Yenisehir.com -

Yenişehir Belediyesi’nden skandal talep

Yenişehir Belediyesi’nden skandal talep
  • 17.01.2020

Yenişehir’in Kirazlıyayla Köyü’nde Meyra Madencilik tarafından yapılmak istenen ve çevre katliamına yol açacağı söylenen Çinko-Kurşun-Bakır tesisiyle ilgili skandal bir detay ortaya çıktı.

CHP Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu’nun Tarım ve Orman Bakanlığı’na verdiği ve söz konusu tesisin ilçe halkının sağlıklı yaşama hakkıyla, Yenişehir ovası ve ekonomisi için büyük bir tehdit oluşturacağına dikkati çeken önergesine yanıt geldi.

Bakanlıktan gelen yanıtla birlikte Yenişehir Belediyesi’ni ilgilendiren skandal bir detay da ortaya çıkmış oldu. Bakanlığın yanıtına göre Yenişehir Belediyesi, tesisin yapılacağı araziyle ilgili tarım dışı amaçla kullanım talebinde bulundu. Yapılan talep ise Bursa Valiliği’ne bağlı İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından uygun görülmedi.

Yanıtta 5403 Sayılı Kanun ile tarım arazileri üzerinde hiçbir şekilde plansız veya izinsiz yapılaşmaya izin verilmediği vurgulandı.

Talep dolayısıyla Yenişehir Belediyesi’ni eleştiren Kayışoğlu, Bursa Valiliği ve İl Tarım Müdürlüğü’ne ovanın korunması yönünde gösterdikleri hassasiyet için teşekkür etti.

(Osman Özlü)

Yenisehir.com
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