Dolar 32,5565
Euro 34,8810
Altın 2.431,26
BİST 9.645,02
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bursa 29°C
Az Bulutlu
Bursa
29°C
Az Bulutlu
Çar 25°C
Per 21°C
Cum 23°C
Cts 20°C

CHP’den gündeme ilişkin değerlendirmeler

CHP’den gündeme ilişkin değerlendirmeler
2 Eylül 2013 09:57
A+
A-

chp-yenisehir-bursaCumhuriyet Halk Partisi Yenişehir İlçe Başkanı Ahmet Köse, yaptığı yazılı basın açıklamasında 1 Eylül Dünya Barış Günü’nü kutlarken, gündeme ilişkin çeşitli konularda partisinin görüş, öneri ve eleştirilerini paylaştı. 

Köse’nin açıklamasının konu başlıkları şöyle;

FİYATLAR GEÇEN SENEDEN DE BETER!

2000 yılında desteklenen ürünler listesinden çıkarılan yağlık ayçiçeğinde taban fiyat, serbest piyasa koşulları tarafından oluşmaktadır. Ancak serbest piyasanın da devlet denetiminin tamamen dışında kalmasıyla, haksız rekabet anlamına gelecek, legal olmayan ya da kılıfına uydurularak, çok düşük rakamlarla yapılan ithalat, yerli üreticiyi perişan etmektedir

Devlet tarımda bir darbe de ayçiçeğine vurulmasını önlemek için;

  1. Mutlaka bu ürünü de yeniden destekleme kapsamına almalıdır.
  2. Desteleme rakamlarını arttırmalıdır.
  3. Tarımsal üretim de  planlı üretime geçmelidir.
  4. İthalat çok sıkı denetlenmeli, beyan edilenle ithal edilen malın vasıfları bire bir uymalıdır.
  5. Yerli üretimi teşvik için, ithalatı yasaklamalı ya da çok özel şartlar içinde izin vermelidir.
  6. Girdi maliyetlerinin aşağıya çekilmesini saylayacak tedbirleri almalıdır.
  7. Posa ya da küspe adı altında da olsa ithalata izin verilmemelidir.

Dışarıdan alınan yağlık ayçiçeğinin fiyatı yaklaşık 380 dolardır. Bu rakam yaklaşık 800 liraya tekabül etmektedir.  Zaten, pancardan, domatesten, buğdaydan, biberden, fasulyeden, mısırdan zarar etmiş olan çiftçi bir darbe de yağlık aydından yemiştir. Yenişehir’de çiftçi kazanamazsa esnafta kazanamaz. Bu zincirleme reaksiyona neden olurken toplumsal barışı tehdit eder boyutlara gelmiştir. Yakında intiharlar, cinayetler ve aile kavgaları yaşanırsa şaşırmamak gerekir.

19 MAYIS UNUTTURULMAK İSTENİYOR     

Yıllardır, milli bayramlarımız bildiğimiz, alıştığımız, bize özgü, bir program dâhilinde kutlanıyordu. Son yıllarda programın içeriğine bilinçli ve maksatlı bir müdahale söz konusudur. Çünkü küresel güçler ve emperyalizm böyle istemiştir. Ülkeyi bu gün yönetenler, ılımlı islamla sömürüyü bağdaşır hale getirmiş olan tarikat ve adamları da topuk selamı ile emri yerine getirmiştir.

Artık 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı’nın içeriği boşaltılmış olarak, bir de pasta kesilerek kutlanacakmış. Biz bu bayramda işgal edilmiş bir ülkenin gençliğinin nasıl kurtuluşa hazır hale gelmesi gerektiğini anlatıyorduk. Biz bu bayramda Atatürk’ün “Ben sporcunun zeki, çevik aynı zamanda ahlaklısını severim” sözüne uygun sporcu gençlik yetiştirilmesini anlıyorduk. Bir ülkenin nasıl işgal edildiğini tartışıp, işgale karşı 19 Mayıslarda neler yapılabileceğini konuşuyorduk. İşgale uğradığımızda kullanmak üzere damarlarımızdaki asil kanı hazır tutuyorduk. Bu bayram gençliği emperyalizme ve sömürüye karşı önlem alabilmek, mücadele edebilmek adına uyanık kalmasını sağlıyordu. Devlet, millet ve gençlik bir araya gelerek ulus bilincinin tadına varıyorduk. Vatan için göğsünü siper edenleri ve atamızı saygıyla anıyorduk.

Biliyorduk ama bu gün daha da emin olduk ki, bu ruh ve anlayış, ülkeyi pazarlamakla görevlendirilmiş  yöneticilerde yokmuş.İktidar nimetlerini dış güçlerin emelleriyle birleştirenler bilmelidir ki Türk Gençliği hala benliğini muhafaza etmektedir. Ve de CHP dimdik ayaktadır.

