Dolar 32,1850
Euro 34,9543
Altın 2.422,57
BİST 10.481,30
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bursa 28°C
Hafif Yağmurlu
Bursa
28°C
Hafif Yağmurlu
Cum 30°C
Cts 32°C
Paz 33°C
Pts 32°C

Süleyman Çelik 1 yıllık icraatlarını anlattı

Süleyman Çelik 1 yıllık icraatlarını anlattı
12 Mayıs 2015 14:48
A+
A-

Yenişehir Belediye Başkanı Süleyman Çelik,  basın mensuplarını davet ettiği kahvaltıda 1 yıllık faaliyetlerini anlattı. 

Yenişehir Belediyesi Gençlik ve Spor Merkezi’nde düzenlenen programa Belediye Başkanı Süleyman Çelik AKP Yenişehir İlçe Başkanı Adnan Kamıl,  Belediye Başkan Yardımcısı Zekai Dündar, AKP’li Belediye Meclis Üyeleri, AKP İlçe Teşkilatı Yönetim Kurulu Üyeleri, belediye daire amirleri ve bazı basın mensupları katıldı.

Başkan Çelik, Devlet Hastanesi, Oto Test Merkezi, sulama projeleri, çevre il ve ilçelerle bağlantı yolları, köylerdeki çevre düzenlemesi ve yol çalışmaları, Kültür Sitesi, Kent Meydanı, bünyesinde otopark, kapalı pazaryeri ve 2 adet düğün salonu bulunan eski garajdaki proje, Sinanpaşa Külliyesi’nin onarımı, Pancar Kooperatifi binaları, ilçe merkezindeki altyapı çalışmaları, soğuk hava, salça ve kurutma tesisleri, havalimanından gerçekleştirilen tarifeli seferler ve Biber Pazarındaki düzenlemeler konusunda açıklamalar yaptı.

Çelik, yaptığı konuşmasında şu bilgileri verdi: “Hepinizi kahvaltılı toplantımızda en içten duygularımla selamlıyorum. Belirli bir dönemden bu yana çalışıyoruz. Çok iyi bilgi akışı sağlayamamış olabiliriz, ancak çok samimi olarak ifade etmek istiyorum ki, biz bir aileyiz. Hiçbir zaman için düşüncelerimizde farklılık olmadı. Allah kısmet ederse bu hayat tarzımıza bugün devam ettiğimiz gibi bundan sonra da devam edeceğiz. Yapmayı arzu etmiş olduğumuz bütün projelerimizi, belki ağır işliyor zannedebilir ama şu aşamaya kadar hakikaten güzel bir noktadayız arkadaşlar. Hem Belediye işleri ile ilgili, hem ekip olarak, hem birimler olarak bir araya gelerek kaynaşmamız, hem bütçesel anlamda artık verimli duruma gelebilmemiz, belirli bir zaman dilimi gerektirdi arkadaşlar. Ama hamd olsun şu ana kadarki bütün çalışmalarımızın, aşama itibariyle bundan sonraki semeresini hep beraber yaşayacağız. Değerli arkadaşlarım, basınımızla beraber olma arzusunun yanı sıra bazı yatırımlarımızla ilgili bilgiler vermek istiyorum.

“EMİN ADIMLARLA HEDEFE İLERİLYORUZ”

