Dolar 19,4946
Euro 21,5027
Altın 1.277,54
BİST 4.413,12
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bursa 25°C
Az Bulutlu
Bursa
25°C
Az Bulutlu
Cum 21°C
Cts 22°C
Paz 24°C
Pts 26°C

ENGELLİLER KONUKLARINI BEKLİYOR

ENGELLİLER KONUKLARINI BEKLİYOR
Şubat 13, 2012 1:46 am
A+
A-

Yenişehir Zihinsel ve Bedensel Engelliler Derneği tarafından hazırlanan “Engellilerle uçmak” projesi Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı adı altında onaylandı. Projenin tanıtım toplantısına Kaymakam Samet Erçoşkun’un yanı sıra Belediye Başkan vekili Abdullah Bayraktar İlçe Emniyet Müdürü Şeref Kozan, İlçe milli Eğitim Şube Müdürü Mustafa Baltacı, THK Başkanı Ziya Mancular, Halk Eğitim Müdürü İsmail Güzel ile basın mensupları katıldı. Törende konuşan Dernek Başkanı Harun sak, projenin üç ortağının olduğunu söyledi ve “Malta, Moldova ve Tunus’tan gelecek üçü engelli olmak üzere yedi kişi, Yenişehir’de konaklayacak ve Yenişehir’de havacılıkla ilgili faaliyetlerde bulunacak.” Dedi.
Proje kapsamında, 15-21 Mart tarihleri arasında Üç ülkeden toplam 21 misafir Yenişehir’e gelecek ve Türk Hava Kurumu Yenişehir Şubesi ile Yenişehir Emniyet Müdürlüğü, yerel ortakçı olarak katkı verecek.
“Engellilerle Uçmak ” adlı projenin ayrıntılarıyla ilgili yapılan açıklama şöyle:
Projenin amacı:
Zihinsel ve Bedensel Engelliler Derneği kamu yararına olan bir STK’ dur. Derneğimiz, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan tüm engellilerin eğitim, sağlık ihtiyaçlarına katkıda bulunarak toplumla entegrasyonlarını sağlamak amacıyla kurulmuştur. Bünyesinde toplanan engelli vatandaşlar için din, dil, ırk, bölge ve cinsiyet ayırımı yapmaksızın gerekli tüm çalışmaları yapar.
Engellilerin hak ve taleplerinin savunucusu, aynı zamanda takipçisi olmak, kimsesiz ve yardıma muhtaç engellilerin rehabilitasyonlarını sağlamak, ortopedik engelliler için gereken araç gereçleri temin etmek, maddi ve manevi yardımda bulunarak onlara ve ailelerine destek olmak derneğimizin öncelikleri arasındadır.
Engellileri temsil eden sivil toplum kuruluşları ile ortak sosyal faaliyet ve işbirliği yaparak insani ve barışçıl faaliyetlerde bulunmaktadır. Derneğimiz, her toplum bireyi gibi ortopedik engellilerin de her alanda yer almalarına destek vererek insanlığa örnek olabilecek düzeyde bir kişiliğe sahip olmalarını sağlamak için çalışmalarını sürdürmektedir.
Bütün bunların yanında derneğimizin diğer amaçları;
Gençlik Programı kapsamında uluslararası projeler düzenleyerek başta engelli gençlerimizin ardından da aileleri ve engellilerle içiçe olan halkın farklı kültürlerdeki engelli insanlarla tanışmasını sağlayarak hem Avrupa Vatandaşlığı duygusunu pekiştirmek hem de engellilerin topluma kazandırılmasını sağlamaktır.
Derneğimizdeki engelli üyelerimizin çağdaş yaşamda girişimci ve dinamik kimliklerini ön plana çıkarmak ve bu doğrultuda bilimsel, teknolojik gelişmeyi ve değişime açık, özgür düşünen, insan hak ve özgürlüklerine saygılı, araştıran, üreten ve aktif bireyler olmasında destek olmaktır.
Projenin içeriği:
Engelli olarak tanımlanan bireyleri, toplumun ayrı bir kesimi olarak niteleme yerine bütünleşmiş bir parçası olarak algılayabilmek, fiziksel çevreye ulaşılabilirliğini sağlamak ve engelsiz yaşam alanları oluşturmak ana temamız olarak projede yer almaktadır.
Engelli bireylerin, kendi kendilerine yetebilmelerinin sağlanması, fırsat eşitliğinin gerçekleştirilmesi ve topluma, aktif ve üretken bireyler olarak katılımlarının sağlanması kendilerinin ve ülkemizin geleceği açısından büyük önem taşımaktadır.
Bu bağlamda;
