Yenisehir.com -

Çeltikçi Köyü’nde fasulye hasadı

Çeltikçi Köyü’nde fasulye hasadı
  • 31.08.2013

may-tohum (2)

Koyunhisar Köyü’ndeki 1500 dekarlık araştırma istasyonunda faaliyet gösteren May Tohum, Çeltikçi Köyü’nde sanayici ile üreticiyi bir araya getirdi.

May Tohum, Yenişehir Çeltikçi Köyü’nde, makinalı hasada uygun Java isimli fasulye çeşidini Sanayici ve üreticilere tanıttı. May Tohumculuk Marmara Bölge Satış Müdürü Abdullah Tayyar Demir, Java fasulye çeşitlerinin May Tohumculuğun yerli ıslahından çıkan taze fasulye çeşidi olduğunu ifade etti.

Ürettikleri çeşidin, sanayi ve pazar isteklerine uygun özelliklerde bitki ve bakla yapısına sahip olduğunu söyleyen Abdullah Tayyar Demir, aynı zamanda artan hasat masraflarına ve sezonda işçi bulma sıkıntısına çözüm teşkil ettiğinin altını çizdi.

“Bu özellikler fasulye üreten ve işleyen tüm paydaşlarımızı memnun edecektir” diyen Demir çeşidin sözleşmeye uygun olduğunu belirtirken sözlerini şöyle sürdürdü:

“Java fasulye çeşidi, makinalı hasada uygun olgunlaşmaya sahip bitki ve meyve yapısını taşıyor. Makinalı hasadın avantajından söz etmek gerekirse; İnsan gücü ile 1 kilogram fasulyenin üreticiye maliyeti 40 kuruşa gelmektedir. Java çeşidi makinalı hasada uygun olması nedeniyle üretim masraflarını aşağıya çekiyor ve üreticiyi karlı hale getiriyor. Üreticimiz yüksek tonajlı verim elde ederek baştan kazanmış oluyor”

Üreticiye yapılan sunumun ardından hasat yapılan tarla misafirlere gezdirildi.

may-tohum (1)

Etiketler: / / /

Yenisehir.com
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