Dolar 32,5392
Euro 34,8728
Altın 2.432,00
BİST 9.645,02
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bursa 29°C
Az Bulutlu
Bursa
29°C
Az Bulutlu
Çar 25°C
Per 21°C
Cum 23°C
Cts 20°C

BİNLERCE KİŞİ DEĞİL EN FAZLA 60 KİŞİ ÇALIŞACAK

BİNLERCE KİŞİ DEĞİL EN FAZLA 60 KİŞİ ÇALIŞACAK
22 Ocak 2013 11:13
A+
A-

Türk Standardları Enstitüsü’nün (TSE) Karaköy ve Karacaali Köyleri’ne yapmayı planladığı ve tepki çeken Otomotiv Test Merkezi tam anlamıyla bilmeceye dönüştü. Konunun ayrıntılarına en hakim isimlerden biri olan Otomotiv İhracatçıları Birliği (OİB) Başkanı Orhan Sabuncu’nun yaptığı açıklamalar dikkat ise çekici.

 Sabuncu’nun açıklamalarına göre Yenişehir’e kurulmak istenen ve binlerce dönümlük mera arazisini kullanılamaz hale getirecek olan otomotiv test merkezinde ancak 50-60 kişi çalışabilecek.  Binden fazla kişiye iş imkanı sağlayacağı şeklindeki yalanlarla kamuoyunun desteği kazanılmaya çalışılırken asıl gerçek ise; söz konusu tesisin ancak küçük bir imalathane kadar istihdam sağlayacağı. Binlerce dönüm mera arazisinin ise köylülerin elinden alınacak olması bu tesisin istihdam sağlamak yerine beraberinde işsizlik ve yoksulluğu getireceğini gösteriyor.

Sabuncu’nun açıklamalarından çıkarılabilecek bir başka sonuç ise otomotiv test merkeziyle ilgili yatırım planlarının tam bir bilinmezlik içinde sürdüğü. Sabuncu, yatırımla ilgili olarak “Eğer uygun olmazsa yaptığınız masraf da boşa gider. Kimse gelip size test yaptırmaz” diyerek, otomotiv test merkezinin yapılması durumunda işlevsiz ve atıl vaziyette kalma riskinin olduğunu vurguluyor.

Dünya Gazetesi’nden Ömer Faruk Çiftçi, OİB Başkanı Orhan Sabuncu’nun kendisiyle paylaştığı ayrıntıları şöyle özetledi;

“Otomotiv test merkezi Sanayi Bakanlığı’nın 2023 yılı ihracat strateji belgesinde yer alınca tahminen 2 sene önce OSD (Otomotiv Sanayicileri Derneği) Türkiye’de test pisti nerelerde yapılır diye bir çalışma hazırlamış.

Test merkezi için gerekli kriterler dikkate alındığında ise Antalya’da Türk Hava Kurumu’nun pistinde karar kılınmış. Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) bu işe talip olmuş, finansmanını ayırmış, hatta bu işin başına getirilecek kişi bile tespit edilmiş. Arazinin tahsisi 1.5 yıl evvel torba yasaya konulmuş. Ancak kanunlaşacağı günün sabahı bilinmeyen bir nedenle yasa geri çekilmiş. Sonrasında ise merkezi kurma yetkisi TSE’ye verilmiş. Orhan Bey açık açık söylemiyor ama bu konuda hükümet ile otomotivciler ters düşmüş. Sürece baktığımızda hükümet adeta otomotivcileri devre dışı bırakmış.

Bu tezimizi “Şu anda ne yapıldığını inanın biz bilmiyoruz” diyerek kuvvetlendiren Sabuncu, “Bir sürü şey çıkıyor, biz de okuyoruz basından” diye de ekliyor. Olaya bir bütün olarak bakıldığında en uygun yerin Antalya olduğunu yineleyen Sabuncu, “Alternatif bir alan şu anda bulunmuş değil. Konu tıkandı. Yapılacak testlerin kriterlere uygun olması gerekir. Eğer uygun olmazsa yaptığınız masraf da boşa gider. Kimse gelip size test yaptırmaz” diye uyarmadan da geçemiyor…

600 kişi değil ancak 50-60 kişi çalışacak…

Test merkezi için Yenişehir’in de uygun olabileceğini ama bu konuda bir raporun ortaya konulmadığını dile getiren Sabuncu, son olarak test merkezinde söylendiği gibi 600 kişinin değil, ancak 50-60 kişinin çalışabileceğini vurguluyor.

OTO TEST MERKEZİYLE İLGİLİ BUGÜNE KADARKİ GELİŞMELER

Türk Standardları Enstitüsü (TSE) tarafından Yenişehir’de kurulacağı duyurulan otomotiv test merkeziyle ilgili bu güne kadarki süreçte yenisehir.com‘da çıkan haberlerin özetlerini sunuyoruz:

Oto Test Merkezi projesi endişe yarattı

TSE tarafından Yenişehir’de kurulması öngörülen otomotiv test merkezi, önce çevre köylerinde sonra da tüm Yenişehir’de endişe yarattı. Vatandaş, bunun, nimet değil felaket olduğunu düşünüyor. Yenişehir Ziraat Odası Başkanı Sadi Aktaş, gelişmelerden rahatsızlığını dile getirdi. CHP Bursa Milletvekili ve Milli Savunma Komisyonu Üyesi Turhan Tayan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a mektup göndererek, Bursa’da kurulması planlanan Oto test merkezi’ ile ilgili endişe ve itirazlarını iletti. Bursa çevre örgütleri ile sivil toplum kuruluşları da konunun takipçisi olduklarını belirttiler.