Devlet yatırımları olarak baktığımızda, yıllarca ilk başta gelen yatırım Devlet Hastanemizdi. Bursa yolu ile ilgili gerçekten epey uğraş verilmiş. Ve bu uğraşının devamlılığı anlamında biz de çalıştık. Hamd olsun, DSİ ile Karayolları nezdinde yapılan protokol çerçevesinde, İl Sağlık Müdürlüğü nezdindeki yazışmalarımız Sağlık Bakanlığımıza intikal etti. Hamd olsun artık orada arsa ile ilgili bir problemimiz kalmadı. Bu 2015 yatırım programı çerçevesinde devam eden çalışmamız. Allah kısmet ederse 2016 yılı içerisinde hastanemizin temelini atma aşamasına geleceğiz. Sağlık Bakanımız Sayın Müezzinoğlu’nun Bursa Milletvekili olması şu aşamadan sonra bizi bir nebze daha rahatlattı. ‘Hastane problemi hangi sebeple bugüne kaldı?’ sorusunu gündeme getirebilir. Sebep, arsanın kenarındaki dere yatağıydı. Ve bu dere yatağının rehabilitesi için DSİ ve Karayollarının, ortak bir noktada buluşarak üzerlerine düşeni yapamamalarından kaynaklanmıştır. Milletvekilimiz Sayın Hüseyin Şahin ile de girişimler yaparak, bütün resmi kurumların bir araya gelmesiyle bu sorun da ortadan kalktı, hamd olsun, şu an emin adımlarla hedefe doğru ilerliyoruz.

OTO TEST MERKEZİ 

Değerli arkadaşlarım, yine, hem ülkemizin hem ilçemizin en büyük projelerinden biri Otomotiv Test Merkezi’dir. Bu konuda endişe yaşamadık mı? Evet yaşadık. Ama hamd olsun artık kamulaştırma bedelleri bütün mülk sahibi arkadaşlarımın hesabına yattı. Bu ne demektir arkadaşlar, yaklaşık 39 milyon TL, Yenişehir Ovası’nda ekonomiye hakikaten güzel bir ivme kazandıracak nitelikte bir paradır. İnşallah bu arkadaşlarımızın, geleceğe yaymak suretiyle çok güzel yatırımlarla, çok daha farklı para kazanmaları söz konusu olabilir. Bu tabii ki kişisel bazdaydı. Esas bizi ilgilendiren, esas ilçemizi ve ülkemizi ilgilendiren kesimi bu projenin bir an önce temelinin atılarak faal duruma gelmesidir. Ülkemizde yerli otomotivin imalatı ile ilgili atılan adımların başladığı bir dönemde bizim yerli otomotivimizin karayollarında yürüyüş izninin, akredite edilmiş farklı bir ülkenin test laboratuarlarından alınması hakikaten acı. Şu bir gerçek, artık biz bütün otomobillerimizin, bütün askeri araçlarımızın hatta ve hatta uçaklarımızın, rüzgâr türbini yapılması suretiyle uçaklarımızın dahi testinin yapılabileceği nitelikli Test Merkezi’ne kavuşacağız arkadaşlar. Yine şunu ifade edeyim:Bursa vilayetimiz artık raylı sistemde de Avrupa ülkelerinin önüne geçmiş durumda. Yine bu ünitede raylı sistemlerimiz için kullanılacak o araçların dahi testinin yapılabileceği çok donanımlı bir Otomotiv Test Merkezi’miz olacak.

YENİŞEHİR ÖZENİLECEK BİR İLÇE OLACAK

Bizler Şişecam Grubunun inşa edildiği dönemlerde, belki her şeyimizle beraber onlara yaklaşamadık, ancak bundan sonra ilçemiz sınırları dahilinde yapılacak bütün yatırımlarda bizler teknik kadrolar olarak, bizler eğitimli elemanlar olarak, bizler kendine güvenen Yenişehir halkı olarak her yatırımın yanındayız. Burada artık kendi ilçe insanımız, bu tür yatırımların nimetlerinden faydalanmalıdır. Bizler şu ana kadar etrafımızdaki diğer ilçelere özenmedik mi? Özendik, ama bundan sonra ilçemiz özenilecek duruma gelecek arkadaşlar. Hem Belediyemiz olarak hem ilçe teşkilatımız olarak bu ilçenin, çıtanın bir nebze daha üzerine çıkabilmesi için gece gündüz çalıştığımızın farkındasınız. Arkadaşlar, bir tek hedefimiz var, bu ilçemizi arzu edilen noktanın daha da ötesine götürmektir.

