Dolar 32,4191
Euro 34,4513
Altın 2.489,43
BİST 9.679,80
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bursa 25°C
Az Bulutlu
Bursa
25°C
Az Bulutlu
Çar 23°C
Per 21°C
Cum 16°C
Cts 18°C

BİRDENBİRE HAYVANSEVER OLAN YANDAŞ GAZETECİLER

BİRDENBİRE HAYVANSEVER OLAN YANDAŞ GAZETECİLER
25 Eylül 2011 12:41
A+
A-

Yenişehir’deki yandaş gazetecilerin son dönemdeki hayvan sevgisi tavan yapmış durumda.

Hayvan sevgisi balık tutmaktan ya da kasaptaki kuzu kellelerine bakmaktan öteye gitmeyen bu gazeteciler sanki sözleşmişcesine Yenişehir’in sokaklarında dolaşan başıboş sokak köpeklerinin tehlike saçtığını konu alan yazılar yazdılar.

Söz konusu yazılar sanki bir ağızdan çıkmış gibi ardı ardına ve birbirine benzer cümlelerle Yenişehir halkına yutturulmaya çalışıldı.

Neymiş?
Yenişehir’de sokak köpekleri vatandaşa saldırıyormuş ve tehlike saçıyormuş.

Sonra?
Yenişehir Belediyesi tehlike saçan bu köpekleri toplamak istiyormuş.

Ama?
Ama Yenişehir’deki “hayvan hakları derneği” izin vermiyormuş…

Bak sen şu işe…

Yenişehir’de adı hayvan hakları derneği olan bir dernek yok ama,
Hayvanları Koruma amacı taşıyan tek bir dernek var.
Onun adı da Yenişehir Doğal Hayatı ve Hayvanları Koruma Derneği.
Bu eksikliği söz konusu gazetecilerin eğitim seviyelerine bağlayalım ve devam edelim.

Ne diyor bu arkadaşlar?

Hayvanları Koruma Derneği Yenişehir Belediyesi’nin sokak köpeklerini toplamasına izin vermeyince sokaklar kedi köpekten geçilmiyormuş.
Ne kadar basit değil mi?

Peki işin gerçeği bu mu?
Dernek, sokak hayvanlarının toplatılmasına karşı çıktığı için mi sokaklar köpeklerle dolu?
Hayır…

Gerçek aslında çok açık…

Yenişehir Doğal Hayatı ve Hayvanları Koruma Derneği’nin karşı çıktığı bir şey var. O da sokak hayvanlarının itlaf denilen yöntemle zehirlenerek öldürülmesi. Zaten belediyelerin sokak hayvanlarını öldürmesi de suç sayılıyor. Hayvan severlerin Yenişehir Belediyesi hakkında yapmış olduğu birçok suç duyurusu mevcut. Türkiye genelinde bile Yenişehir Belediyesi’nin sokak hayvanlarıyla ilgili izlediği sorumsuz tutum ün kazanmış durumda.

Hal böyle olunca, Yenişehir Belediyesi sokak köpeklerini öldürerek yok etme seçeneğini eskisi gibi kullanamıyor. Büyükşehir, İnegöl, İznik, Nilüfer, Osmangazi, Yıldırım gibi bir çok belediyenin yaptığı gibi barınaklar kurup kısırlaştırma yapması gerekiyor. Zaten 5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu ve Uygulama Yönetmeliği de tüm belediyelere bu sorumluluğu veriyor.

Yenişehir Belediyesi’nin 3 seçeneği var

Yenişehir Belediyesi’nin sokak hayvanları konusunda yapabileceği 3 şey var. İlki sokak hayvanlarının zehirlenerek yok edilmesi ki bu eylem ciddi bir suç ve sorumluları hakkında hapis cezasına varan cezai müeyyideleri mevcut.

Belediye’nin ikinci seçeneği ise kendisini çağdaş, modern, çalışkan, çevreci olarak tanımlayan her belediyenin yaptığını yaparak gerekli çalışmaları başlatmak barınak kurmak ve kısırlaştırma yoluna gitmek.

Belediyenin üçüncü ve son seçeneği ise hiçbir şey yapmamak, yapamamak. Yenişehir Belediyesi bu seçeneği tercih ediyor ve sokak hayvanlarının çevrede kontrolsüz biçimde çoğalmasını eli kolu bağlı izliyor.

Yenişehir Belediyesi neden yasanın kendisine verdiği görevi yapmıyor?

Aslında yapmıyor değil, yapamıyor. Bunun bir kaç nedeni var. Nedenlerin en başında vizyon eksikliği geliyor. Yenişehir Belediye Başkanı Bülent Hamdi Cingil’in böyle bir vizyonu yok. Cingil’in bu vizyona ulaşmasını sağlayacak ekibi de yok. Diğer sebep ise belediyenin içinde bulunduğu parasal durum. Yenişehir Belediyesi bugün milyonlarca lira borcun içinde üç beş kuruşa bile muhtaçken, düşük bütçelerle yapılacak bir barınak yapmaktan bile aciz durumda. Oysa başkan sözünü ettiğimiz vizyona sahip olsaydı ihtiyaç duyulan barınağı gönüllü kuruluşların destekleri ve Avrupa Birliği fonlarıyla bedavaya bile getirebilirdi.

Hayvanları Koruma Kanunu’nun belediyelere verdiği sorumluluklar neler?

