Dolar 32,2927
Euro 35,0132
Altın 2.396,84
BİST 10.403,00
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bursa 36°C
Hafif Yağmurlu
Bursa
36°C
Hafif Yağmurlu
Cum 26°C
Cts 30°C
Paz 30°C
Pts 30°C

Çanakkale Kahramanı Yenişehirli Müstecip Onbaşı

Çanakkale Kahramanı Yenişehirli Müstecip Onbaşı
18 Mart 2014 09:19
A+
A-

Büyük komutan Mustafa Kemal’in komutasında kazanılan bir zafer ve bu zaferi getiren kahramanlardan biri; Yenişehirli Müstecip Onbaşı. 

T.SIRMAN / Yenisehir.com
17 Ekim 1915 günü; Fransızların ” Turkuaz ” isimli denizaltısı, Çanakkale Boğazından geçtikten sonra, Marmara Denizi’nde devriye görevinin tamamlar ve geri dönüşe geçer. Bir ara su yüzüne çıkar. Türk sahil batarlayaları ise; periskobu gördükleri gibi, ateşe başlarlar, denizaltının periskobu ilk atışta, tek mermiyle, Müstecip Onbaşı tarafından vurulur. Turkuaz denizaltısı kaçmaya çabalarken, Akbaş mevkiinde, karaya oturur. Bunun üzerine; Türk kuvvetlerine teslim olur.

FRANSIZLAR GERİ ALDI
onbaşıDenizaltıda ele geçirilen gizli belgeler incelenir ve bu belgelerden; düşman denizaltılarının Marmara’da belli bir yerde buluşup, saldırı planları yaptıkları öğrenilir. Bu buluşma yeri; Türk kuvvetleri tarafından, müttefik Alman Denizaltısına bildirilir. Alman denizaltısı ise, buluşma yerine giderek, bir İngiliz denizaltısı batırır. Esir alınan Turkuaz denizaltısı ise, İstanbul Haliç’e çekilir. Tamir edilir, ” Müstecip Onbaşı ” ismi verilerek, donanmaya katılır. Müstecip Onbaşı denizaltısı, bize de yar olmaz. İstanbul’un işgali sırasında, Fransız’lar, denizaltılarını alıp, geri götürürler.Onlardan bize yanlızca, bugün İstanbul-Beşiktaş’daki Deniz Müzesinde görülebilen, ” kule saçı ” hatıra kalır. Bu olayın kahramanı Müstecip Kılıçaslan, bilinen adıyla Müstecip Onbaşı 1891 yılında Yenişehir’in Hacıömerdere (Orhaniye) köyünde dünyaya gelir ve 10 Mayıs 1956 yılında yine kendi köyünde hayata gözlerini yumar. Balıkesir’de silah altına alındıktan sonra Çanakkale’ye deniz topçu eri olarak gönderilen Müstecip Onbaşı 30 Ekim 1915 tarihinde Kilitbahir’de nöbeti esnasında Çanakkale Boğazını geçmekte olan ve su üzerinde kulesi görünen Fransız denizaltısı Turkuaz’ı 3’üncü top atışında vurur. Anlatılanlara göre periskopundan vurulan ve karaya oturan Turkuaz tekrar dalışa geçemez. 28 mürettebatı, silah ve techizatıyla birlikte teslim olur. Savaşın seyrini değiştiren bu atışın mükafatı olarak kendisine saat ve bazı ufak hediyeler verilmiştir.

KREDİ TEKLİFİNİ REDDEDER
Gazi Mustafa Kemal’in askeri olarak Çanakkale’de savaşan Müstecip onbaşı Kurtuluş Savaşı’na da katıldıktan sonra köyüne dönmüş ve çiftçilik yapmıştır. Cumhuriyet’in ilanından sonra 1927’de devletin gazilere destek amacıyla başlattığı 5 yıl vadeli faizsiz 15 bin Lira kredi teklifini kabul etmez. Hem parayı çok bulur, hem de devletinin fakir olduğunu, kendisinin bu parayı hak etmediğini söyler. (Kaynak: Yenişehir Gazetesi) Müstecip Onbaşı’nın hikayesi 2006 yılında Savaş Karakaş’ın yapımcılığını üstlendiği ‘Çanakkale geçildi mi?’ adlı belgesele de konu olur. Müstecip Onbaşı her yıl kendi köyünde düzenlenen etkinliklerle anılmaktadır.

DENİZALTIYI O MU BATIRDI?
Fransız donanmasına ait Turkuaz adlı denizaltının aslında batırılmadığı, kendiliğinden karaya vurması nedeniyle mürettebatıyla teslim olduğu yönünde farklı kaynaklarda geçen bilgiler de var.
Turkuaz’ın teslim alınmasının Enver Paşa’nın liderliğindeki İttihat ve Terakki Partisi tarafından bir propaganda unsuru olarak kullanıldığışeklinde iddialar da mevcuttur. 30 Ekim 1915’te yaşanan olay aynı tarihli Başkumandanlık Vekâleti İstihbarat Şubesi Müdürü Seyfi imzalı kurum içi bir belgede ‘Turkuaz namındaki bir Fransız tahtelbahri (denizaltısı) Akbaş Limanı civarında karaya vurdu. Üzerine ateş edilerek harpten hariç kılındı. 24 neferiyle 2 zabit esir edildi. Tahtelbahr (denizaltı) yüzdürülecektir’ şeklinde not edilmiştir. Aynı birim tarafından gazetelere gönderilen açıklamada ise ‘Bugün (30 Ekim 1915) Turkuaz ismindeki Fransız tahtelbahri Çanakkale’de topçularımız tarafından batırıldı’ şeklinde farklı bir ifade kullanılmıştır. (Kaynak: Osmanlı Belgeleri’nde Çanakkale Muharebeleri, c. II, Başbakanlık Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü, Ankara 2005). Kolayca anlaşılacağı üzere denizaltının ele geçirilmesiyle ilgili olarak iki belge arasında bazı farklar söz konusudur. Birinci belgede denizaltı için ‘karaya vurdu ve üzerine ateş açılarak savaş dışı bırakıldı’ denirken kamuoyuna yapılan açıklamada denizaltının karaya vurması konusuna temas edilmeden direkt olarak ‘batırıldı denmiştir. Enver Paşa’nın denizaltının batırıldığı şeklindeki açıklamayı bilinçli olarak yaptırdığı söylenmektedir. Öyle ki daha sonraki günlerde İttihat ve Terakki’ye yakın gazetelerde denizaltının ‘hayyen ve salimen’ yani fazla zarar görmeden ele geçirildiği hakkında yayınlar yapılacaktır.

AÇILIŞI ENVER PAŞA YAPAR
Turkuaz’ın donanmaya katılması töreni de gösterişli olur. Başkumandan Vekili Enver Paşa’nın Alman Amirali Suchon ile katıldığı törene basın yayın kuruluşları da davet edilmiştir. 300 kişilik bir askerî birliğin eşliğinde yapılan törenle Müstecip Onbaşı olarak ismi değiştirilen denizaltıya Osmanlı bayrağı çekilir. Denizaltının üzerinde bulunan Müstecip Onbaşı yazısının üzerindeki örtüyü bizzat Enver Paşa kaldırmıştır.

YORUMLAR

  1. reşhan dedi ki:

    Çok iyi bilgiler var

Mesaj gönder
1
Merhaba
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?