Yenisehir.com -
$ DOLAR → Alış: 3,52 / Satış: 3,53
€ EURO → Alış: 4,12 / Satış: 4,14

Selimiye Kooperatifi’indeki yolsuzluk iddiasında 2 tutuklama

Selimiye Kooperatifi’indeki  yolsuzluk iddiasında 2 tutuklama
  • 26.02.2017

CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal’ın Ocak ayında gündeme getirdiği Yenişehir Selimiye Köyü Tarım Kredi Kooperatifi’ndeki 3 milyonluk yolsuzluk iddiasında 2 kişi tutuklandı.Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik’e “Bursa’nın Yenişehir ilçesinde bulunan Selimiye Tarım Kredi Kooperatifi’nde yaşandığı söylenilen 3 milyon liralık dolandırıcılık” iddiasını sormuştu.

Sarıbal’ın soru önergesinde Bursa İli Yenişehir İlçesi Selimiye Tarım Kredi Kooperatifi’nde 2014’ten bu yana 100 ortağın 3 Milyon lira civarında dolandırıldığı, kooperatif ortaklarını dolandırdığı söylenen Selimiye Tarım Kredi Kooperatifi çalışanı Hatice Ç.’nin Yenişehir’de müteahhitlik işleri yapan Yusuf S.’ye para aktardığı iddiası yer alıyordu.

Sarıbal tarafından verilen soru önergesinin ardından Yenişehir Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı. Soruşturma kapsamında kooperatif çalışanı Hatice Ç. ile Yusuf S. “Nitelikli zimmet, nitelikli dolandırıcılık ve resmi belgede sahtecilik” suçlarından gözaltına alındı. Şüphelilerin, çiftçilerin ödedikleri borçlarını kayda almadıkları, kooperatif ürünlerinden peşin olarak satılan mallardan elde edilen parayı zimmetlerine geçirdikleri, bunun açığa çıkmaması için çiftçilere borç yazışması yaptıkları, kooperatife üyelik için gerekli olduğuna ikna ederek üyelerden aldıkları boş kağıda attırdıkları imzaları senet yaparak kredi çektirmiş gibi gösterip zimmetlerine para geçirdikleri iddia edildi. Maddi boyutunun 3 milyon lira olduğu öğrenilen dolandırıcılık ve zimmet olayında şüphelilerin 100 ortaktan yaklaşık 3 milyon lira zimmetlerine geçirdikleri belirtildi. Şüpheliler gözaltına alındıktan sonra adliyeye sevk edilirken nöbetçi mahkemece tutuklandı.

CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik’e yönelttiği soru önergesinde yer alan iddialar ve sorular şu şekilde:

“Aldığım duyumlara göre; Bursa İli Yenişehir İlçesi Selimiye Tarım Kredi Kooperatifinde çalışan Hatice Ç. kooperatif ortağı çiftçilere kooperatifin antetli boş kağıtlara imza attırmak suretiyle kredi limitlerini yükseltmiş ve ortaklar adına kredi çekmiştir. Ayrıca kredi geri ödemelerinde sistemde arıza olduğu bahanesiyle parayı elden tahsil ederek alındı makbuzu vermemiş ve parayı zimmetine geçirmiştir. Öte yandan daha önce imzalatmış olduğu antetli kağıtları kullanarak ortakların kooperatiften aldıkları tarım girdilerinin miktarlarını iki üç kat artırmıştır. Söz konusu şahıs 2014 yılından bu yana kooperatifin 100 ortağını 3 milyon lira civarında dolandırarak bu parayı Yenişehir Belediyesi’nde müteahhitlik işleri yapan Yusuf S. adlı şahsa aktarmıştır. Çiftçiler bu durumdan haberdar olduklarında Selimiye Tarım Kredi Kooperatifi’nden herhangi bir bilgi alamamışlar ve konu hakkında Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurunda bulunmuşlardır.

Hali hazırda, ülkemizde kurulu bulunan tarım kredi kooperatiflerine ilişkin görevler Bakanlığınızca yürütülmektedir.

Bu çerçevede:

Bakanlığınız 100’ü aşkın çiftçimizin mağdur olduğu bu suiistimalden haberdar olmuş mudur?

Söz konusu kooperatifte denetim yapılıp, ilgili şahıs hakkında Bakanlığınızca soruşturma başlatılmış mıdır?

Olay hakkında Bakanlığınızca Cumhuriyet Savcılığına suç duyurunda bulunulmuş mudur?”

Yenisehir.com
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