Otomotiv Test Merkezi’nin hayata geçmesinden sonraki süreçte sizler de şahit olacaksınız, inanın ilçemizin gelişimine bizler dahi ayak uydurmada zorlanacağız. Yine çiftçilikle iştigal eden ilçemizde, DSİ nezdinde yapılan projemiz de belirli bir noktaya geldi arkadaşlar. İnşallah bu yaz sezonu itibariyle bölgenin yüzde 50’lik kısmına su vereceğiz. Bu da tabii ki çiftçimizin üretiminde yüzde 50’liknispetinde artış getirecektir. Bizler de yine Belediye olarak bunun alt yapısını, Soğuk Hava Deposu Tesisini, Salça Tesisini ve Kurutma Tesisini inşallah en kısa zamanda projesel olarak da hayata geçirmenin arzusu içerisindeyiz.

Yine Devlet yatırımları içinde yer alan, Karayolları nezdinde yapılmakta olan İznik, İnegöl ve Bilecik bağlantılarının çalışmaları sürüyor. Bir tek problemimiz Bilecik karayolunda vardı. Burada da müteahhit firmaların birbirlerini şikâyet etmelerinden kaynaklanan bir gecikme yaşadık. İnşallah en kısa zamanda burada da çalışmalara başlanacak. Bu yollarımız bittiğinde ilçemiz hakikaten karayollarının kesişme noktası haline gelecektir.

Biz yapmamız gereken çalışmalara baktığımızda geçmişte İl Özel İdareleri bünyesindeki 5 yıllık zaman dilimi içerisinde yapılan çalışmaları, şu 13 aylık zaman dilimi içerisinde bütün noktalarımıza, 61 mahallemize yapmış bulunmaktayız. Yaklaşık 14 adet mahallemizde hem altyapı hem üstyapı anlamında belirli bir noktaya geldik. Çoğu köyümüzde çevre düzenlemesi ve yol çalışmalarını bitirmiş bulunmaktayız. İki ekip olarak devam eden çalışmalarımız bütün köylerimizi tarayarak gerçekleştiriliyor. Benim bu yönde aldığım tepkiler olumlu manadadır. Ancak bize olumsuz yönde tepkiler gelmiyor olabilir. Biz yapıcı anlamdaki eleştirilere hakikaten açığız. Yeter ki niyetlerimiz işlerin daha güzel yapımı konusunda farklı bir boyuta çekmemek amaçlı olsun. Talebi olup da hiç hizmet talep etmemiş olan yerlerimiz olabilir. ‘Biz istiyoruz ama yapılmıyor’ anlamında eleştirmek yanlıştır. Talebi olan bütün mahallelerimize ulaşmaya gayret ettik, ediyoruz.

Bu yüzden Fen İşlerimizi ve diğer birimlerimizi tebrik ediyorum, gerçekten özverili çalışma gayreti içerisindeler. 30 Mart’a kadar 10 mahalle ile ilgili uğraş veren arkadaşlarım, bakıyorum bugün 71 mahalleyle ilgili uğraş veriyorlar. Kadromuzda mevcudu muhafaza ettik. Ancak bu yaz sezonu itibariyle farklı bir kadroya hakikaten ihtiyaç duyuyorum. En kısa zamanda kadromuzu da geliştirip ilçemizin planlanması, gelecekte bazı problemlerin yaşanmaması anlamında şehir plancısı, inşaat mühendisi, mimar, tekniker ve teknisyen arkadaşlara ihtiyacımız var. Onları da en kısa zamanda bünyemize katarak çok daha dinamik bir çalışma içerisine gireceğiz.

