Yenisehir.com -

Ayakta alkışlandılar

Atatürkçü Düşünce Derneği Yenişehir Şubesinin davetlisi olarak ilçemize gelen, Tiyatro Birikim ekibi, Koç İlköğretim Okulu Salonu’nda “İki Kalas bir Heves” adlı oyunu sergilediler.

Ayakta alkışlandılar
  • 26.04.2011

Atatürkçü Düşünce Derneği Yenişehir Şubesinin davetlisi olarak ilçemize gelen, Tiyatro Birikim ekibi, Koç İlköğretim Okulu Salonu’nda “İki Kalas bir Heves” adlı oyunu sergilediler. Geçen hafta Perşembe gecesi 20.30’da sergilenen oyun yüzlerce Yenişehirli tiyatro sever tarafından ilgiyle izlendi.  Komedi olarak hazırlanmış 2 perdelik, çalgılı, şarkılı, danslı ortaoyunu olarak sunulan oyun Yenişehir seyircisinden tam not aldı.

İki Kalas Bir Heves oyununda cami avlusunda bıçakçılık yapan Abdi Efendinin temaşacılığa nasıl soyunduğu anlatılıyor.

Oyunun yönetmenliğini Kadir Yüksel yaparken, Erhan Gökgücü oyunu kaleme aldı. Oyunda, Ertuğrul Yemenoğlu, Şekip Nayonalpan, Necla Karakurt, Şenay Göçer, Gürkan Çolak, Gökhan Yılmazer, Nurcan Arkat ve Özgür Özak rol aldı.

İki Kalas Bir Heves oyununda cami avlusunda bıçakçılık yapan Abdi Efendinin temaşacılığa nasıl soyunduğu ve tiyatro tarihindeki ünlü tuluatçı komik şehir Abdürrezzak Efendi oluşunun hikayesi anlatıldı. İstibdat döneminde Abdi’nin ve tiyatrosunun karşısına çıkan sansürlerin, kısıtlamaların, yasakların meşrutiyetin ilanından sonra da gerçekte son bulmadığı yalnızca şekil değiştirdiği belirtildi. Oyun bu hikâyeden yola çıkarak yasaklar özgürlük çatışmasını işleyerek izleyicilere sergilendi.

Oyuncu kadrosu dakikalarca ayakta alkışlandı.

Yenisehir.com
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