KARASIL’DA İLKEL ŞARTLAR

Karasıl Köyü’nde göçmen işçi çadırlarına giden yola çakıl dökülmediği ya da asfalt yapılmadığı için, çadır köye giren ve çıkan araçların kaldırdığı toz içinde, günlük yaşamlarını sürdürmek zorunda kalan sakinler, yemeklerine, sularına ve hatta ciğerlerine kadar ulaşan tozdan kurtarılmayı bekliyorlar. Yağış mevsiminde de buraların çamurdan geçilemeyeceği aşikârdır. Yine bu insanlara vaat edilen çöp konteynırlarının bir an önce buraya konması gerekmektedir.

CHP PARTİLİLERİNİ EĞİTİYOR

Tüm partililerin eylem ve söylem olarak aynı çizgide olmaları açısından, parti okulunun sorumluluğunda tümTürkiye, Bursa ve ilçelerinde bir yıldır yapılan üye eğitim çalışmaları artık 7–8 Eylül 2013 itibariyle Yenişehir’de de başlıyor. Beden dili, halkla ilişkiler, parti programı, tüzük, parti tarihi ve proje üretimi gibi konuları kapsayan eğitimi tamamlayan arkadaşlar sertifikalı partili konumuna gelecekler. Bu eğitimi almayanlar önümüzdeki dönemlerde yönetimlere tüzük gereği aday olamayacaklar.

7 Eylül Cumartesi günü saat 09.00 da başlayıp, 8 Eylül Pazar günü saat 17.00 de sona erecek eğitim parti lokalinde, ilk etapta 30 üyenin katılımıyla yapılacak. Bu eğitimlere yaklaşık 950 üyenin tamamı katılıncaya kadar devam edilecek.

14–15 Eylül günleri de 168 sandık sorumlusunun tamamı için de benzer bir eğitim faaliyetimiz olacak. Sandık sorumlularının eğitimini müteakip, aynı sandık çevresinden yanlarına vereceğimiz iki, üç arkadaşımızla, 16 Eylül tarihinden itibaren bölgelerindeki seçmenlerle görüşmeye başlayacaklar. Dolayısıyla Yenişehir’de CHP seçim çalışmalarına başlamış olacaktır. Medya temsilcileri ve halkımıza duyurulur.

YENİŞEHİR HALKININ BARIŞ GÜNÜ KUTLU OLSUN

Bugün bir Eylül Dünya Barış Günü. Biz Çanakkale’de, Yemen’de, Galiçya’da, Sakarya’da, Dumlupınar’da, Antep’te, Urfa’da ve Kıbrıs’ta Uluslar arası egemen güçlerle ve onların tezgâhladığı pkk terörüyle savaşarak yüz binlerce şehidini bu toprağın sinesine vermiş, daha fazlasını da gazilik payesiyle onurlandırmış, yüzlerce Türkiye edecek değerde de ekonomik kayba uğramış bir milletin çocukları olarak, savaşın ne demek olduğunu biliriz. Bu nedenledir ki, barışın kıymetini bizden daha iyi kimse bilemez.

Türkiye dünya üzerindeki konumu gereği her zaman emperyalizmin iştahını kabartan bir ülke olmuştur. Bu yüzden bu topraklarda savaşlar hiç eksik olmamıştır. Bu gün ülkemizin içinde bulunduğu karışık siyasi ortam ve bölgemizde uluslar arası egemen güçlerin yazdığı, karşılığında masum insanların hayatlarıyla bedel ödediği senaryoların uygulandığı bir dönemdeyiz. Yakın zamanda Irak’ta ve Bosna’da savaş esnasında yaşanan ırza geçmeler, insan onuruyla bağdaşmayan işkence, soykırım ve bir buçuk milyon ölüm var ortada. Emperyalizm maddi zenginlikle birlikte barış, sulh ve huzur anlamına gelen islamı da hedef aldı bu ahlaksız savaşlarda. Biz bunlara yaşarken tanık olduk

Emperyalist güçlere karşı ulusal bağımsızlık mücadelesini başarı ile gerçekleştirmiş bir vatanın evlatları olarak, Mustafa Kemal ATATÜRK’ün “Yurtta Barış, Dünyada Barış” ilkesinden hareketle diyoruz ki; Türkiye komşularıyla anlamsız, başkalarının çıkarlarına hizmet eden bir savaşa asla bulaşmamalıdır. Barış ortamında kalkınan, üreten, ürettiğini pazarlarken komşularıyla ticaretini alabildiğine artırarak, kendi üreticisini ve halkını mutlu kılacak politikalar geliştirmelidir. Unutulmasın ki; bu topraklarda bir savaş yaşanırsa, Türkçe, Kürtçe ve Arapça ağıtlar yakılırken, zafer çığlıkları İngilizce, Fransızca ve İbranice olacaktır.

Biz Cumhuriyet Halk Partililer olarak, milli ve manevi değerlerimizi koruyabilmek için, Atatürk’ün başlattığı, eğitim, kalkınma ve çağdaşlaşma anlayışından taviz vermeden, akıl ve müspet ilimin ışığında ilerleyen, kadın ve erkeklerin yan yana yürüdüğü, güçlü ve barış içinde bir Türkiye diliyoruz. Yenişehir halkının barış gününü kutlarım.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Mesaj gönder
1
Merhaba
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?