KÜLTÜR SİTESİ

Şu ana kadar Kültür Sitesi ile ilgili bir gelişme olmamıştı, ancak farklı bir müteahhitle sözleşmemizi yeniledik. Bu bizi son derece sevindiriyor. Bu tür eserlerin meydana çıkması, artık bizi de meseleye daha aşkla ve daha samimi bakmamızı ve sımsıkı sarılmamızı sağlıyor. Şunu da ifade etmek isterim ki yaklaşık 4 ay içerisinde orada ilk olarak akustiğiyle, ses düzeniyle, ışıklandırmasıyla çok güzel bir konferans salonumuzun açılışını yapmayı planlıyoruz. Yine orada 240 kişilik nikah dairemizle, 100 kişilik sinema salonumuzla, kafeteryamızla o bölgeye farklı bir algı ve imaj kazandıracağız.

Şişecam Grubuyla İstanbul’da Kulelerde yapacağımız toplantıda da ilçemize zaman içerisinde çok güzel bir yatırım yapmalarının sözünü de inşallah alacağız.

Kent Meydanı olarak düşündüğümüz mekân bizden sonraki kuşaklara kadar intikal edecek bir merkez olacaktır. Evlatlarımızla, torunlarımızla gezebileceğimiz bir mekânı hepimiz arzu ediyoruz. Osmangazi Teknik Lisemizi başka bir bölgeye kaydırmak suretiyle orada elde edeceğimiz yaklaşık 14 dönümlük bir mekânın, ilçe insanımızın kullanıma uygun çok güzel bir merkez olacağı inancıyla adımlarımızı atıyoruz. Bizden sonraki nesillere bırakabileceğimiz en güzel projelerimizden birisinin de sözünü ettiğim Kent Meydanı olacağına inanıyorum.

Bununla birlikte yine projesini Yenişehir Belediyesi olarak hazırladığımız ve mimarisi biten, havalandırmasıyla, aydınlatmasıyla ve detaylarıyla üzerinde çalıştığımız, bünyesinde hem otopark, hem kapalı pazaryeri hem de iki adet düğün salonu bulunan projemiz epey yol aldı. Bu projemizin de yaklaşık 4 ay içerisinde temelini atma durumuna geleceğine inanıyorum. Zamanında o mekânı yapanlardan Allah razı olsun, bölgeyi şu ana kadar kullandık, ama artık çok sağlıklı bir şekilde kullanımı söz konusu değil. O bölgede hem değer anlamında hem çevresindeki esnaflarımızın işlerinin canlandırılması anlamında hem de ilçemizin güney bölgesinin değer kazanması anlamında bu projemiz oldukça önemli. Yazın sıcakta, kışın soğukta hizmet veren pazarcı esnafımız açısından kapalı pazaryerimiz bütün ihtiyaçlara cevap verecek nitelikte olacaktır.

Kültürel anlamında baktığımızda ise şunları söyleyebilirim: Her konuşmamıza başlarken, Osmanlı’nın ilk başkentiyiz ifadeleri artık gerçekle örtüşmelidir. Önümüzdeki günlerde Büyükşehir nezdinde Sinanpaşa Külliyesi ile de ilgili çalışmaya da başlayacağız. Diğer iki adet mülkümüzle de ilgili projeler tamamlanmak üzere, inşallah en kısa zamanda onların restorasyonu ile ilgili çalışmalarımız da başlayacaktır. Şimdi kısmet olursa Ziraat Bankası’nın arkasındaki binayla ilgili görüşme yapma arzusundayız. Anlaşabilirsek o taş binayı da Belediyemiz bünyesine katmayı arzu ediyorum. O bina, şehir merkezimizde konak türünde kullanılabilecek nitelikli bir mekândır.

Son günlerde yapmış olduğumuz bir diğer çalışma ise Pancar Kooperatifi ile ilgili. İznik yolunda 5 bin 800 metrekare yerdeki taş depolar, yeşil alanlarıyla ilçemizin nefes aldığı bir yerdir. Orayı da Özelleştirme Dairesi’nden Belediyemize kazandırmak için atmış olduğumuz bir adım var. İnşallah Ankara’da yapmış olduğumuz bu çalışmalarımız netice verir. Burası, olduğu şekliyle kullanmayı arzu ettiğimiz bir yerdir. Lojman olarak kullanılan yerin tadilatını yapmak suretiyle, ilçemize gelen devlet büyüklerimizi de ağırlayabileceğimiz, 5 yıldızlı otel vasfında bir misafirhane yapmayı planlıyoruz.