Türk Hava Kurumu ile yaptığımız ortaklık neticesinde ilçemizdeki hava alanının engelliler için kullanımı uzmanlar tarafından değerlendirilecek ve proje sayesinde bazı düzenlemeler yapılacaktır. Uzmanlar eşliğinde yapılacak olan uçuşlarda engellilerin ilgi ve ihtiyaçlarının doğrultusunda düşünceleri not edilecek ve bu konuda bir takım iyileştirmelerin yapılması sağlanacaktır.
Ayrıca Türk Hava Kurumu Yenişehir Şubesi tarafından verilen sunumlar, maket uçak ve, uçurtma yapımının öğretilmesi sayesinde engellilerin el becerileri gelişmesi hedeflenmektedir.
El becerilerinin gelişmesi sayesinde engellilerin kendilerine olan güvenleri artarak, yeni istihdam olanakları elde etmeleri beklenmektedir.
Kültürel arası boyut
Proje ortakları Avrupa birliğinin farklı ülkelerinden engelli gençleri bir araya getireceği için proje süresinde özellikle akşamları olmak üzere farklı kültürlerin tanıtılmasına vakit ayrılacaktır. Katılımcıların diğer kültürler hakkında pozitif farkındalıkları, atölye çalışmalarında ve seminerlerde birlikte yer almaları sonucu yabancı kültürleri öğrenme ve analiz etme fırsatına sahip olacaklardır.
Projemizin engelli gençlerin diğer kültürlere olumlu bakış açısı geliştirmelerini sağlayıp farklı geçmişlerden ve kültürlerden gelen gençler arasındaki diyaloğunun gelişmesine katkı sağlaması hedeflenmektedir.
Ayrıca projemiz gençler arasında dayanışma, hoşgörü ve farklılıkların anlayışla karşılanmasını desteklemektedir.
Bölgedeki engelli gençlerin yanında diğer gençlerinde yeni beceriler kazanmalarına fiziksel ve zihinsel olarak kendilerini geliştirmelerine ve dostluğun önemini kavramalarına yönelik seminerlere katılmalarına fırsatlar sunulacaktır.
Projemiz de farklı ülkelerden bir araya gelen engelli gençlerin farklı kültürleri taşımakla birlikte, ortak değerleri tanımlama imkânı vermesi de sağlanacaktır.
Projemiz ayrıca; engelliler için önyargıların, sosyal dışlanmaya neden olan tavırların önlenmesi ve bunlarla mücadele duygularının geliştirilmesine de yardımcı olması beklenen sonuçlar arasındadır.
Bunların yanında projemiz, engelli gençlerin yeni deneyim, tutum ve davranışlarla karşılaşıldığında kendilerine güven duygusunu geliştirmelerini sağlayacağı beklenmektedir.
Gençlerin sosyal ve kişisel gelişimlerine katkı sağlayacak beceri, yetenek ve bilgileri edinmelerini ya da var olan yetenek ve bilgilerini geliştirmelerini imkân sunacağı beklenmektedir.
Böylece, AB GENÇLİK PROGRAMI amaçlarından birine ulaşılması hedeflenecektir.
AVRUPA BOYUTU
Projemiz engelli bireylerin içinde yaşadıkları toplumla işlevsel bir bütünlük içinde yaşamalarını güçlendirmeyi hedeflemektedir.
İnsan hakları ve temel özgürlüğün herkes için aynı anlam taşıdığını, herkesin bu haklara sahip olduğunu pekiştirme fırsatı sunduğu için bir buluşma platformudur.
Bu projenin bir amacı da; gençlere Avrupa Birliği vatandaşlığını hissedecekleri bir ortam hazırlamaktır. Özellikle küçük bir ilçede yaşayan engelli gençlerimiz için ilk defa içinde bulunacakları uluslararası bir ortamda, gençlerimiz Avrupa Birliği’nin farklı ülkelerini tanıma, dahası onlarla ortak değerler taşıdıklarını fark etme fırsatı yakalayacaklardır.
Projede yer alan faaliyetler ile hem engelli gençlerin Avrupa vatandaşlığı duygusu güçlendirilecek hem de mevcut ve gelecekteki Avrupa’nın bir parçası olarak oynayacakları rolü anlamalarına yardımcı olunacaktır.
Bunun yanında, Projenin çarpan etkisi oldukça yüksektir. Projenin hedef öncelikleri ve faaliyetler kapsamında engelli gençlerimiz ilçemizde bulunan hava yollarından ilk defa yararlanarak temel haklardan olan özgürlüğü gökyüzünde yabancı engelli gençlerle birlikte yakalayacaklardır.

Yenisehir.com
YORUMLAR

  1. Misafir dedi ki:

    Tebrikler..

    Yenişehir’li engellilerin uzaktan seyredeceği güzel bir proje. Yenişehir’li engelli kardeşlerimize de yararı dokunacak projeler yapılması dileğiyle.