Dolar 32,5531
Euro 34,8930
Altın 2.429,50
BİST 9.645,02
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bursa 25°C
Az Bulutlu
Bursa
25°C
Az Bulutlu
Per 21°C
Cum 23°C
Cts 19°C
Paz 21°C

“BİLGİLENDİRME” YAZISI TAM BİR TALİHSİZLİK

“BİLGİLENDİRME” YAZISI TAM BİR TALİHSİZLİK
29 Ocak 2012 22:41
A+
A-

Yenisehir.com geçtiğimiz hafta “Belediye işin kolayını buldu” başlıklı bir haber yayınladı. “Toplum Destekli Polislik Projesi kapsamında Yenişehir Polisi belediyenin yapması gereken işleri yapmaya devam ediyor” şeklinde başlayan haberimiz Yenişehir Toplum Destekli Polislik Büro Amirliği (TDP) ve Yenişehir Kaymakamlığı’nı rahatsız etmiş olacak ki Kaymakam Samet Ercoşkun imzasıyla Yenişehir’deki yerel gazetelere bir bilgilendirme yazısı gönderilmiş.

Gönderilmiş diyoruz çünkü söz konusu bilgilendirme yazısını Ayrıntı Gazetesi’nden okuduk. Haberin yayınlandığı sitemizden “Bazı basın yayın kuruluşu” diye söz edilen yazının asıl muhatabı olmamıza rağmen bize herhangibir bildirimde bulunulmadı. Kaymakamlıktan gönderilen yazıda “Bazı basın yayın kuruluşlarınca kapsamlı değerlendirilmediğinden TDP görevleri hakkında basınımızın bilgilendirilmesi gereği duyulmuştur” denilirken TDP’nin görev ve amaçları da kısaca özetlenmiş.

TDP ve Kaymakamlığı rahatsız eden haberimizde “Yenigün Mahallesi’nde yıkılmak üzere olan ve yıllardır tehlike saçan duvarla ilgili Mahalle Polisleri Türker Yolcu ve Mustafa Şener Yenişehir Belediyesi’ne başvurdu” deniyor ve Yenigün Mahalle Muhtarı Mehmet Özkemer’in de duvarın varlığından böylece haberi olduğu duvarın  Yenişehir Belediyesi ekiplerince ve polisin gözetiminde yıkıldığı yazıyordu. Haberimizde yıllardır tehlike saçtığı ifade edilen bir duvarın polisin girişimleriyle yıktırılmasının Yenişehir Belediyesi ve Yenigün Mahallesi Muhtarı’nın sorumsuzluğunu açığa çıkardığına dikkat çekiliyordu.

Hiçbir haberimizde polis tarafından ortaya konan çabaları hafife almamış ya da yapılanların TDP’nin görev alanına girmediği şeklinde bir ifade kullanmamış olmamıza dahası polisin çabalarını olumlu bulduğumuzu özellikle vurgulamamıza rağmen altında Kaymakam Ercoşkun’un imzası bulunan bu yazıya böyle bir anlam yüklendiğini gördük.
Gelen yazıda yıkılmak üzere olan bir bahçe duvarının,  park edilmiş araçlara zarar vereceği veya çocukların ölümüne yol açabileceği olasılığına karşılık  TDP’nin adli bir vakanın oluşmasını önceden engellemeye çalıştığı savunulmuş.

Aynı şekilde TDP’nin ilçedeki yanmayan sokak lambalarını tespit ederek onarılmasını sağladığını konu alan geçmiş tarihli haberimizle ilgili olarak da TDP kendisini savunma ihtiyacı hissetmiş. TEDAŞ’ın sorumluluğunda olmasına rağmen lambaların polis tarafından tespit edilmiş olmasını karanlıkta suç işlenme olasılığının artacağı, hırsızlık için uygun ortam oluşacağı ve alkol alan şahısların karanlık yerleri tercih edeceği şeklinde bir açıklama yapılmış. Tüm bunlara hiçbir itirazımız yok elbette, TDH’nin görev tanımını zaten biliyoruz, bu gibi girişimlerde bulunurken hangi yararların gözetildiğini de anlayabilecek kapasitedeyiz. Aslında alkol alan şahısların karanlık yerleri tercih etmesi cümlesi bile başlı başına ayrı bir tartışma veya haber konusu olabilirdi çünkü yazının hazırlanmasında emeği geçenlerin alkol alan vatandaşlarla ilgili ciddi bir algı ve tanımlama sorunu olduğu ortada.

Yanmayan bir sokak lambasını veya yıkılmak üzere olan bir duvarı ilgili kurumlara bildirmek aynı zamanda bir vatandaşlık görevi olduğuna göre polisin de kent yaşamını olumsuz etkileyen sıkıntıların çözümüne katkı koyma çabalarının son derece doğal olduğunu kabul etmeliyiz.
Ancak, Belediyenin, Yenişehir’in bir sokağında yıllardır tehlike saçan bir duvar olduğundan, TEDAŞ’ın bir caddede haftalardır yanmayan sokak lambalarının varlığından polisin veya vatandaşların uyarmasını beklemeksizin haberdar olmasını istemek en tabii hakkımız. Aksi takdirde durumun çarpıklığını ortaya koymamız kimseyi rahatsız etmemeli. 1998 yılından bu yana “Yenişehir’e farklı bakıyoruz” sloganıyla yayın yapan Yenisehir.com’u TDP’nin görevlerini kapsamlı değerlendirmemekle itham etmek ise büyük bir yanılgı.

Bozuk bir dil yapısıyla, gelişi güzel ve her şeyden önce hedef aldığı haberimizin bile doğru düzgün okunmadan hazırlandığı anlaşılan “Bilgilendirme yazısı”  bu yazıyı hazırlayan TDP ve yazının altında imzası olan Kaymakam Samet Ercoşkun açısından tam bir talihsizlik.
Kaymakamlığın basını bilgilendirme görevini daha makul yöntemlerle gerçekleştirmesi gerektiği ise açık. Tebliğ edercesine yapılan bilgilendirmeler basın özgürlüğüne karşı bir baskı unsuru gibi algılanabilir.  Biz, elinde Türk bayrağıyla bir fotoğrafını yayınladığımız eski kaymakamlarımızdan birinin bundan rahatsız olduğu ve fotoğrafın sitemizden kaldırılmasını istediği günleri de acı bir tebessümle hatırlıyoruz.  Samet Ercoşkun’un bu ilçeye kattıkları ve katmaya çalıştıklarıyla çok farklı bir çizgide olduğunun da farkındayız.

Sonuç olarak, Yenisehir.com TDP’nin içinde bulunduğu her faaliyeti haberleştirmeye devam edecek. Belediyenin, muhtarlıkların veya ilgili kurumların doğrudan müdahale alanına giren konularda TDP’nin girişimde bulunmasını  söz konusu kurumların eksikliği ve yetersizliği olarak sunmayı sürdürecek. Ta ki bu kurumlar sorumluluklarının bilincine varana ve TDP’nin yanmayan lambaları, yıkılmak üzere olan duvarları ve kapağı açık kanalizasyonları tespit etmek zorunda bırakılmadığı güne dek.
Bizler de TDP’nin haberimizi “Doğru ve kapsamlı değerlendirilmediğini” düşünüyor, TDP’nin yazısının altında imzası bulunan Kaymakam Samet Ercoşkun’un da bu hataya ortak edildiğine inanıyoruz.

Yenisehir.com / Ters Köşe

ETİKETLER:
YORUMLAR

  1. ibrahim dedi ki:

    Bırakın polis böyle çalışmaya ve ilgili kurum ve kuruluşların, muhtarlıkların, özellikle belediyenin açıklarını meydana çıkarmaya devam etsin..Etsinki, halk kimin ne olduğunu, padişahlığın artık yerel kurumlara kadar indiğini ve artık bunlara dur demenin zamanının geldiğini görsün..Padişah olmakla, tur atlamak veya sınıf atlamakla, orada burada gezip hava atmakla hiçbir yere varılamayacağını anlasınlar ve insan gibi görevlerini adam gibi yapacaklara devretsinler…

Mesaj gönder
1
Merhaba
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?