Dolar 32,4559
Euro 34,7927
Altın 2.478,00
BİST 9.530,47
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bursa 19°C
Az Bulutlu
Bursa
19°C
Az Bulutlu
Cum 17°C
Cts 20°C
Paz 22°C
Pts 21°C

Süleyman Çelik seçim sürecini değerlendirdi

Süleyman Çelik seçim sürecini değerlendirdi
3 Şubat 2014 10:00
A+
A-

Gazete Yenisehir.com yazarı Uğur Arslan AKP’nin Belediye Başkan adayı Süleyman Çelik ile bir söyleşi gerçekleştirdi. 

 

AKP Yenişehir Belediye Başkan Adayı Mühendis Süleyman Çelik ile bir araya geldik.1999 Seçimlerinde de aday olan fakat kıl payı seçimi kaybeden Çelik zaferden emin. “Bayrağı bu sefer burçlara dikeceğiz!” diye konuşan Süleyman Çelik’in Kent Meydanı, Yenişehir’de bir fakültenin olması ve Tat Konserve’nin yeniden açılması gibi projeleri var. Yenişehir’deki işsizliği azaltmak içinde çalışmalarının olacağını belirten Çelik, bağımsız aday olacağı iddia edilen Ercan Özel için ise “Aday olacağını düşünmüyorum,olursa kendi önünü tıkar” diye konuştu.

