Yenisehir.com -

Yenişehir TSO’dan Yönetim ve Yöneticilik toplantısı

Yenişehir TSO’dan Yönetim ve Yöneticilik toplantısı
  • 20.05.2017

Yenişehir Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) tarafından Yönetim ve Yöneticilik adlı bir toplantı düzenlendi. Toplantıya UÜ Teknik Bilimler Meslek Yüksek Okulu Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Karahan konuşmacı olarak katıldı.

Belediye Meclis Salonu’ndaki toplantıda Karahan, kurumların stratejik yönetiminin karakteristik özelliklerini anlattı. Vizyonun geleceği öngörmek, misyonun da kurumun ne için var olduğunun ifadesi olduğunu söyleyen Karahan, “Etkili bir vizyon belirlemelisiniz. Aksi halde durağanlaşan başarıda gerileme başlar” dedi.

Kurumların güçlü ve zayıf yönlerini saptaması, doğrudan etkileyen fırsat ve tehditlerin analizinin yapılması gerektiğine işaret eden Karahan, “Örneğin Yenişehir’e yatırım teşvikleri ya da bu bölgeden bir çevre yolunun geçmesi bir fırsattır. Öte yandan Sabiha Gökçen Havalimanı’na Bursa’dan ulaşımın kolaylaştırılması bir tehdittir. Çünkü, Yenişehir’de bir havalimanı vardır. Rusya’ya Yenişehir’de yetiştirilen domates ve salatalığın ihracının kesilmesi de bir tehdittir. Bu sosyopolitik bir durumdur. Siz müdahil olamazsınız buna” diye konuştu.

Misyonun ise kurumun ne için var olduğunun ifadesi olduğunu dile getiren Karahan, misyonun bir anlamda da kurumun varlık nedeni olduğunu vurguladı. Karahan sözlerini şöyle sürdürdü: “Örneğin, BEBKA 2018-2023 Kalkınma Projesi yakında açıklanacak. Bu projeyi iyi inceleyin. Bu bölgeye özgü bir alanda bir yatırım, bir üretim teşviki söz konusu olabilir. Orada öyle bir fırsat duruyor ve siz bundan bihaberseniz, yararlanamazsınız. Oysa bu bir fırsattır.”

Güçlü ve zayıf yönlerin analizinin yapılmasını isteyen Karahan, sözlerini şöyle tamamladı: “Oturup ‘Rusya’ya ihracat yapmak istiyoruz’ demekle olmaz. En azından kurumunuza bir pazarlama elemanı almalı, oradaki fuarlara katılmalısınız. Önce bütçe ayırmak ve kararlılık gerekir. Bunun için AR-GE altyapınızı oluşturmalısınız.”

Yenişehir TSO Başkanı Orhan Torun da, oda olarak son derece yararlı buldukları bu tür toplantıları düzenlemeyi sürdüreceklerini belirtti.

Yenisehir.com
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