Yenisehir.com -

Posterle olmaz Atatürkçülük

Posterle olmaz Atatürkçülük
  • 03.11.2010

AK Parti, anayasa değişikliğine yönelik referandumda çıkan yüzde 42’lik hayır oyunun nedenlerini araştırmış. Başbakan Erdoğan yüzde 42’yi anlamaya çalıştıklarını ve bunun için de dünyanın en kapsamlı araştırmasını yaptıklarını söylemiş.
Elde edilen sonuçlara göre seçmenlerin eğitim düzeyi arttıkça AK Parti’ye verilen oyların azaldığı, eğitim seviyesi düştükçe de AK Parti’nin oylarının arttığı ortaya çıkmış.
Bir diğer tespit de yüzde 42’lik kesimin büyük bir kısmının AK Parti’nin Cumhuriyetin temel ilke ve değerleriyle çatışma içinde olduğunu düşünmesiymiş.
AK Parti Genel Başkanı Recep Tayip Erdoğan yaşam tarzlarının tehdit edildiğinin düşünen bu kesimin kaygılarını gidereceklerini ve yapılan araştırmanın 2011 seçimleri için bir yol haritası olacağını söylemiş…
***
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı geride bıraktık ve ben AK Parti’nin yazımın girişinde bahsettiğim araştırmanın sonuçlarıyla ilgili kaygıları gidermek noktasında özel bir çalışma başlattığını düşünüyorum.
Bursa’daki AK Partili belediyelerde 29 Ekim’de özel bir Cumhuriyet ve Atatürk hassasiyetinin oluştuğunu gözlemliyoruz.
Bu 29 Ekim’de bu güne kadar AKP’li belediyelerin pek benimsemediği Atatürk konulu afişlerin, posterlerin ve bayrakların hiç olmadığı kadar yaygın kullandığını gördük.
Bu özel çabalar belli endişeleri olan yüzde 42’lik kesimde nasıl bir etki bırakır bilinmez ama söz konusu olan Atatürk ve Cumhuriyet’in temel ilkeleriyse AKP’nin bu işi poster ve afişlerle çözmesinin mümkün olmadığı kesin.

12 YILDIR UYUYORDUNUZ

Atatürkçü Düşünce Derneği Yenişehir Şube Başkanı Hüseyin Şentürk’ün 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda bir Cumhuriyet Balosu düzenlemeyi düşündüklerini söylediğinde çok sevinmiştim.
Hüseyin Şentürk bu projeyi öncelikle yeni göreve başlayan Kaymakamımız Samet Ercoşkun’la paylaşmış. Açıkçası Samet Ercoşkun’un konuya yaklaşımını duyduğumda daha da memnun oldum. Ercoşkun böyle bir davet yapılacaksa bunu Yenişehir Kaymakamlığı olarak üstleneceklerini ve 29 Ekim’e özel bir kokteyl verebileceklerini söylemiş.
Öyle de oldu, geçtiğimiz Cuma akşamı Yenişehir Kaymakamlığı’nın organize ettiği ve ilçe protokolünün davetli olduğu bir kokteyl ve ardından da halka açık bir Cumhuriyet gecesi düzenlendi.
Yaptığım araştırmaya göre Yenişehir’de Cumhuriyet Bayramı’na özel yapılmış en son davet 1998 yılında dönemin Kaymakamı Nazmi Sezgin tarafından gerçekleştirilmiş. Aradan geçen 12 yıla rağmen Yenişehir’e gelen diğer kaymakamların daha önemli işleri olduğundan olsa gerek böyle bir gereklilik hissedilmemiş.
Aslına bakarsanız Atatürkçü Düşünce Derneği’nin böyle bir girişimi olmasaydı Kaymakam Ercoşkun’un da 29 Ekim’i görmezden gelen kaymakamlar arasında yer almasının büyük bir olasılık olduğunu düşünüyorum.
Bu anlamda Atatürkçü Düşünce Derneği’nin Hüseyin Şentürk’le birlikte uykudan uyandığını ve aynı şekilde 12 yıldır uyuyanları da uyandırdığını açıkça görmek mümkün.
29 Ekim’e özel bu organizasyonlar bundan sonra Kaymakamlık eliyle düzenlenecek. Ara verilirse de bu görevi Atatürkçü Düşünce Derneği kendi imkanlarıyla üstlenecek.
Kaymakam Ercoşkun başlangıç aşamasında önemli bir sorumluluk almış ve bunu yerine getirmiştir. Bu noktada yapılması gereken şey bu sene uzun yıllardan sonra ilk kez yapılan bu organizasyonun daha ileriye taşınması ve mecburen yapıldığı izleniminden kurtarılmasıdır.

Yenisehir.com
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