DİKENLİKLERDEDE 300 HAYVAN OTLATILACAĞINA 1000 KİŞİYE İSTİHDAM SAĞLANSA DAHA İYİ DEĞİLMİ…AMA SİZİN GİBİ ADAMLAR YÜZÜNDEN YENİŞEHİR BU HALDE KALDI

 6. emel dedi ki:

  hem hayvancılık bitme noktasında destekliyoruz diyolar hemde  meralara ya tesis kuruyolar veya uzun yıllarca kiraya verip tel örgüye alınıyo çiftlikler yapılıyo küçük üreticiyi tamemen öldürüyolar bu izlenen nasıl bir politikadır artık birileri buna dur desin

 7. Yecev dedi ki:

  Yenişehir’de kurulması planlanan otomotiv test merkezinin binlerce kişiye iş imkanı sağlayacağı söylentileri gerçekleri yansıtmamaktadır. Binlerce dönüm mera arazisi yok edilirken hayvanlarını otlatamayan yüzlerce hane işsiz kalacak, bunun karşılığıında söz konusu tesiste çalışacak personel sayısı özel güvenlikler dahil 60’ı (altmış) geçmeyecektir.

 8. Yecev dedi ki:

  Yenişehir’de kurulması planlanan otomotiv test merkezinin binlerce kişiye iş imkanı sağlayacağı söylentileri gerçekleri yansıtmamaktadır. Binlerce dönüm mera arazisi yok edilirken hayvanlarını otlatamayan yüzlerce hane işsiz kalacak, bunun karşılığıında söz konusu tesiste çalışacak personel sayısı özel güvenlikler dahil 60’ı (altmış) geçmeyecektir.

 9. HKC dedi ki:

  test merkezinin yapılacağı arazi herkesin bildiği gibi hazinenin.tabi köylü o araziye hayvanlarını otlatmaya götürüyor her zaman.3-4 hayvan sürüsü için eğer bu test merkezi yapılmıcaksa bunun sorumlusu sizlersiniz.isterse 10 kişi çalışsın orda.adı yeticek.tabi siz bizim kalkınmamızı istemiyorsunuz.istiyorsanızda 3-4 hayvan sürüsüyle kalkınmamızı istiyorsunuz.

 10. Asmu dedi ki:

  Sayın Editör
   Bahsetteğiniz bölge mera arazisi olmasına rağmen, doğru dürüst ıslah edilmediği için mera vasfını zaten kaybetimiş. Hoş ıslah edilen meralarında nasıl korunduğu ortada.
  Bursa olarak Bilişim Vadisi’ni kaçırdık, Test merkezini kaçırmayalım. Yenişehir  bulunduğu coğrafya nedeniyle makus talihini çok önceden yenmesi gerekirdi.
   

 11. ANT_ND dedi ki:

  Arkadaşlar yapılacak olan test merkezi otomobil fabrikası değil çalıştırılacak işçi sayısıda o kadar fazla olacağını sanmıyorum güvenlik bahcıvan temizlik işleri v.b 50 kişiyi geçmez.
  O alanlar yeşil alan kalsa belediye icara verebildiği bir kısmı icara ve verse kalan kısım kısımda hayvanlar otlasa daha fazla istihdam sağlanmazmı?
  Bırakın Yenişehirimiz yeşil kalsın 

 12. ANT_ND dedi ki:

  Arkadaşlar yapılacak olan test merkezi otomobil fabrikası değil çalıştırılacak işçi sayısıda o kadar fazla olacağını sanmıyorum güvenlik bahcıvan temizlik işleri v.b 50 kişiyi geçmez.
  O alanlar yeşil alan kalsa belediye icara verebildiği bir kısmı icara ve verse kalan kısım kısımda hayvanlar otlasa daha fazla istihdam sağlanmazmı?
  Bırakın Yenişehirimiz yeşil kalsın 

 13. ANT_ND dedi ki:

  Arkadaşlar yapılacak olan test merkezi otomobil fabrikası değil çalıştırılacak işçi sayısıda o kadar fazla olacağını sanmıyorum güvenlik bahcıvan temizlik işleri v.b 50 kişiyi geçmez.
  O alanlar yeşil alan kalsa belediye icara verebildiği bir kısmı icara ve verse kalan kısım kısımda hayvanlar otlasa daha fazla istihdam sağlanmazmı?
  Bırakın Yenişehirimiz yeşil kalsın 

 14. idris dedi ki:

  hiç kimse böyle bir oluşumun yenişehire gelmesine karşı olamaz.yanlış olan  verimli arazilerin beton yığını haline gelecek olması.başka yer mi yok.yenişehir e de görsellik dışında bir faydası olmaz.adam uzman ekibini alıp gelecek.yenişehirden kaç kişi çalışır burada.

 15. Senen_16 dedi ki:

  zaten söz konusu olan arazi yılardır boş üç beş hayvan otlayacak diye güzelim projeye karşı çıkmak büyük aptallık olur yenişerlinin kafası böyle olduğu için zaten yenişehir bu halde

Mesaj gönder
1
Merhaba
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?