Yenisehir.com -

Bozbey: Talihsiz açıklamalar bizi üzdü

Bozbey: Talihsiz açıklamalar bizi üzdü
  • 01.03.2019

Aktaş, Bozbey’i, kültürevlerine ve caddelere, Uğur Mumcu, Nâzım Hikmet, Türkan Saylan ve Bahriye Üçok gibi aydınların isimlerini vermekle eleştirdi.


Nilüfer Belediye Başkanı ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Bozbey’i, kültürevlerine ve caddelere, Uğur Mumcu, Nâzım Hikmet, Türkan Saylan ve Bahriye Üçok gibi aydınların isimlerini vermekle eleştiren Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’a cevap CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’ndan geldi. Kılıçdaroğlu, “Tek hedefimiz var bu ülkeye gerçek anlamda demokrasiyi getirmek” derken Mustafa Bozbey de Aktaş’ın sözlerini “Talihsiz bir açıklama” olarak değerlendirdi.  

Adalet ve Kalkınma Partili Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ın, İnegöl’de halka yönelik yaptığı skandal konuşma sadece Bursa’da değil, tüm yurtta büyük tepki çekti. Nilüfer Belediye Başkanı ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Bozbey’i, kültürevleri ve caddeler gibi mekanlara, Uğur Mumcu, Nâzım Hikmet, Türkan Saylan ve Bahriye Üçok gibi bu ülkenin yetiştirdiği birbirinden değerli aydınların isimlerini vermekle suçlayarak “Bunun yerine padişahların din alimlerinin isimleri verilmeliydi’ diyen Aktaş’a tepki yağdı.

Bursa’da temaslarda bulunan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da bu sözlere ilişkin yaptığı değerlendirmede kışkırtmalara yanıt verilmemesi gerektiğinin altını çizdi. Kılıçdaroğlu, “Kaybedeceklerini gördükleri için tarihe, insanlara, bize saldırıyorlar. Uğur Mumcu’ya, Bahriye Üçok’a saldırıyorlar. CHP’lileri nasıl kışkırtır, nasıl sokağa çekeriz, diye. Bunların hiçbirini görmeyin ve duymayın. Tek hedefimiz var bu ülkeye gerçek anlamda demokrasiyi getirmek” diye konuştu. 

Nilüfer Belediye Başkanı ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Bozbey de yapılan açıklamaları ‘talihsiz’ olarak yorumladı.

Mustafa Bozbey şöyle konuştu:

“Arkadaşımızın açıklaması hepimizi üzdü. Hepsi Bursa’nın, Türkiye’nin değeridir. Bizim için, Osmanlı’nın başkentinde, burada, Osmanlı da değerlidir, Cumhuriyet dönemindeki insanlar da değerlidir. Nasıl ki Osman Bey, Orhan Bey bizim için değerliyse Atatürk de bizim için değerlidir. Yazarlarımız da çizerlerimiz de bizim için değerlidir. Bu ülkenin her bir insanı, yazarından şairine, bizim için her birey değerlidir. Bizim için değerli olan bu insanlara, bu sözlerin sarfedilmesini biz doğru bulmuyoruz. Üstelik bir yerel seçim sürecindeyiz. Tabii ki çiçekleri koparmayalım ama koparmaya çalışanlara karşı Şilili şair çok güzel bir ifade kullanmış. Hatırlatmak isterim. Diyor ki Pablo Neruda, ‘Bütün çiçekleri koparabilirsiniz ama asla baharın gelişini engelleyemezsiniz.”

Yenisehir.com
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