Tesise karşı çıkan köylüler imza topladı

Karaköy’den 60 hane, Karacaali’den 120 hane söz konusu tesisin köylerine ait mera arazisine kurulmasına karşı çıkarken, toplanan imzalar İl Tarım Müdürlüğüne verildi.  Birinci sınıf tarım arazisi diye barınak bile yaptırmıyorlar Karaköy’de hayvancılıkla uğraşan köylüler, ilginç bir çelişkiye işaret etti: “Hayvanlarımızın barınması için yaptığımız kurulukların altına, bölgenin birinci sınıf tarım arazisi olduğu gerekçesiyle beton bile döktürmüyorlar. Ancak, binlerce dönüm araziye beton dökülecek, tarım ve hayvancılıkla uğraşmamız engelleniyor” şeklinde konuştular.

Bir tepki de Yenişehir Ziraat Odası’ndan  

Korunuyla ilgili bilgisine başvurduğumuz Yenişehir Ziraat Odası Başkanı, Sadi Aktaş, yapılmak istenen iş karşısında hayretler içinde kaldığını, akıl almaz olduğunu söyledi ve “ Odamız üyesi 13 bin üreticimiz var. Kendi ölçeklerinde hayvancılık yapıyorlar. Bizim üyelerimizin yüksek ölçekli, yüksek maliyetli mekânlarda hayvan yetiştirme şansları yok. Bizim hayvanlarımız yılın 8,9 ayında dışarıda otlar. Bu tesis nedeniyle yaklaşık 3 bin dönüm meranın işe yaramaz hale sokulmasına aklım ermiyor. Hangi akla hizmettir bilinmez ama ben bu kararın yeniden gözden geçirileceğine inanıyorum.” dedi ve yatırımın başka bir merkeze kaydırılması gerektiğini belirtti.

Sivil toplum kuruluşları köylere çıkarma yaptı

Karara en ciddi tepki, Karacaali köy kahvesinde toplanan üreticiler ile sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinden geldi. Ziraat Mühendisleri Odası Bursa Şube Başkanı Doç. Dr. Ertuğrul Aksoy, yaptığı açıklamada, üreticiye her alanda destek vereceklerini söyledi.

Aynı gün, TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Bursa Şube Başkanı Doç. Dr. Ertuğrul AKSOY, Doğader (Doğayı ve Çevreyi Koruma Derneği) Yönetim Kurulu Başkanı Murat Demir, Yenişehir Ziraat Odası Başkanı Sadi Aktaş, Karacaali Köyü Muhtarı Cafer Tuğral, Karaköy Muhtarı İsmail Yiğit ve üreticiler alanda incelemeler yaptı. Bursa Mera Komisyonu’nun kararını, üreticilerle birlikteyken öğrenen Aksoy, kamu kuruluşlarının temsilcilerinin oylarıyla alınan bu kararı değerlendirirken “Ne olmuş da bu bölge mera özelliğini kaybetmiş. Üç ay öncesine kadar meraydı da bugün ne değişti? Buna şiddetle karışı çıkacağız ama önce gerekçelerini öğreneceğiz” diyerek tepkisini dile getirdi.

“Kaymakamlıktan cevap yok”

Karaköy ve Karacaali Köyü sakinlerinin de katılımıyla Karacaali Köyü Kahvehanesi’nde “Meralarımız Sahipsiz Değil” başlıklı bir toplantı düzenledi. Bilgilendirme toplantısında Çevre Mühendisi Cihat Özkal, Toplumcu Mühendisler ve Mimarlar Meclisi Şehir Plancısı Derya Yücedağ ve Avukat Atakan Arar köylülere süreçle ilgili neler yapılması gerektiğini anlattı ve köylülerin sorularını yanıtladı. Cihat Özkal “120 haneden imza toplanmış, Kaymakamlığa ve Valiliğe de verilmiş ancak öğrendiğim kadarıyla Kaymakamlıktan gelen bir yanıt yok. Bu imzaların toplanmış olması bir başarıdır. Bu ülkede halka rağmen hiç bir şey yapılamaz. Muhtarlarımızın burada olması ve bu mücadeleye destek vermeleri de çok önemli. Haklı olduğunuzu bilin ve hakkınızı koruyun” şeklinde konuştu.

Anayasa Mahkemesi mera satışlarını iptal etti

Belki de süreci en fazla etkileyecek haber Anayasa Mahkemesi’nden geldi. Ulusal basında çıkan haberlere göre Anayasa Mahkemesi, meraların 29 yıla kadar satışına olanak sağlayan düzenlemeyi iptal etti. Yeni durum ile birlikte, Yenişehir’de yapılması planlanan ototest merkeziyle ilgili yasal sürecin ne olacağı merak konusu oldu.

YORUMLAR

  1. Xxottomanxx dedi ki:

    Sayın sabuncu bu test merkezi sizinde yöneticilik yaptığınız orhan holdinge ait yenişehirdeki arazilere kurulsa yine aynı söylemlerde bulunurmuydunuz çok merak ediyoruz.

  2. korkov dedi ki:

    iki hane koyun güdecek diye koca şehrin geleceğiyle oynamak olmaz. yıllarca tekere çomak sokup durdurdunuz artık rahat bırakında birşeyler değişmeye başlasın…

Mesaj gönder
1
Merhaba
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?