Dolar 31,1493
Euro 33,8070
Altın 2.033,77
BİST 9.179,48
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bursa 21°C
Az Bulutlu
Bursa
21°C
Az Bulutlu
Per 19°C
Cum 15°C
Cts 13°C
Paz 16°C

İhlal

Yenişehirde yıllardır “başıboş hayvan”, “sahipsiz köpekler”, “aç ve bakıma muhtaç hayvanlar” gibi ikilem konuda belediyeler nedense hiçbir şey yapmamışlar.
İşin içine bizden önce girmiş olanlarla zaman zaman yaptığımız paylaşımlar neticesinde öğreniyoruz ki -çok mantıklı- belediyeler bu konularda bilgi eksikliğinden ve yetersizliğinden hiçbir şey yapmıyorlarmış.

İhlal
Temmuz 26, 2010 10:35 pm
A+
A-

Yenişehir’de yıllardır “başıboş hayvan”, “sahipsiz köpekler”, “aç ve bakıma muhtaç hayvanlar” gibi ikilem konuda belediyeler nedense hiçbir şey yapmamışlar.
İşin içine bizden önce girmiş olanlarla zaman zaman yaptığımız paylaşımlar neticesinde öğreniyoruz ki -çok mantıklı- belediyeler bu konularda bilgi eksikliğinden ve yetersizliğinden hiçbir şey yapmıyorlarmış.
Yalnız hiçbir şey yapmıyorlar derken; onları zehirlediklerini ayrı tutuyorum. Çünkü hemen her belediye bu sorunu hayvanları zehirleyerek çözeceklerini sanıyorlar. Haliyle kanuni sorumlulukları olmasına rağmen araştırma – olumlu örnek uygulamaları benimseme yerine “öldürelim geçelim” noktasından ayrılamıyorlar. Bu, bizim belediyemizde de üç aşağı beş yukarı aynı durumda. Uyarmamıza, bilgilendirme çalışmalarımıza rağmen halen vatandaşlardan belediye görevlilerinin köpekleri katletmeye devam ettikleri yönünde şikayetler almaya devam ediyoruz.

Bu noktaya geldikten sonra, hem çevre – doğal hayatın korunması konularında hem de hayvanların korunması konusunda eksikliklerin giderilmesine ön ayak olabilmek maksadıyla gönüllü ve insani anlayışla derneğimizi kurduk.
İlk ziyaretlerimizde bizlere mavi boncuk dağıtan belediye nedense daha sonraları görüşmeyi bile reddeder duruma geldi. Hatta, kanunen yapmak zorunluluğunda olduklarını çeşitli birimlerdeki personele defalarca söylememize rağmen yasada sözü geçen hiçbir sorumluluğunu yerine getirmemeye devam etmekte ve kanunu ihlal etme konusunda ısrarcı tutumundan bir türlü vazgeçmemekte.
Kendilerine proje sunmamıza, destek vereceğimizi dile getirmemize rağmen; pislik, mikrop yuvası, canlı yaşamasına imkan olmayan, halk sağlığını en üst derecede tehdit eden,  barınak demeye dil varmayan yerde konumlandırmaya devam ediyorlar. Bunu dile getiriyorum, çünkü mevcut rehabilitasyon merkezi diye dillendirdikleri hatta bunu tabelaya bile yazma komedisine düştükleri yer ilçe mezbahasıyla sırt sırta.
Düşünsenize, canlı yaşamına elverişli olmayan bir yerle, direk halk sağlığıyla alakalı mezbaha aynı mekanda. Burada mezbaha işletmecisinin bir suçu yok, tüm sorumluk o yeri oraya uygun gören belediyede.

Başkana da, personele de defalarca söylememize rağmen hala geçiştirici cevaplar, yapacağız-edeceğiz söylemlerine devam ediyorlar. Fakat aylardır tek bir gelişme, tek bir olumlu çalışma maalesef yok. Oysa kendilerine her konuda destek olmaya hazır bir dernek bulunmasına rağmen bunu yapıyorlar.
İşin garip yanı, bizlere “hayır barınak falan yapmayacağız, sadece sizi oyalamaya devam ediyoruz” diyeceklerine “bizden para istediler”, “gazetelerden yazıp duruyorlar” gibi söylemlerle kendilerini garipçe savunmaya çalışıyorlar.
Kaldı ki, görev belediyenin görevi, yapacak ya da yaptıracak olan da belediye, kimden ne için para isteyelim? Bu saçmalıktan başka bir şey değil.
Biz, ne kimseden bir kuruş para talep ettik, ne de şimdiye kadar bu konuda yazmamız gerekmesine rağmen tek satır yazı yazdık. Bu düpedüz kendini ve çevrendekileri kandırma çabasından başka bir şey değildir.

İlk muhatabımız Yenişehir Belediyesi’dir. Şahıslarla hiçbir ilgimiz – alakamız yoktur. Ama nedense muhatab olarak karşımızda bulduklarımız işi şahsi mesele görüp ona göre davranıyorlar.
Her şeyi ilk yapmakla öğünen(!) belediyemiz nedense kanunla sabit bir konuda geçmiş belediyelerde yapılmayanı yapmak için bir adım atamıyor? Bir yer dahi gösteremiyor.

Halkımız da elverişsiz durumları bizlere bildirmeye, şikayetlerini sunmaya; bizler de ilgili ve yetkili makamlara bunları iletmeye devam ediyoruz. Kimi duyarlı vatandaşlarla, kimi işgüzar vatandaşlarla  sürekli hem çevre hem de hayvanların korunması konusunda sürekli iletişim halindeyiz.
İşgüzar lafını açayım; dernek yöneticisi arkadaşlarıma gelen bazı vatandaşlar “şurada sahipsiz hayvan var, burada aç hayvan var alın” şeklinde yaklaşımlarda bulunuyorlar.
Tamam aldıralım da, nereye aldıralım? Halk sağlığını tehdit eden o bölgeye mi götürelim öleceklerini bile bile?
İlçemiz bazında konuya sorumlu olan kurumlar en başta; Yenişehir Belediyesi, Yenişehir Kaymakamlığı, İlçe Tarım Müdürlüğü, Sağlık Grup Başkanlığı ve İlçe Müftülüğü’dür.
İl bazında ise Bursa Valiliği başta olmak üzere, İl Sağlık Müdürlüğü, İl Çevre ve Orman Müdürlüğü ‘dür.

Kurum, kuruluş ve vatandaşlarımızı daha duyarlı olmaya, konuyu göz ardı etmemeye özen göstermeye ve üstlerine düşen görevleri – sorumlulukları yapmaya davet ediyorum.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.