– Sahipsiz hayvanlara yönelik uygulamaları (toplama, aşılama, kısırlaştırma, işaretleme, tıbbi bakım, alındığı ortama geri bırakma ve kayıt) yapmak
– Ev ve süs hayvanı satan işletme sahiplerine ve yerel hayvan koruma görevlilerine verilecek eğitimleri organize etmek.
– El konulan hayvanların kontrol altına alınmasını sağlamak, ölen hayvanların gömülmesini sağlamak.
– Geçici bakım evleri oluşturmak.
– Sahipsiz ve güçten düşmüş hayvanların toplatılması için Belediyelerde bir toplama ekibi kurulması. Ekip çalışanlarının dönemsel olarak sorumlu veteriner hekimce eğitime tabi tutulması.
– 10 gün içinde sahiplenilmeyen hayvanların alındıkları ortama bırakılması.
– Bölgelere göre besleme noktaları oluşturmak.
– Hayvanlar hiçbir suretle ilgili belediye sınırları dışındaki bir ortama, ormanlık alana veya diğer yaban hayatı yaşam alanlarına bırakmamak.

Amaç derneği yıpratmak ve belediyenin sorumsuzluğuna kılıf aramak

Belediye bu sorumlulukları yerine getirmiyor, getiremiyor. Hayvanları öldürerek yok etme gibi ucuz ve kolay bir yönetimi de elinden aldığı için Yenişehir Doğal Hayatı ve Hayvanları Koruma Derneği’ne karşı kamuoyunu yanıltıcı bir söylem geliştiriyor. Belediye Başkanı’nın yılmaz savunucuları da konuyu çarpıtarak köşelerine taşıyor, yandaşlık görevini yapıyor…
Bugün hayvanlardan yana, bilinmez ki yarın kimden yana…

İLGİLİ HABERLER

Yenişehir Doğal Hayatı ve Hayvanları Koruma Derneği Bursa Çevre Projesi’ne destek veriyor
https://www.yenisehir.com/bursa-cevre-projesinde-yenisehir-imzasi/

Yenişehir’de hayvan katliamı sürüyor
https://www.yenisehir.com/bu-yapanlar-kim/

Belediyeden ilginç taktik
https://www.yenisehir.com/belediyeden-ilginc-taktik/

Kuduz
https://www.yenisehir.com/kuduz/

Kısırlaştırma merkezi komedisi
https://www.yenisehir.com/kisirlastirma-merkezi-komedisi/

Yenişehir Doğal Hayatı ve Hayvanları Koruma Derneği Bursa Valiliği’ne görevini hatırlattı
https://www.yenisehir.com/yedoha-valilige-gorevini-hatirlatti/

YORUMLAR

 1. ayşe temiz dedi ki:

  SAMSUN İLİ İLKADIM BELEDİYESİ ZABITASINCA YAPILAN VAHŞETİ TÜM TÜRKİYEYE DUYURUP HAYVANSEVERLERE ÇAĞRIDA BULUNMAK İSTİYORUM
   
  DEREBAHÇE MAH. N. CEDİT 417 NUMARALI EVDE YAŞAYAN AAYŞE TEMİZ İSİMLİ, EVİNİ 35 KÖPEK VE 25 KEDİ İLE PAYLAŞAN HAYVANSEVER AYŞE TEYZENİN 14 KÖPEĞİ 0336 PLAKALI ALİ İSİMLİ İLKADIM BELEDİYESİ ÇALIŞANI TARAFINDAN ZEHİRLENMİŞTİR. BUNA KARŞILIK AYŞE TEYZEDEN HAYVANLARA BAHÇESİNDE BAKMA İZİ İÇİN RÜŞVET İSTEMETE OLUP, İĞNELİ TABANCA İLE HAYVANLARI UYUTUP BELLİ OLMAYAN YERLERE BELKİDE ÖLÜME GÖTÜRÜYOR..
   
  BU ZABITA MEMURLARI HAYVANSEVERLER ARASINDAN SECİLİP ÇALISTIRILMASI GEREKİRKEN KENDİLERİ HAYVANSEVER DÜŞMANI OLDUKLARINI BİLHASSA BANA SÖYLMEİŞLERDİR. AYNI ZMANDA ZABITA MEMURLARINDAN BIRISI KÖPEĞİ YAKALAMAK İÇİN YÜZÜNE ŞAP ATMŞ OLUP HAYVANIN GÖZÜNÜ KÖR ETMİŞ, YÜZÜ VE VUCUDUNU YANIK BIRAKMIŞTIR. BU HAYVAN DA HAYVANSEVER AYSE TEYZEMIZIN KORUMASI ALTINDADIR.
   
  AYNI ZAMANDA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİNİN ALMIŞ OLDUĞU AMBULANSI AYAĞI KIRIK BİR KÖPEĞE YARDIM İÇİN ARADIĞIMDA SADECE TRAFİK KAZASI GİBİ DURUMLARDA GELEBİLECEKLERİNİ SÖYLEDİLER. SAMSUN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİNİN HAYVANLAR İÇİN ALDIĞI AMBULANSI ONAR ÖLDÜKLERİNDE Mİ KULLANACAKLAR…
   
  SİZDEN İSTEĞİM TÜM HAYVANSEVER BİR OLUP SAMSUN İLİ İLKADIM BELEDİYESİ ZABITA MEMURLARINI DURDURMAK VE GEREKEN TEDBİRİ ALMAK ACISINDAN BİZE YARDIMCI OLMANIZ…
   
  GEREKLİ BİLGİLERİ VE AYRINTILARI 05547558334 NUMARA AYSE TEMİZE AİT OLUP ONDAN ÖĞRENEBİLİRSİNİZ.
   
   
  LÜTFEN SESİMİZE KULAK VERİP BİZE YARDIMCI OLUN SAMSUNDAKİ KÖPEKLER ZABITALAR YÜZÜNDEN COK ZOR DURUMDA VE SESLERİNİ DUYURAMIYORLAR…

Mesaj gönder
1
Merhaba
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?