Dolar 31,3634
Euro 34,0393
Altın 2.103,21
BİST 9.097,15
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bursa 13°C
Yağmurlu
Bursa
13°C
Yağmurlu
Paz 17°C
Pts 14°C
Sal 11°C
Çar 13°C

SÖYLEYECEK SÖZÜMÜZ VAR

SÖYLEYECEK SÖZÜMÜZ VAR
Şubat 23, 2012 2:26 pm
A+
A-

Geçen haftaki gazetemizden duyurduk konuyu.
İlgi çekti, tepki gördü.
Böylesi önemli bir konuda, Yenişehir yerel yönetiminin bir şey yapmaması anlaşılır bulunmadı ve eleştirildi.
Bu hafta bir başka boyutunu bulacaksınız gazetemizde.
Birkaç hafta daha sürecek gibi görünüyor.
Birileri bir şey yapar da Yenişehir kamuoyu, tartışma zemini bulur umuduyla devam edeceğiz konunun önemini anlatmaya.
Kısaca hatırlatalım;
Bursa Büyükşehir Belediyesi ve İl Özel İdaresi tarafından 5302 sayılı kanuna istinaden Bursa’nın 1/100.000 ölçekli Çevre Düzeni Planı yapıyor.
1996 yılında yapılan 2020 hedefli plan, 2050 yılını hedef alan boyutuyla yeniden planlanıyor.
Yapılan planda Bursa’ya bir bütün olarak bakılıyor ve tüm ilçeleriyle birlikte düşünülerek yapılıyor. Çevre Düzeni Planı çalışmaları her ne kadar şeffaf ve katılımcılık esasları göz önüne alınarak yapıldığı belirtilse de araştırıldığında, durumun böyle olmadığı görülüyor. En azından Yenişehir için böyle.
Bursa’nın planlı kentleşmesini yönlendirmeyi hedefleyen üst ölçekli bu plan, Bursa’da ve dolaysıyla Yenişehir’de yapılacak tüm araştırma, planlama, projelendirme ve uygulama çalışmalarını kapsıyor.
Yani bu planlama içinde Yenişehir’de var.
Yenişehir’in 2050 yılına kadar olan dönüşümü planlanacak. Nerede ne yapılacağı, nasıl yapılacağı belirlenecek.
Bunlar yapılırken de hangi yılda Yenişehir’in ne kadar büyüyeceği, nüfusunun ne kadar artacağı, sanayi şehri mi tarım şehri mi olacağı, nelere ihtiyacı olacağı ve bunlar için neler yapılacağı, sorularının cevapları bu planın sınırları içinde yer alacak.
Yenişehirli konuyu biliyor mu? Sorunun cevabı açık.
Yenişehirli konuyu bilmiyor. Yenişehir’deki sivil toplum kuruluşları, meslek odaları ve siyasi partiler de bilmiyor.
Anlaşılan o ki Yenişehir Belediyesi biliyor ama bu hafta daha iyi anlaşıldı ki gereken önemi vermiyor. Yenişehir kamuoyu ile paylaşmayı düşünmüyor. Belki de paylaşıldığında sonuç alamayacağını düşünüyor. Kendi dışındakilerin böylesi bir çalışmada yararlı olabileceğine inanmıyor.
Yapılan hazırlık ve bilgilendirme toplantılarına, tüm ilçe ve belde belediyelerinin başkanları katılıyor ama Cingil, gerek duymuyor.
Yenişehir Belediyesi’nin talepleri yok. Yapılan çalışmalarda temsil edilmiyor.
Yenişehir, 2014 yılına kadar Büyükşehir sınırları içine alınacağı söylenip yazıldığı halde böylesi bir gelişmenin önemi ve hazırlıkları da Yenişehir’de konuşulmuyor.
Yenişehir nüfusunun, hangi yılda ne kadar olacağı, hangi bölgenin sanayi için ayrılacağı, hangi bölgenin tarım alanı olarak kalacağı soruları Yenişehir ve Yenişehirli için önemli sorular olmasına rağmen hiç kimse bu soruları cevaplarıyla birlikte ele almıyor.
Yenişehir Yaşanabilir, sağlıklı, yaşam kalitesi artmış, kentsel bir dönüşüm yaşayacaksa kırsal yaşam çevreleri korunabilecek mi? Öyleyse bu nasıl olacak.
Bu sorular ve daha yüzlercesi cevap bekliyor. Yenişehir’in yönetiminden sorumlu herkes bu konunun takipçisi olmalı. Sivil toplum kuruluşları ve meslek odaları kayıtsız kalmamalı ve en önemlisi Yenişehir Belediyesi konuyla ilgili neler yapıldığını, neler yapılacağını Yenişehir insanına anlatmalı.
Öneriler almalı, görüş sormalı ve bu planın yapımcılarından taleplerde bulunmalıdır.
Aksi halde, Yenişehir dışında, Yenişehirlilerin bilgisi alınmadan yapılan planlar, sonuçları itibariyle kabul etmek zorunda kalacağımız zorunluluklar olarak karşımıza çıkacak.
Geleceğimiz planlanırken kayıtsız kalmak istemiyoruz. Yenişehir için söyleyecek sözümüz ve taleplerimiz var.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.