Yenisehir.com -

Kedi Bakımında Dikkat Etmeniz Gereken Detaylar

Kedi Bakımında Dikkat Etmeniz Gereken Detaylar
  • 20.01.2017

Evinize bir kedi almaya karar verdiniz. Eğer daha önce evde hiç kedi beslemediyseniz, hem beslenmesi hem de bakımı hakkında ihtiyacınız olacak bazı bilgileri öğrenmelisiniz. Bu sayede kedinizin günlük ihtiyaçlarını kolaylıkla karşılayabileceksiniz.

Evde kedi bakıyorsanız kendiniz kadar onun ortamının temizliğine de önem vermelisiniz. Kullandığı kedi yatağı, mama kabı, kum kabı gibi malzemeleri düzenli olarak temizlenmeli. Kediler koşmayı, zıplamayı, evde çıkabilecekleri alanlara her çıkmayı seven hayvanlar bu nedenle sevdiğiniz eşyaları kırmasını istemiyorsanız ve bu sırada kendisine de zarar vermesini istemiyorsanız, onun ulaşabileceği alanlarda biblo, vazo ya da kırılabilecek süs eşyaları bırakmamanızda fayda var.

Bir kedinin en önemli ihtiyaçları arasında beslenme yer alır. Kedinizin türüne, yaşına göre beslenme düzenini ayarlamalısınız.  Tüm mineral ve vitaminleri kuru kedi mamaları ve konserve kedi mamaları bulunuyor. Hem yavru kediler hem de yetişkin kediler için mama çeşitleri var. Kediler 6-7 aylık olana kadar yavru sayıldığından, kedinizi bu dönemlerdeyse ona yavru kedi maması vermelisiniz.

Kedinizin rahat ve konforlu uyku uyuyacağı bir köşe belirlemelisiniz. Bu köşeye bir kedi yatağı alabilirsiniz. Piyasada satılan kedi yatakları modelleri arasından kedinizin boyutlarına uygun bir yatak seçebilirsiniz.

Kedinizin ihtiyaçlarından biri de tabi ki tuvalet. Tuvalet ihtiyacını giderebilmesi için ona bir kum kabı ve kedi kumu almalısınız. Kedinin tuvalet eğitimini alması önemli. Daha önceden sahiplenilmiş kedi zaten bu konuya alışkındır fakat yavru bir kedi alacaksanız ona tuvalet eğitimini sizin vermeniz gerekebilir. Mama ve su ihtiyacını giderdikten sonra tuvalet ihtiyacı doğacağından evin uygun bir köşesine kum kabını yerleştirmeli, burada tuvaletini yapacak ve bu alanı kum kabına da alışarak belirleyecektir. Kum kabı temizliği her gün yapılmalı bunun  için küçük bir kürek kullanılabilirsiniz. Hijyen açısından kum kabının temizliği önemli, haftada bir gün tüm kum değiştirmeniz ve kabı dezenfekte etmeniz gerekir.

Malum kedilerde pire görülebiliyor. Pire spreyleri ile düzenli bakımını yapabilirsiniz fakat çok daha pratik olan bir pire tasması takmak. Haftada bir gün kedinizin dişlerini fırçalamayı da ihmal etmeyin. Kedilerin parazitlerden kurtulması, pirelenmenin önlenmesi ve hastalıklarından korunması için uygun bir veteriner bulup aşılarını da düzenli yaptırmalısınız. Kendinizi yapamıyorsanız, kedinizin tırnak kesimini de veterinerinizden rica edebilirsiniz.

Kediniz için en uygun kedi maması ve pet shop malzemelerini www.petzimo.com internet sitesinden satın alabilirsiniz.

Yenisehir.com
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