YOLLARIN DURUMU

Bunun ötesinde, bütün mesele, biz şu an ne yapmak istersek isteyelim, ne arzu edersek edelim, esas mesele yollarımızdır. Hiçbir zaman, ‘Bu iş bizim işimiz değil’ demedim. Biz Yenişehir Belediyesi olarak, bütün ekip arkadaşlarımla çok büyük sıkıntı çekmeme anlamında müteahhit firmalar kadar gayret ettik. Ama yaşanan bir gerçek var, müteahhit firmanın yaşamış olduğu problem bu işi buraya kadar getirdi. Aslında bu proje bu tarihe kadar bitmeliydi. Ve biz artık üst yapıyla ilgili belirli bir noktaya gelmiş olmalıydık. Ama bu tür çalışmalarda bazı sorunlar yaşanabiliyor. Fakat yine de belirli bir noktaya geldik, hiç olmazsa ana arterlerimiz olarak ifade ettiğimiz İznik, İnegöl, Bilecik ve Bursa caddelerinin asfalt tamirini bitirdik ve oradaki trafik akışını rahatlattık. Şimdi hedefimiz ilçemizin en uç sokakları da dahil olmak üzere çalışmaların devam etmesidir. Güldeste Caddesi ile Derviş Eroğlu Bulvarı’nın başlangıcından sonuna kadar yolun tamamı, trotuarlarından, otoparklarına, yürüyüş yoluna varıncaya kadar Bursa Büyükşehir Belediyemiz tarafından örnek olarak bu iki caddemiz yapılacak. Ve bundan sonraki süreçte ilçemizin bütün cadde ve sokakları projelendirilmek suretiyle en güzel şekle gelecektir. Ancak öncelikli olarak bu iki caddemiz yapılacaktır. Aynı zamanda Derviş Eroğlu Bulvarı’ndaki enerji nakil hattı ile ilgili görüşmelerimiz de devam ediyor. O bölgedeki direklerin alan olarak biraz daha daraltılması, boylarının da yükseltilmesi için Sayın İlçe Başkanımla beraber Ankara’da ve Bursa’da görüşmeler de yaptık.

Bizler bazı şeyleri öteleme düşüncesinde değiliz. Burada sizlerin aracılığıyla ilçe halkımdan tekrar özür diliyorum. Gerçekten sıkıntılı bir kış geçirdik. Yaklaşık 20-25 gündür çalışma ortamı ile karşı karşıyayız, bundan sonra önümüz yaz. Bu yaz döneminde, yıkamak, süpürmek ve ıslatmak suretiyle tozu da engellemek için üzerimize düşen görevleri yerine getireceğiz. İnşallah kışa kadar hiçbir eksiğimiz kalmaksızın bütün altyapı problemimizi bitirmiş olacağız. Belki ilçemizin güney kesiminde bir nebze gecikme olabilir, bunun sebebi de o bölgede yıllar evvel yapılmış olan yağmur suyu giderleridir. Onun ihalesi de yapıldı, en kısa zamanda ekip çalışmaya başlayacak. Ama o çalışma bu kadar uzun süreli bir çalışma değil. Normalde altyapı çalışmalarında 6-7 metreye kadar alta inildi. Ama bu yağmur sularında öyle değil, yaklaşık 1 metre kadar toprağın altına inilecek, dolayısıyla hızlı bir şekilde tamamlanacaktır.