Uğur ARSLAN
 
Süleyman Çelik kimdir ? Öncelikle kendinizi  bize tanıtırmısınız?
–          Değerli dostum ben bu sürecin ilçemiz için hayırlı olacağına inanıyorum. Bu inançla yola çıktım. Süleyman Çelik deyince 1958 Yenişehir doğumluyum. İlk ve orta öğrenimimi kendi ilçemde tamamlayarak üniversite yıllarım Ankara’da geçti. Şu an ki ismiyle Gazi Üniversitesi o zaman ki adıyla Ankara Devlet Mimarlık ve Mühendislik Akademisi idi.1981 yılında mezun olduktan sonra askerlik görevimi yedek subay olarak Eskişehir’de tamamlayarak tezkeremi aldım. Bundan sonraki süreçte  DSİ bünyesinde bir yıllık kamu deneyimim oldu.Yaklaşık 1 yıl sonra istifa ederek kendi ilçemde;Yenişehir’de serbest meslek olarak çalışmaya başladım.O gündür ilçemde ticari faaliyetlerimi sürdürmekteyim.
Aday olmaya nasıl karar verdiniz?
–          Üniversite yıllarında siz de hatırlayacaksınız ki o günün koşullarında gerek akıncılar gerek Milli Türk Talebe Birliği gerek de Milli Gençlik Vakfında çeşitli görevler aldık. Sonraki süreçte kendi ilçeme yerleştikten sonra Refah Partisi, Fazilet Partisi ve Saadet Partisi’nde değişik görevler aldım. Siyasete yıllar önceden girmiş olmam nedeniyle belirli bir süreçte ara vermiştim.Ancak ara verdiğimiz dönemde de çalışmalarımıza devam ettik.İlçemdeki arkadaşlarımın,kanaat önderlerinin ve sivil toplum kuruluşlarının aday olmam gerekliğini söylemesi ve AKP Bursa İl Başkanlığı’nın adaylığımı gündeme getirmesi  ile benim aday adaylığım gerçekleşti.Bu konuda sorumluluk hissettim. Bu süreçte aday adaylığı konusunda başvurumu yapmış bulunmaktayım.
Milli Görüş ekolünden geliyorsunuz. Neden Saadet Partisi değil de Adalet ve Kalkınma Partisi’nden aday olmayı düşündünüz ?
–          Şimdi hizmet edebilmenin gerçek manada belirli kuralları var. Gerçekte eğer kendi birikiminizi ve geçmişe ait tecrübelerinizi uygulamayı kabul ediyorsanız bunun da belirli kuralları var. Bu da nedir ? Süreç olarak Ak Partimizin ülkemiz kalkınmasında, insanlarımızı kucaklaştırmasında çok daha yararlı olduğu için adaylığımı bu yönde kullandım.
Aday adaylık süreciniz nasıl geçti ? Köy toplantıları ve esnaf ziyaretleri nasıl geçiyor ? Eleştiri alıyor musunuz ?
–          Kendi iç bünyemizdeki arkadaşların saygılarını,sevgilerini en  verimli nasıl oluruz diye çalıştıklarını örnekleriyle ve diğer aday adayı arkadaşlarımın benim adaylığımın açıklanmasından sonraki bütünleşmesini gördüm.Bu süreçte projelerimiz ile ilgili söylemlerimiz olmadı.Kamuoyunun  genellikle arkamda durduğuna inanıyorum.
“BÜLENT HAMDİ CİNGİL GÜZEL BİR ŞEKİLDE HİZMET ETMİŞTİR”
Mevcut başkan Bülent Hamdi Cingil geride bıraktığımız 12 yılda oldukça fazla eleştiri alıyor.Bir başkan adayı olarak siz Cingiil’i nasıl buluyorsunuz ? Diyalogunuz nasıl başkanla ?
–          Mevcut başkanımızla 1999 yılında beraber yola çıktık.Fakat benim o dönemdeki Fazilet Partisi Belediye başkan adayı olduğum dönemde adaylık kısmet olmadı ancak belediye meclis üyeliğinden 3 arkadaşımdan biriydi.Kendisi de Ak Parti’nin ilçemizdeki kurucu başkanıdır.O gün bugündür kendisi de gayet güzel bir şekilde hizmet etmiştir.Kendisine buradan da teşekkür ediyorum.Bu bir bayrak yarışıdır.Bu bayrağı başkanımızdan sonra daha da yükseklere taşıyacağımıza inanıyorum.Şu an Bülent arkadaşımızın bizi desteklediğini düşünüyorum.
Türkiye gündemine bakacak olursa AKP-Cemaat kavgası her geçen gün artarak devam ediyor. Bu çatışmanın bir AKP Başkan adayı olarak ilçede sizi etkileyeceğini düşünüyor musunuz ?
–          Kardeş hane ve ticari ilişkilerimizin devam ettiğini herkes biliyor ve bundan sonra da devam edecek. Beni destekleyeceklerine inanıyorum.
“ERCAN ÖZEL BAĞIMSIZ ADAY OLURSA KENDİ ÖNÜNÜ TIKAR”
Aday adaylığındaki rakiplerinizdeki Ercan Özel’in bağımsız aday olacağı dedikoduları var.Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz ?
–          Sağolsun Ercan kardeşim de adaylık kesinleştikten sonra yanıma geldi ve “Süleyman Ağabey seninle çalışmak istiyorum ve üzerime ne düşerse ben yanındayım” ifadelerini kullandı.Bu anlamda kendisini tebrik ediyorum.Kendince iyi bir karar olduğunu o da ben de iyi biliyorum.Şimdi değişik yerlerden bağımsız aday olması bu genç kardeşimizin gelecekte önünü tıkacağına inanıyorum.
“TAT KONSERVE YENİDEN HİZMETE GİRECEK”
Biraz da projelerden konuşalım..
–          Şu ana baktığımız süreçte yatırımlar devlet kanalıyla yapıldığını görüyoruz yerelde yapılan belediyecilik hizmetleri dışında. Sektöre destek amacıyla tarımın geliştirilmesi, markaların desteklenmesi,çiftçilerimizin sulama ihtiyacını karşılamak için destekde bulunması,TAT konservenin yeniden ilçemize kazandırılması,Et ürünlerinin tesis haline dönüştürülmesi,arazi yolları tarım ilaçlarının denetimi, her köye dereceli saatlerin temini gibi bazı yatırımlar ile birlikte arıtma tesisinin bitirilmesini sağlamak,rahmetli Hikmet Şahin’in Merinos parkı , mevcut başkanımız Recep Altepe’nin Hüdavendigar Mihraplı Parkı hakikaten güzel projeler.Ben de Yenişehir ‘e bu anlamda güzel bir park yapacağıma inanıyorum.
Yer olarak düşündüğünüz bir yer var mı ?
–          Şu an olarak 200 dönüm üzerinde bir yerde araştırma yaptık fakat ismini vermek şu an doğru olmaz. Sonraki süreçte açıklayacağım.
“TARİHİ DOKUMUZU YENİDEN AYAĞA KALDIRACAĞIZ”
                                                                                                                                                         
