Dolar 32,3565
Euro 34,4292
Altın 2.435,74
BİST 9.814,19
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bursa 22°C
Az Bulutlu
Bursa
22°C
Az Bulutlu
Paz 26°C
Pts 28°C
Sal 24°C
Çar 23°C

Başkan Büyükkardeşler ile YTSO üzerine

Başkan Büyükkardeşler ile YTSO üzerine
18 Kasım 2010 13:52
A+
A-

Yenişehir Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Halil Büyükkardeşler ile başkan olmasının ardından geçen süreyi değerlendirdik. Yapılan sohbette Büyükkardeşler yapılanları ve yapılamayanları anlattı.

Yenişehir Ticaret ve Sanayi Odası’nın genel kurulu yapılacaktı. 12 yıldır görev yapan Başkan Memiş Oral ve ekibinin çalışmalarının yeterli olmadığını düşünüyorlardı ve bir araya geldiler.

“Şikayet etmek yetmez, görev isteyelim” dediler ve önce ekip oldular sonra da görev istediler.
Genelde Ticaret Odaları eliyle nelerin yapıldığına dair gözlemleri, Yenişehir Ticaret Odası ile ilgili de yapılacaklar listeleri vardı.
Onlara göre Ticaret Odası önemliydi ve çok acilen yeni bir bakış açısı ile yönetilmeliydi. Ticaret Odası çalışmalarına bir ivme kazandırılmalı, ilçenin ticari yaşamıyla bağlantılı olarak, Yenişehir’in temsilcisi olunmalıydı.
İlk ortaya çıkışlarından itibaren siyasi bir oluşum olarak değerlendirenler oldu.
Onlar her defasında bu iddiayı reddettiler ve hedeflerinin Yenişehir’e hizmet olduğunu söylediler.

TİCARET ODASI’NIN AKTİF ÇALIŞMADIĞINI SÖYLÜYORLARI

Genel kurul öncesinde yaptıkları basın açıklamalarında, mevcut yönetime yaptıkları için teşekkür ediyorlardı ama “ daha iyilerin seçilmesi gerektiğini düşünüyoruz” demekten de geri durmuyorlardı.
Eleştiri üslubunu çok tercih etmeseler de Ticaret Odası’nın aktif çalışmadığını, sıkıntıların olduğunu açıkça söylüyorlardı.
Onlara göre, Ticaret Odası’nın çeşitli kurum ve kuruluşlarla da ilişkileri iyi değildi ve kendi yönetimlerinde bu duruma özel bir ilgi göstereceklerdi.
Burada sözü edilen kötü ilişki ise Ticaret Odası ile yerel yönetim ilişkisiydi. Belediye Başkanı Bülent Cingil ile Ticaret Odası Başkanı Memiş Oral arasında yaşanan tartışma bir ara bu boyutları aşmış ve uzun süre Yenişehir gündemini meşgul etmişti.

SEÇİLDİKLERİNDE PROJELERİ VARDI

Ticaret Odası seçimlerinde görev isteyen ekip, kendilerinin seçilmesi halinde sadece Ticaret Odası’nın değil Yenişehir’in kazançlı çıkacağını da ifade etti.
Ticaret Odası eliyle sürdürülecek çalışmalardan, yapılacak etkinliklerden Yenişehir’in tamamının yararlanacağını düşünmek de hazırlanan yapılacaklar listesinde nelerin olduğu ile ilgili merak uyandırdı.
Sizinle birlikte Yenişehir Ticaret Odası’nda ne değişecek? Sorusuna projelerinin olduğunu söylüyorlar ve hemen ilave ediyorlardı: “Bu projeler Yenişehir’in değişimine ve gelişmesine yardımcı olacak.”
Şubat 2009 günü yapılan genel kurulda Ticaret Odası üyeleri yeni ekibe inandı ve görev verdi.

SEÇİMDEN SONRA YAŞANAN SEDAT KARA  SÜRPRİZİ

Ancak ilginç bir durum yaşandı. Yeni ekibin başını çeken ve Ticaret Odası’nın Başkanı olacağı planlanan Sedat Kara, kendi grubundan seçilememiş ve Ticaret Odası’nın yeni yönetimi içinde yer alamamıştı.
Bir süre devam eden, Kim Başkan Olacak? Soru ve tartışmaları içinde ilk istifa Muhsin Mardin’den geldi. Muhsin Mardin, genel kurul öncesi içinde yer aldığı ekibin, sonraki yüzünü sevmemişti. Sonuçta, adı başkan olarak geçmeyen bir isim; Halil Büyükkardeşler, Yenişehir Ticaret Odası’nın Başkanı oldu.
Aradan geçen yaklaşık iki yıllık sürede, Yenişehir Ticaret Odası’nda neler olduğunu, yapılan ve yapılamayanları Başkan Halil Büyükkardeşler değerlendirdi.

Sizinle Birlikte Yenişehir Ticaret Odası’nda Ne Değişti?
Özet Olarak Neler Yapıldı Son İki Yılda?

Tarımsal OSB Rafa Kalktı

Bütün hazırlıklarımızı yaptık. Oluşturduğumuz heyetle Ankara’ya Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’na gittik. Dönemin Bakanı konuya çok sıcak yaklaştı. Projenin Yenişehir için önemini biliyorduk ve ayrıntılarıyla anlatma fırsatı bulmuştuk. Başvuru dilekçemizi verdik. Yenişehir’e de bu moralle döndük. Bize göre her şey normaldi. Sonraki aşamada ise karşımıza başka bir sorun çıktı. Yeni kurulacak Tarımsal OSB için mevcut ilde kurulu OSB’lerin e doluluk oranı şartı vardı ve bu oran Bursa’da kurulu OSB’lerde bu bulmuyordu. Sonuç olarak bu projemiz rafa kalktı. Bizler takip ediyoruz. Projenin önemine inandık. Yenişehir için çok önemli ama sanıyorum zamana ihtiyacımız var.

