Yenisehir.com -

Yenişehir Belediyesi Denetleme Komisyonu seçimine CHP’den tepki

Yenişehir Belediyesi Denetleme Komisyonu seçimine CHP’den tepki
  • 04.01.2020

Yenişehir Belediye Meclisi’nin ocak ayı olağan toplantısı bugün yapıldı.

Toplantının gündem maddelerinden biri de belediyenin gelir ve giderlerini denetleme görevi bulunan Denetleme Komisyonu’na üye seçimiydi.

Belediye Meclisi’nde grubu bulunan MHP, AKP ve İYİ Parti 3 üyeli komisyonda temsil edilirken CHP grubu Denetleme Komisyonu’na temsilci vermesi MHP ve AKP gruplarının oylarıyla engellendi.

Oylamadan önce CHP grubu adına söz alan Meclis Üyesi Ergin Çakar Belediye Kanunu’nun 25’inci maddesine göre Denetleme Komisyonu’nun 4 veya 5 üyeden oluşabileceğini hatırlattı. “Yenişehir Belediye Meclisi’nde grubu bulunan bütün siyasi partilerin komisyonda temsil edilmesi şeffaflık ve hesap verebilirlik açısından yararlı olacaktır” diyen Çakar, komisyonun 4 veya 5 üyeden oluşması ve CHP’nin de komisyona üye vermesi gerektiğini belirtti.

Belediye Başkanı Davut Aydın’ın katılmadığı toplantıya başkanlık eden MHP Belediye Başkan Yardımcısı Mesut Bedel CHP’nin önerisine sıcak bakmazken, teklifi oylamaya sundu.

AKP ve MHP gruplarının oyları ile Denetleme Komisyonu’nun üye sayısı 3’te kaldı.

İhtisas Komisyonları’nın da 3 üyeden oluştuğunu ve bu komisyonlarda CHP’nin temsil edilemediğini hatırlatan CHP’li Belediye Meclis üyesi Tayfun Sırman şunları söyledi: “Bir önceki yıl gelir ve giderleri ile bunlara ilişkin hesap kayıt ve işlemlerinin denetimi” görevi bulunan Denetleme Komisyonu birçok ilçede 4 veya 5 üyeden oluşurken Yenişehir’de 3 üyeden oluşuyor. Yenişehir Belediye Meclisi’nde 4 partinin grubu mevcut. Katılımcılık ilkesi, demokrasi ve ortak çalışma anlayışı doğrultusunda söz konusu komisyonun 4 veya 5 üyeden oluşmasını ve CHP’nin de komisyonda temsil edilmesini iyi niyetli biçimde önderdik. Önerimiz açıkçası çok dikkate alınmadı ve yapılan oylamada reddedildi. Anlam veremediğimiz bu tavır sürdürülebilir değildir ve doğru bulmuyoruz.”

Öte yandan CHP’li üyeler 3 kişiden oluşan komisyon seçiminde oy kullanmayarak tepkisini gösterdi. (HABER: OSMAN ÖZLÜ)

Yenisehir.com
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