Dolar 33,0372
Euro 35,9878
Altın 2.559,61
BİST 11.064,85
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bursa 33°C
Az Bulutlu
Bursa
33°C
Az Bulutlu
Paz 33°C
Pts 33°C
Sal 34°C
Çar 36°C

Boğazköy Barajı TBMM gündeminde

Boğazköy Barajı TBMM gündeminde
6 Haziran 2014 12:37
A+
A-

Bursa Milletvekili İlhan Demiröz, Orman ve Su işleri Bakanı Veysel Eroğlu ile Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce tarafından yanıtlanması istemiyle TBMM Başkanlığına soru önergesi verdi.

Bursa Milletvekili İlhan Demiröz, Meclis Başkanlığına sunduğu önergelerde, Bursa – Yenişehir – Kocasu Çayı üzerinde tarımsal sulama yapılması amacıyla inşa edilen Boğazköy Barajında oluşan çevre kirliliğini, suyun adeta zehir akmasını ve tarlaların bu suyla sulanmasının felaket olacağını ifade etti.

-Orman ve Su İşleri Bakanlığı-

Bursa Milletvekili Demiröz’ün, Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu tarafından yanıtlanması istemiyle TBMM Başkanlığına verdiği soru önergesi şöyle:

“Bursa – Yenişehir – Kocasu Çayı üzerinde, sulama amacıyla 1999-2011 yılları arasında Boğazköy Barajı inşa edilmiştir.  2. keşif özeti 225 milyon TL olarak ifade edilen baraj, 2011 yılı Mayıs ayında su tutmaya başlamıştır.  Boğazköy Barajı ile bölgedeki 25 köyde çiftçilerimizin tarım alanlarının sulanması hedeflenmiştir.  Ancak Yenişehir’li çiftçilerimiz İnegöl Organize Sanayi Bölgesi’nin arıtma tesislerini yeteri kadar çalıştırmadıklarını ifade ederek, çevre kirliliği oluştuğunu ve suyun adeta zehir akıttığını, tarlaların bu suyla sulanmasının felaket olacağını ifade etmektedirler.

Bu çerçevede;

  1. Boğazköy Barajı sulama projesi hangi yıllarda yapılmış ve hangi yıl yatırım programına alınmıştır?
  2. Sulama projesi ihalesi hangi tarihte yapılmış ve yıllara sari olarak mı ihale edilmiştir?
  3. Sulama projesi yapım işinin 2013 yılı sonu itibari ile fiziki ve nakdi gerçekleşme oranı nedir?
  4. 2014 yılı yatırım program ödeneği ne kadardır?  Neler yapılacaktır?
  5. Boğazköy sulama projesi hangi yılda tamamlanacak ve öngörülen temiz suyla sulama alanına çiftçilerimiz ne zaman kavuşacaktır?
  6. Bakanlığınızca Bursa – Yenişehir İlçemizde Kocasu Çayı üzerinde çayın kirlenmesine neden olan yapıların envanteri çıkarılmış mıdır?
  7. Kocasu Çayını ve Boğazköy Barajını kirleten İnegöl Organize ve Sanayi Bölgesinde bulunan sanayi tesislerinden kaynaklanan endüstriyel nitelikli atıkların tespiti için bölgede bir çalışmanız olmuş mudur?  Sonuçları nelerdir?
  8. Bu atıkların tarımsal ürünlere ve bölgenin bitki dokusuna vereceği zararlara yönelik tespitler yapılmış mıdır?  Sonuçları nelerdir?
  9. Bu atıklar bölgedeki canlılar ve hayvan varlıklarımız açısından bir tehdit değil midir?

10.  Boğazköy Barajında yapılan ölçümlerde yüksek değerlerde tuz miktarı bulunduğu doğru mudur?

11.  Bakanlığınız tarafından Kocasu Deresi ve Boğazköy Barajında bir analiz yapılmış mıdır?  Yapılmışsa suda hangi oranlarda hangi bileşenlere rastlanmıştır?

12.  İfade edilen yükseklikteki tuz miktarını düşürmek için bir eylem planınız var mıdır?”

-Çevre ve Şehircilik Bakanlığı-

Bursa Milletvekili Demiröz, Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce’ye yönettiği soru önergesinde ise şu ifade ve sorulara yer verdi:

“Bursa – Yenişehir – Kocasu Çayı üzerinde, sulama amacıyla 1999-2011 yılları arasında Boğazköy Barajı inşa edilmiştir.  2. keşif özeti 225 milyon TL olarak ifade edilen baraj, 2011 yılı Mayıs ayında su tutmaya başlamıştır.  Boğazköy Barajı ile bölgedeki 25 köyde çiftçilerimizin tarım alanlarının sulanması hedeflenmiştir.  Ancak Yenişehir’li çiftçilerimiz İnegöl Organize Sanayi Bölgesi’nin arıtma tesislerini yeteri kadar çalıştırmadıklarını ifade ederek, çevre kirliliği oluştuğunu ve suyun adeta zehir akıttığını, tarlaların bu suyla sulanmasının felaket olacağını ifade etmektedirler.

Bu çerçevede;

1. Bakanlığınızca Bursa – Yenişehir İlçemizde Kocasu Çayı üzerinde çayın kirlenmesine neden olan yapıların envanteri çıkarılmış mıdır?

2. Kocasu Çayını ve Boğazköy Barajını kirleten İnegöl Organize ve Sanayi Bölgesinde bulunan sanayi tesislerinden kaynaklanan endüstriyel nitelikli atıkların tespiti için bölgede bir çalışmanız olmuş mudur?  Sonuçları nelerdir?

3. Bu atıkların tarımsal ürünlere ve bölgenin bitki dokusuna vereceği zararlara yönelik tespitler yapılmış mıdır?  Sonuçları nelerdir?

4. Bu atıklar bölgedeki canlılar ve hayvan varlıklarımız açısından bir tehdit değil midir?

5. Boğazköy Barajında yapılan ölçümlerde yüksek değerlerde tuz miktarı bulunduğu doğru mudur?

6. Bakanlığınız tarafından Kocasu Deresi ve Boğazköy Barajında bir analiz yapılmış mıdır?  Yapılmışsa suda hangi oranlarda hangi bileşenlere rastlanmıştır?

7. İfade edilen yükseklikteki tuz miktarını düşürmek, çiftçilerimizin temiz sağlıklı bir su ile tarımsal sulama yapabilmeleri ve çevrede yer alan sanayi tesislerine ait kirleticilerin önlenmesi için bir eylem planınız var mıdır?”

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Mesaj gönder
1
Merhaba
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?