Dolar 19,4946
Euro 21,5027
Altın 1.277,54
BİST 4.413,12
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bursa 21°C
Hafif Yağmurlu
Bursa
21°C
Hafif Yağmurlu
Paz 23°C
Pts 26°C
Sal 26°C
Çar 25°C

ADD’DEN KESİNTİLİ EĞİTİME TEPKİ

ADD’DEN KESİNTİLİ EĞİTİME TEPKİ
Mart 7, 2012 1:28 am | Son Güncellenme: Mart 7, 2012 1:31 am
A+
A-

Atatürkçü Düşünce Derneği Yenişehir Şubesi, “12 Yıllık Kesintili Zorunlu Eğitim Yasa Tasarısı” hakkında basın açıklaması yaptı ve Derneğin TBMM Eğitim Alt Komisyonuna verdiği kısa görüşü kamuoyu ile paylaştı.
Üç ana başlık altında ve maddeler halinde verilen sıralanan görüşlerin başındı “Bir ulusun geleceğini eğitim belirler. Eğitim, her türlü kalıplaşmış düşünceden uzak, özgür aklı geliştirecek, bilimin esas olduğu bir nitelik taşımalıdır.” Denildi.
Ulusal eğitim politikaları, bir yandan yurttaşın, içinde yaşayacağı toplumun gereksinimleri, diğer yandan ulusal ve evrensel değerler dikkate alınarak belirlenmelidir: Eğitim; çağdaş-laik-ulusal-bilimsel-karma ve kamusal olmalıdır.

Bu anlamda kesintisiz temel eğitim; çocuklara bir üst öğrenime kadar geçen sürede, aynı tip eğitim programının uygulanması ile; aynı yaştaki çocukların ortak temel eğitim almalarını, farklı okul ve programlara yönlenmemelerini, farklılaşmamalarını sağlar. Ulus için ortak değerler bu süreçte kazanılır.
Örnek gösterilen ABD – İngiltere – Fransa gibi ülkelerdeki temel eğitimde de bu ilke göz ardı edilmemiştir.
8 yıllık kesintisiz zorunlu eğitim sistemi başarılı olmuştur.
Amaç, eğitime katılımın arttırılması, eğitimli insan gücünün arttırılması ise; evet başarılı olmuştur.
1. 5. sınıftan sonra okul ile bağlantısı kopabilecek 3,5 milyon çocuk kesintisiz eğitim sayesinde eğitimine devam etmek imkanı bulmuştur.
2. 6- 13 yaş gurubunda okullaşma oranı %99 olmuştur.
3. Okul öncesi eğitimde (halkın ve Sivil Toplum Kuruluşlarının desteği ile) okullaşma oranı ’den 0’lara çıkmıştır.
4. Engelli çocukların topluma, yaşama katılmaları bu yolla ivme kazanmıştır.
5. Küçük yaşta çocukların temel eğitim dışı kalmaları, ucuz emek tüccarlarının eline düşmeleri önlenmiştir.
6. Küçük yaştaki kız çocuklarının eğitim dışı bırakılarak toplumdan, iş hayatından soyutlanması (çocuk gelinler) önlenmiştir. Kız çocuklarının, 8 yıllık kesintisiz eğitimin başladığı 1997-1998 döneminde okullaşma oranı, ilköğrenimde y, ortaöğretimde 2 iken, bugün ilköğrenimde %98, ortaöğrenimde d’tür.
7. Kesintisiz eğitim; kız çocuklarının okullaşmasını arttırdığından, kadının toplumda eğitimli genç, anne, iş kadını ve siyasette üretken olarak yer almasının önü açılmıştır.
Bugün 15 yaş üstü 20 milyon kadının evde üretim dışında olduğu göz önüne alındığında kesintisiz eğitimin hem önemi, hem de başarısı anlaşılır.
4+4+4 kesintili eğitim ne getiriyor:
1. Getirilen tamamen siyasi projedir. Hiçbir bilimsel veriye dayanmamaktadır.
2. Taslak zorunlu eğitimi 4 yıla indirerek okullaşma oranını aşağı çekmeyi hedeflemektedir.
3. İlk 4 yıl sonrası 10 yaşında kız, erkek çocuklarına 3 seçenek sunuluyor;
a) Özellikle kız çocuklarına “evde otur, çalışma, erkek egemen toplumda adın olmasın” denmektedir. (Açık öğretim projesinin şimdilik geri çekilmesi zihniyeti örtmüyor)
b) 10 yaşındaki çocukları işveren elinde ucuz emek (çırak) yapmaktadır. (Çıraklık yaşının 10’a indirilmesi tesadüf değildir)
c) 10 yaşındaki ezbere açık körpe beyinleri yeniden açılması planlanan İmam Hatip Liselerinin orta kısımlarına yönlendirme amacı öncelikli amaç olarak gözükmektedir.
d) Engelli çocukların yeniden toplumdan dışlanması anlamına gelmektedir.
4. Amaç belli; Çağdaş – laik eğitimden, bu temel eğitimin her türlü kıskaca rağmen özgür beyinler yetiştirmesinden duyulan rahatsızlık bu tasarının gizli ( aslında açık) nedenidir.

Yenisehir.com
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.