Tarihi dokunun yeniden ayağa kaldırılması ve halkımızın kültür ve sanat etkinlikleri ile kavuşturulması projelerimiz içerisinde. Bir diğer konu kent müzesinin bir an önce hayata geçirilmesinin sağlayacağız.                                                                                           Biliyorsunuz ki ilçemizin marka değerini arttıracak bir havaalanımız var.Bunun işlerliğinin muhakkak sağlanmasından yanayım.Yine her ne kadar tarım arazisine kurulmasına sıcak bakılmasa da kurulacak test merkezinin ilçemizi dış dünyaya da tanıtacağını düşünüyorum.Bu çalışmanın da bir önce gerçekleşmesinde öncülük edeceğim.Hızlı tren olayı bir hayli iyi işliyor.Bu konuda üstümüze düşenleri yapacağız.
“YENİŞEHİR’DE 4 YILLIK BİR FAKÜLTE OLACAK”
Uludağ Üniversitesi’nin dört yıllık bir fakültesinin Yenişehir’de olması için çalışacağız. Son olarak da şu söyleyebilirim ilçemizde özlemini duyduğumuz güzel bir kent meydanın olmasını sağlayacağız.
Sizce Yenişehir’in en büyük sorunu ne ?
–          Vatandaşlarımızın yıllardır dillendirdiği yazın toz, kışın çamur olması bana göre.Artık bundan sonra böyle bir şikayetleri olmayacak.
İlçe Sosyo-Kültürel açıdan da oldukça yetersiz. Örneğin insanlar bir sinema için İnegöl’e veya Bursa’ya gitmek zorunda kalıyor. Kültür sitesi gibi bir projeniz olacak mı ?
–          Kültür sitesi projesinin hayata geçirilmesinden yanayım. Yetişen gençliğimizin kültürel manada bu tür yerlere ihtiyacı olduğunu biliyorum. Onlara bu konuda yardımcı olacağız.
“İŞŞİZLİĞİ  BACASIZ SANAYİ İLE AZALTACAĞIZ”
Yenişehir’deki işsizlik’in azalması için çalışmalarınız olacak mı ?
–          Bölgemiz her ne kadar kırsal olsa da kalkınmamızın ayaklarından birisi de sanayileşme. Ancak bu sanayileşmenin dezavantajlarını da görüyoruz.Biz bunu bacasız sanayi olarak ifade ettiğimiz tarımın desteklenmesi anlamındaki tesisler ile ayağa kaldıracağız.Şu ana kadar gördüğümüz bir Organize sanayi merkezimiz mevcut. Ancak Şişe Cam’ın bu konuda kesin bir çözüm getirmediğini herkes biliyor.
Seçim kampanyanız nasıl olacak ? Halka yaklaşımınız nasıl olacak ? Bu konu hakkında biraz bilgi verir misiniz ?
–          Esnaf ziyaretlerimiz,kahvehane toplantılarımız insanların elini sıkmak bunlar güzel şeyler.Bunlar sadece seçim döneminde olmamalı.Bu da bir gerçek seçim dönemindeki gibi olmuyor.Projelerimizde ilçe örgütümüzle birlikte gün geçtikçe açıklamamız daha sağlıklı olacak.
“BU SEFER KAZANACAĞIM”
1999 Seçimlerinde Mehmet Kaya’ya yaklaşık 400 oyla kaybetmiştinizBu seçimde Mehmet Kaya yine aday.Bu seçimi biraz da olsa rövanş olarak görüyor musunuz ?
–          Yok, o tür bir rövanş algım yok.Mehmet Kaya ağabey benim sevdiğim ve saydığım bir büyüğüm.O dönemdeki siyasi partisi farklıydı.Güzel bir siyasi atmosferde 30 Mart’ta bu sefer kazanacağımı arzu ediyor ve biliyorum.İnşallah bu sefer bu bayrağı o burçlara dikeceğiz.
“HEDEF %50’NİN ÜSTÜ OLMALI”
Süleyman Bey seçimde hedeflediğiniz bir oy yüzdeniz var mı ?
–          Oy yüzdesi olarak sınırlandırmanın bir değeri olmamalı.Ancak yinede maksimum bir oy yüzdesi hedefliyoruz.Ak Parti’nin aldığı %50 oyun üzerine çıkmamız gerekiyor.
“GÖREVE GELİRSEM İLK İŞİM ARITMA TESİSİNİ BİTİRMEK”
Göreve gelirseniz ilk işiniz ne olacak ilçede ?
–          Hakikaten bu ilçenin sağlıklı yaşamanın kanaati içerisindeyim.Alt yapı olayının bir an önce şu an devam eden arıtma tesisinin bitirilmesini sağlayarak,ilçemizi sağlıklı bir şehre çevirmek ilk işimiz olur.Ben bu sürecin bütün siyasi partilere hayırlı olmasını diliyorum.Bölgemizde de bu seçim atmosferinin centilmen bir şekilde geçmesini temenni ediyorum.Biz yola çıkarken artık birlik zamanı ifadesini kullandık.Birbirimizi ötekileştirmemizin bir anlamı yok.Bütün insanlarımız bunu görecek.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Mesaj gönder
1
Merhaba
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?