Halkımızın konuşan dili, duyan kulağı ve gören gözleri olarak, ilçe halkımızın bize intikal ettirmeyip söylemek istediği bazı meseleleri ben sizler aracılığıyla almak isterim. Üzerimize düşen görev ne ise, hem ilçe teşkilatımız olarak, hem Belediyemiz olarak hem Büyükşehir Belediyemiz olarak hem de Ankara merkezli iktidarımız olarak yapmaya ve elimizden geldiği oranda da neticelendirmeye canı gönülden hem azimliyiz hem de her şeyimizle varız” dedi.

Yenişehir Uluslararası Havalimanı’ndan düzenlenen seferlerdeki doluluk oranı ile ilgili basın mensuplarından gelen soru üzerine Başkanımız Süleyman ÇELİK ; “Devlet büyüklerimize, başta Başbakan Yardımcımız Bülent ARINÇ Bey ve Bursa Milletvekillerimiz olmak üzere, buradan ilçem adına şükranlarımı arz ediyorum, bu konuyla alakalı çok büyük uğraş verdiler. THY ile ilgili yapmış oldukları özel uğraşıları netice verdi. Yetkililerin, biz bu seferlerimizi daha evvel niye başlatmadık diye şu an bir pişmanlıkları da söz konusu. Haftada üç gün olan seferler haftada altı güne çıkarıldı ve doluluk oranları yüzde 100’e yaklaştı. Sağlık Bakanımız Sayın Mehmet Müezzinoğlu’nun, sanıyorum Diyarbakır seferleri ile ilgili de çok yakın zamanda bir müjde vereceği düşüncesindeyim. Artık Bursa vilayetimiz ülkemizin her noktasına, gelecekte Avrupa ülkelerine, Ortadoğu’ya ve Balkanlar’a da seferler yaparak çok güzel bir konuma gelecektir.

Biz havalimanı konusunda sabır gösterdik, üzüldüğümüz zamanlar da oldu ama bu sabrın neticesinde artık çok güzel ve geri dönüşü olmayan bir noktaya geldik. İnşallah önümüzdeki süreçte yalnızca THY’nin değil başka şirketlerin de geleceği kanaatindeyim.

Ayrıca, Tarım A.Ş. nezdinde Biber Pazarı ile ilgili yapmış olduğumuz bir çalışma var. Tarım A.Ş. Avrupa’da çeşitli araştırmalar yaptı. Sonuçta, oradaki güzel örneklerden birini ilçemizde de uygulayabilir miyiz noktasında bir görüşme yaptık. Çok modern bir paketleme tesisi ile ilgili projelere başlamayı planlıyoruz. İlimizin meyve merkezi veya üssü olma konusunda Gürsu ön plandadır. Tarım A.Ş. ile yapmış olduğumuz çalışmada da Yenişehir’imizi sebze üssü yapacağız. Sebze konusunda Avrupa ayağının merkezi Yenişehir olacaktır. Sahanın düzenlenmesi, fiziki ve teknik detayların geliştirilmesi için inşallah bu sezona bir kısmını yetiştirecekler. Burası da ilçe halkımıza sağlıklı bir şekilde hizmet eden bir mekân haline gelecektir.

Bursa Büyükşehir Belediyemizin imkanlarından, ilçe nezdinde gecikme olmaksızın kazanım konusunda faydalanmaktayız. Ancak her yatırım projesi belirli bir zamanı gerekmektedir. Biz bu zamanı şu ana kadar kullandık ve bu aşamadan sonra artık yatırım dönemine, çalışma dönemine geçmiş bulunmaktayız. 2015 yılı inşallah ilçemizin yatırım yılı olacaktır” dedi.

YORUMLAR

  1. erkan dedi ki:

    Yolların durumu ıle ilgili haberı okudumda guzel bır yazı calısması olmus ama hersey lafta kalıyor , evlerımıze gıdene kadar cektıgımız cılenın , 5 dakıkalık yolun 15 dakıka surmesinin , 2 ayda bir araçların ön takım değiştirmesinin , esnaf halkının işler yok diye aglanmasının , VEBALİNİ kim vericek ??

Mesaj gönder
1
Merhaba
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?