Üyelerimiz için…

Aidat borcu olan üyelerimiz için kolay ödenebilir bir yapılandırma gerçekleştirdik. Kredi kartı ödeme kolaylığı sağladık. İlçemizde faaliyet gösteren 5 banka şubesiyle üyelerimiz için uygun kredi sözleşmesi yaptık.

 

KOSGEB’i tanıttık, yararlandık

KOSGEB’i tanıma, çalışma alanlarını ve üyelerimize vereceği katkıları anlamak ve anlatmak için tanıtım toplantıları yaptık. Konuyla ilgili, işletmelerimizi bilgilendirdik. Aynı kapsamda genç girişimciler grubuna katıldık ve kendisini geliştirmek isteyen üyelerimiz için yararlı oldu. Yine benzer bir çalışma; Kadın Girişiciler Grubunun genel kurulu Yenişehir’de yapıldı ve biz onlara ev sahipliği yaptık. Bütün bu çalışmalardan hem bizler hem de üyelerimiz yararlandı.

Yurtdışı gezimizden yararlandık

43 kişilik bir grupla 5 ülkeye yaptığımız geziden de hemen herkes olumlu olarak etkilendi. İlk düşündüğümüz andan itibaren her aşamasında bir şeyler öğrenildi. Çeşitli işkolunda çalışan katılımcılar kendi işleriyle ilgili örnekleri görme fırsatı buldu. Bazıları kendi yaptıklarının çok ilerisinde buldu örnekleri, bazıları ise kendi yaptıklarının daha ileri bir boyutta olduğunu fark etti ve kendilerine olan güvenlerini tazelediler. Benzer geziler önümüzdeki dönemlerde de yapılacak. Bizler belki de bu gezinin verdiği ilhamında etkisiyle tarım, hayvancılık ve et ürünleri alanında Yenişehir’de önemli bir tesis düşünüyoruz.

Odamız gücü ölçüsünde yardımlarımız sürüyor

4Yine bu süre içinde ramazan ayında 1350 kişiye yardım paketi ulaştırdık. Okulların açılmasıyla birlikte yine 1350 öğrenci için ortalama değerleri 40Tl olan giysi yardımı yapıldı. Öğrencilerin kırtasiye giderlerine katkıda bulunuldu.
4Süleymanpaşa İlköğretim Okulu’nun çevre duvarları bizim tarafımızdan yapıldı. Okul için büyük bir ihtiyaçtı ve gerek okulun gerekse okul çevresinin daha korunaklı olmasını sağladı.
4Selimiye Köyü7nde bulunan İstiklal Savaşı Gazisi Muharrem Binbaşı’nın kabrinin yenilenmesi de yine Odamızın katkılarıyla yapıldı ve sonuçları itibariyle bizleri çok mutlu etti.

Oda kaydı E-Belge olarak alınabiliyor

Üyelerimizin Odamıza gelmeden Faaliyet Belgesi almasının yolunu açtık. Türkiye’de sadece bizim odamız üyeleri ülkenin herhangi bir yerinden kendilerine verilen şifre ile sitemize girebiliyor ve ihtiyacı olan belgeye ulaşabiliyor. E belge olarak verilebilen Oda kayıt belgesinin daha önceki alınabilmesi için bizzat odaya gelinmesi gerekiyordu. Yine benzer bir hizmet de üyelerimiz ile kısa mesaj yoluyla haberleşebilmemiz.

Üye sayımız arttı

Üye sayımızda ciddi bir artış oldu. 660 civarında olan üye sayımız 720 oldu. Birinci sınıf deftere tabi bütün işyeri sahiplerini TSO çatısı altında toplamayı hedefledik. Zaten bu zorunlu.

Yatırımcıya yardımcı oluyoruz

Yenişehir’de yatırım yapmak isteyen firmalara yardımcı olmaya çalışıyoruz. Tadım Kuruyemişleri bunlardan birisi. Yenişehir’de yatırım yapması konusunda, gerek yer bulmaları gerekse ikna edilmeleri konusunda destek verdik. Kendileri Ayaz Köyü’nden 55 dönüm arazi aldılar ve önümüzdeki sezonda yani 2011 sezonunda faaliyete geçecekler.

170 bin avroluk hibe proje yolda

Avrupa Birliği proje desteklemeleri kapsamında, tamamı hibe olmak üzere170 Bin Avroluk bir proje için başvuru yapıldı. Proje içinde bizimle birlikte Bursa Büyükşehir Belediyesi, Yenişehir Belediyesi, Yenişehir Ticaret Borsası ve Yenişehir Ziraat odası da var. Projenin sonuçlanması halinde bu para ile Yenişehir’de projenin sekretaryası kurulacak ve tarım teknikleri hakkında seminerler yapılacak. Seminerleri takip eden ve başarılı olan 7 üretici Belçika’da yapılacak çalışmalara katılacak ve tarım tekniklerini araştıracak. Bu da Yenişehir tarımı için son derece önemli ve yararlı bir çalışma ve kazanım olacak.

Sosyal tesis projemiz var

Yenişehir Ticaret Odası olarak sosyal bir tesis yapma ve çalıştırma düşüncemiz öteden beri var. Konuyla ilgili Yenişehir Belediyesi ile görüşmelerimiz sürüyor. Bir ay içinde konunun çözüm aşamasına gelebileceğini düşünüyorum. Bunun gerçekleşmesi halinde de sadece TSO üyelerine değil aynı zamanda tüm Yenişehir için bir kazanım olacak ve herkese hizmet verecektir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Mesaj gönder
1
Merhaba
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?